FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
15-04-18 16:58  [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Rzadko trafia się modelik okręciku spod tureckiej bandery, by nie rzec, że w ogóle, więc tu taka oto ciekawostka.



„Mecidiye” to nie tak znany łobuziak, jak siostrzany „Hamidiye”, ale…. biały kadłub, żółte kominy w ilości większej niż 2, konstrukcja z początku XX wieku i mamy to, co bardzo lubimy.



„Mecidiye” znajdował się przez jakiś czas pod rosyjską banderą jako „Prut”. Ale dobrze się stało, że projektant pozostał przy „tureckim wyglądzie” i malowaniu typowym dla okrętów z początku XX wieku, bo w nim jest połowa petardy tej wycinanki.

Autorem projekciku jest pan Kustov, czyli mamy delikatną kreskę, piękną grafikę (o ile czarne kreski na białym tle można tak nazwać;)) i bardzo dobrze pasujące do siebie części (z wyjątkiem nawiewników, o czym poniżej). Ta delikatna kreska jest o tyle istotna, że model jest koloru jakiego jest i grube, czarne krechy mogłyby sprawić nieco kłopotu przy retuszu. Wielu z Was robiących „białe” modele, pewnie się z tym spotkało. Tu kłopotów nie było, bo nie było w ogóle potrzeby retuszu białych części (retuszowałem wyłącznie żółte elementy).



Rysunki montażowe są przejrzyste, stopień szczegółowości modelu – akurat taki, żeby dać radę skończyć ciekawy modelik i nie zdążyć się nim znudzić. Ba - właściwie im dłużej trwała budowa, tym bardziej „Mecidiye” wciągał.
Nie wiem naprawdę na czym to polega, że niektóre wycinanki to mają, a inne nie. Może to kwestia jakiegoś wyczucia, może talentu projektanta? Co by to nie było – wg mnie pan Kustov to po prostu ma, a każdy jego kolejny model, jaki mam przyjemność robić, tylko to wrażenie potwierdza.

Są tu co prawda również elementy z gatunku „wytnij mnie, jeśli potrafisz (a o sklejeniu w ogóle zapomnij)”. Nie ukrywam, że nie podjąłem rękawicy i czasami upraszczałem. Jak to ktoś kiedyś powiedział – „mierz siły na zamiary”.
Ja zmierzyłem:).



Pomijając te drobiazgi, modelik nie jest niby trudny – dość prosty kadłub, trzy kominy, kilka „pudełek”. Ale nazwać go łatwym chyba bym jednak nie umiał. Głównie za sprawą dużej, a nawet bardzo dużej ilości elementów drucianych. Na tych, którzy robią modele okrętów japońskich wrażenia to pewnie nie zrobi, ale naprawdę trzeba lubić montaż wszelakich poręczy, klamerek, łuków itp., jeśli chce się skończyć ten model. Ja aż tak nie lubię, a oglądając zdjęcia, można zobaczyć dlaczego:). Jednak te odstające różne „cosie”, nawet jeśli nie zawsze idealne, dodają bardzo dużo dobrego do modelu. Ot – cały urok starych puszek na węgiel.



Niestety – jak zwykle u tego projektanta – jest mały kłopot z nawiewnikami. Chodzi o to, że jeśli chcemy je teraz skleić na styk według tego, co rozrysowano (a tylko tak będą one wyglądały ładnie), nawiewniki będą niestety „patrzyły” w górę, zamiast w bok. Czyli pewnie mają być klejone na zakładkę, ale wtedy będzie po prostu „schodkowo”, czyli brzydko. Docinałem, ale i tak nie wyszło tak, jak powinno. Nawiewniki to dość charakterystyczny element starych okrętów (ale też trudny do ładnego sklejenia) i jak to mówi dzisiejsza młodzież, byłoby „mega”, jakby pan projektant zmienił jednak koncepcję ich projektowania. Może w przyszłych tematach by się udało?




Kilka elementów ma pomyloną numerację, ale nie jest to wielki kłopot, bo łatwo się zorientować, gdy coś jest nie tak. Jak pisałem – elementy dobrze do siebie pasują, więc jeśli coś nie pasuje, to znaczy, że nie powinno tego tam być, nawet jeśli numeracja elementów mówi co innego.
Podsumowując całą wycinankę dałbym jej solidną 4, a uwzględniając wybór tematu i malowanie (na szczęście nie-szare) i przymykając trochę oko na sposób rysowania nawiewników, podciągnąłbym do 5-. Ocena może zbyt entuzjastyczna, ale tak polubiłem ten model, że co mi tam:).

Mimo kilku moich wpadek (do których się nie przyznam:)) modelik budowało się przyjemnie i jestem z niego zadowolony. To po prostu model naprawdę ładnego krążownika opancerzonego w klasycznym malowaniu.




Pozdrawiam

 
15-04-18 17:04  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Mariusz, Ty wiesz jak zrobić dobrze ;-) Gratulacje, bo model przepiękny!

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
15-04-18 17:10  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Cudny jest - gratuluję. :)
Pytanie formalne: czym i jak kleiłeś te druty? Cyjanoakrylem?
A reszta? BCG?

Ech... Zwyczajnie ci zazdroszczę. ;)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
15-04-18 17:39  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Pochwalić. Bo bardzo uroczy i ładnie sklejony. Tylko ja się pytam, dlaczego nie powiesiłeś na nim żagli?:-)

Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
15-04-18 18:34  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

I to jest to, za lufami nie przepadam ale jak widzę ruskie kształty to mi sie podobają :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
15-04-18 18:58  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Pękate kadłuby i wielkie kominy w dużej liczbie to jest to, co misie lubią najbardziej. Ja jestem na etapie gromadzenia wielkiej floty okrętów - głównie z przełomu XIX i XX wieku - nad tym Turkiem się zastanawiałem, ale widzę że warto go mieć.
Nawiewniki faktycznie mają nieprawidłowy kształt, ale przecież można to samemu skorygować? Obrysować jeden, wyciąć kopię i docinać tak długo, aż będzie "patrzył prosto" a potem analogicznie przyciąć wszystkie.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
15-04-18 20:20  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Świetnie sklejony i zaprezentowany model. Aż się człowiek rwie do nożyczek :-)
pzdr

 
15-04-18 20:21  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Piękny okręt! Wyrazy uznania!

Przez takie galerie jak twoja, sam uzupełniam bazę modeli o białe pływające kotłownie z przełomu XIX i XX wieku. Chcę mieć coś takiego i na pewno kiedyś skleję.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
15-04-18 20:22  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,śliczności,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
15-04-18 20:52  Odp: [G] Turecki krążownik „Mecidiye” (BM, 1:200)
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Świetny i tyle

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024