FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
29-04-17 14:32  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Model Ju-88 sporo urósł w ciągu ostatniego miesiąca. Połączyłem ze sobą na stałe przednią i tylną część kadłuba, skleiłem gondolę pod kadłubem oraz skrzydła. Ponadto zrobiłem kilka innych mniejszych elementów.



Na początek laweta z dwoma działkami MG FF 20 mm stanowiąca wyposażenie gondoli pod kadłubem. Do wykonania działek użyłem gotowych , metalowych luf.



Gondola. To dość skomplikowany element - ma nieregularny kształt i dużo krągłośći. Jego uformowanie zajęło mi sporo czasu, ale kiedy przyłożyłem go po sklejeniu do spodu kadłuba pasował idealnie. Myślę, że to potwierdza, że jest poprawnie wykonany. Mogłem użyć jaśniejszej farby do retuszu - wtedy łączenia byłyby może mniej widoczne.





Osłona kabiny to kolejny element o skomplikowanym kształcie. Brakuje jeszcze dwóch karabinów maszynowych MG-81, które skleję później. Użyłem gotowej wytłoczonej osłony i nakleiłem na nią ramki. Powstała taka oto "szklarnia":





Teraz coś prostszego: lotki, klapy, stery wysokości i ster kierunku:





Szkielety skrzydeł postanowiłem wzmocnić dodatkowymi dźwigarami, żeberkami oraz podposzyciem. Wkleiłem także wzmocnienie pod golenie podwozia, na którym spoczywać będzie cały ciężar modelu.



Tak przygotowany szkielet okleiłem poszyciem. Przyznam się, że musiałem skorzystać z drugiej wycinanki, ponieważ jeden z elementów poszycia prawego skrzydła mi nie wyszedł. Drugie podejście było już pomyślne.







Tak prezentuje się całość (skrzydła i osłona kabiny włożone na sucho):







--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-17 17:50  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Te wszystkie wyoblenia i zaokrąglenia wykonałeś znakomicie. A oszklenie kabiny to już istna bajka. Podziwiam.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
29-04-17 21:57  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Stasiu, TY żyjesz!
I nawet kleisz!.
Jak zwykle perfekcja.
Czy telefon masz nadal ten sam?

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
29-04-17 22:14  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Żyję, żyję :-) Polski numer telefonu mam, ten sam, jest aktywny. Mało go używam, głównie jak jestem w Polsce. Tutaj zwyczaj leży w domu, ale co jakiś czas go sprawdzam :-) Widzimy się w Olsztynie!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-18 07:53  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Po długim czasie wznowiłem budowę Junkersa Ju-88. Udało mi się dokończyć gondole silników z komorami podwozia oraz silniki wraz ze śmigłami. Rury wydechowe (którym poświęciłem sporo czasu nawiasem mówiąc) mają być (teoretycznie) zasłonięte przez widoczne na zdjęciach osłony. Na razie ich nie doklejam, bo po pierwsze twierdzę, że wyglądają idiotycznie, a po drugie nie będzie przez nie widać rur wydechowych. Będą leżały obok modelu na podstawce.





"Mała rzecz, a cieszy" - pokrywa włazu do kabiny, ten malutki element przysporzył mi wiele radości podczas klejenia. Docelowo będzie zamontowany w pozycji otwartej pod kadłubem samolotu.



Twierdzę, że podwozie Ju-88 należy do najbardziej skomplikowanych elementów, jakie do tej pory skleiłem. Poprawne złożenie i uczynienie z tego solidnej konstrukcji, na której będzie spoczywał cały ciężar modelu było sporym wyzwaniem, ale także niesamowitą przygodą. Dodam, że sklejenie tych zespołów części zajęło mi na prawdę sporo czasu. Efekt uważam za wysoce satysfakcjonujący :-)





Zajęło to kilka wieczorów zanim dokleiłem do modelu wszystkie elementy podwozia, klap, lotek i sterów z zawiasami, pokryw podwozia, anten itd. Zwłaszcza montaż klap, lotek i sterów zajął sporo czasu.



Na koniec kilka zdjęć ukazujących powstawanie podstawki. Jako bazy użyłem płyty meblowej i nałożyłem na nią cienką warstwę gipsu. W mokrym gipsie odcisnąłem ślady opon, butów i uformowałem zaspy śniegu. Teren nie jest zbyt skomplikowany. Następnie nałożyłem plamy ciemnej farby w miejscach gdzie śnieg ma być udeptany. Kolejnym etapem było pomalowanie całości białą, mocno rozwodnioną farbą. Ostatni etap dał mi najwięcej frajdy...spryskałem podstawkę rozcieńczonym BCG i wtedy zaczął padać śnieg :-) Śnieg kupiłem w sklepie z akcesoriami dla budowniczych makiet kolejowych. Nie mam pojęcia co to za materiał, ale na pewno nie kokaina ;-)








Rzut oka na całość:





P.S.

Zgodnie z Waszymi uwagami zastosowałem serwis wstaw.org. Może i photobucket denerwuje reklamami, i wstaw jest lepsze przy przeglądaniu zdjęć, ale muszę powiedzieć, że serwis wstaw.org wkurza mnie niemiłosiernie:
po pierwsze - próbowałem się zarejestrować z 10 razy, bez powodzenia,
po drugie - odnajduję średnią frajdę w dodawaniu zdjęć pojedynczo,
po trzecie - gdy dodaję zdjęcia w 6 kartach na raz dzieje się to samo co w przypadku próby rejestracji - 404 not found, server error, godbye.

Mam gotową galerię modelu, 55 zdjęć - nie mam zamiaru siedzieć przy wstawianiu na forum całej niedzieli, po prostu wstawię link do albumu na dysku google, albo link do galerii na moim blogu.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-18 08:42  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jak zwykle soczyste, efektowne sklejanie, a w połączeniu z podstawką to już sam "mniut i ożeszki" : 0
Ja na przykład do wykonania śniegu przy zimowej podstawce użyłem po prostu sody spożywczej co dało fajny efekt skrzenia się śniegu i jakoś nic się nie dzieje, a minęło już 10 lat od wykonania.
Zapytam się o figurantów : skąd oni przybyli tzn. z jakiej są firmy - ci przy beczce i piloci ? Bardzo ciekawa kompozycja powstała z ich udziałem.
Tak zastanawiam się głośno, czy przypadkiem taki wygląd podłoża jak na 4 i 5 zdjęciu nie byłby mniej monotonny - taki miejscami zwiany śnieg na ciemniejszym podłożu - obecna wersja oczywiście też jest OK.

Post zmieniony (29-04-18 08:44)

 
29-04-18 10:19  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

stachooo, pomyśl nad wrzucaniem zdjęć na flickr. Jest hurtowe wrzucanie zdjęć, nie ma reklam.

A model przepiękny.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-04-18 10:24  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Równolegle z tworzeniem dioramy byłem w trakcie czytania książki "Niedobici spod Stalingradu" (redagował Reinhold Busch) będącej zbiorem wspomnień ocalałych ze Stalingradzkiego kotła, zarówno zwykłych żołnierzy, oficerów, generałów, a także lotników. Choć dioramę z Junkersem na śniegu planowałem od początku budowy, to książka która wpadła w moje ręce dwa miesiące temu z pewnością bardzo się przyczyniła do końcowego efektu. Zainspirowała mnie do ustawienia grupy zmarzniętych, wychudzonych żołnierzy, stojących przy koksowniku zrobionym z pustej beczki po benzynie. Figurki, których użyłem pochodzą z dwóch zestawów ukrańskich producentów: Mini Art i Master Box. Występuje tutaj pewna niezgodność w skali, ponieważ piątka żołnierzy jest w skali 1:35, piloci z mechanikiem w skali 1:32, a samolot, jak wiadomo w 1:33. Figurki w skali 1:32 zostały odrobinę pomniejszone (są o jakieś 2 mm niżsi od oryginału). Jak dla mnie, różnice w skalach są do przyjęcia - Okrążeni w Stalingradzie niemieccy żołnierze zimą 1942/43 głodowali w wyniku braku dostaw żywności. Mogą więc być wychudzeni i tym samym mniejsi od pilotów, którzy przylecieli spoza kotła. Można snuć jeszcze wiele innych fantazji na temat przedstawionej na dioramie sytuacji. Zimowy ubiór też był towarem deficytowym, więc mogą mieć na sobie różne rodzaje umundurowania. Nie mają przy sobie żadnej broni, bo ich głównym przeciwnikiem jest przeraźliwy chłód. Moim celem miało być osiągnięcie jeszcze jednego efektu - oglądający te zdjęcia (lub model na żywo) ma odczuwać zimno.







--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-04-18 10:40  Odp: [R] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Dzięki za info o figurkach - bardzo fajnie to wymyśliłeś, a w połączeniu z taką lekturą to doprawdy niesamowity zestaw.
Informujesz już o galerii końcowej, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie, abym zadał niedyskretne i oklepane do bólu pytanie - czy masz już wybrany następny model do sklejania ?

 
29-04-18 11:23  Odp: [R/G] Junkers Ju-88 C-6 (Military Model 3-4/2003) - zima 1942
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Z dumą i radością prezentuję Wam mój najnowszy model. Po ponad roku od rozpoczęciu budowy, która nie licząc przerw faktycznie zajęła około pięciu miesięcy, Junkers Ju-88 C-6 wraz z dioramą jest gotowy. Zapraszam do oglądania :-)





Duuuużo więcej zdjęć jest TUTAJ -> SAMOLOTY Z KARTONU i TUTAJ DYSK GOOGLE

















--

Post zmieniony (29-04-18 12:56)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024