FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 12Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
19-03-18 23:39  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Złożyłem pokrywy luków podwozia. Jedna pokrywa to osiem głównych części poszycia, po cztery od środka i od zewnątrz:



Zaczynam od ukształtowania i sklejenia poszycia zewnętrznego:



Nie korzystam z pasków łączących z wycinanki bo są za grube. Zamiast tego użyłem sklejek z papieru do drukarki. Potem kształtuję i wklejam poszycie wewnętrzne:



A potem jeszcze trzy razy to samo:



Poprawne ukształtowanie pokryw najłatwiej zagwarantować pasując je do gondoli podwozia. Ja zostawiłem pokrywy wklejone taśmą maskującą na noc:



Potem jeszcze doklejanie wybrzuszeń i pokrywy zrobione:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
01-04-18 23:06  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Wykonałem brakujące detale kabiny: fotel, wolant, celownik i dźwignie wszelakie. W wycinance nie ma szablonu do wycięcia szybki celownika, ale nie jest to duży problem. Na rysunku montażowym szablon oznaczono jako część J3, ale w rzeczywistości część J3 to nasada łopaty śmigła.



Dla przypomnienia, tak wygląda kabina przed wklejeniem brakujących części:



W trakcie przymierzania okazało się że coś się nie za bardzo zgadza z celownikiem, który mocno zachodzi na wolant:



Skróciłem nieco jego mocowanie i jest dobrze:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-04-18 19:39  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Poczułem przypływ mocy i postanowiłem zrobić oszklenie kabiny. W każdym modelu jest to dla mnie jeden z najbardziej stresujących elementów, bo czuję że słabo panuję nad tym co się dzieje. Na szczęście poszło nieźle. Pierwszym krokiem było polakierowanie modelu. Początkowo chciałem tylko położyć lakier w okolicach kabiny żeby potem nie ubrudzić oszklenia, ale jak już miałem pędzel w ręku to skończyło się na pomalowaniu całego kadłuba i skrzydeł. Przed lakierowaniem postanowiłem wyretuszować niepotrzebny obrys osłony anten, której być nie powinno:



Efekt retuszu zależy mocno od kąta patrzenia i oświetlenia. Pod pewnymi kątami nie widać nic, przy innych retusz odcina się mocno.

A potem miałem zagadkę:



Jak ta cienka ramka ma zakryć to białe pole i jak kabinka ma się spasować? I po kilku minutach olśnienie: to całe białe pole powinno było być wycięte. Niestety, nie jest to w żaden sposób zaznaczone w wycinance, nie wynika z rysunków montażowych i nie jest wspomniane w opisie budowy. No trudno. Nowe ostrze do skalpela, dwie minuty pracy i błąd naprawiony:



Tu mała uwaga gdyby ktoś się sugerował tą relacją w przyszłości. Oszklenie kabiny powinno być jeszcze bardziej przycięte z tyłu w stosunku do tego co jest pokazane na zdjęciach powyżej. Mówiąc inaczej, to ramki oszklenia powinny opierać się na sklejce z tyłu, a nie wytłoczka. Z przyklejaniem ramek oszklenia nawalczyłem się sporo, głównie z mojej winy. Jedna z części była dwukrotnie odklejana - na szczęście nie widać. Efekt końcowy uznaję za zadowalający:



Jedyne co sprawiło problem to górna część wiatrochronu. Musiałem tam nieco dociąć ramki żeby nie było nadmiaru. Dla porównania tak wygląda kształt wytłoczki w porównaniu z kształtem szyby z wycinanki:



Od spodu jak zwykle oszukuję, tzn. nie bawię się w naklejanie wewnętrznych ramek których i tak nie widać. Zamiast tego jeszcze przed wycięciem maluję od spodu ramkę zewnętrzną na odpowiedni kolor. Tutaj jedynie nakleiłem ramki wzdłuż dolnej krawędzi żeby mieć większą szerokość przy klejeniu na styk do kadłuba:



I po przyklejeniu do kadłuba:



Po bokach widać niewielkie szczeliny. Już po zrobieniu zdjęć załatałem je wikolem i wyretuszowałem.

Ponadto trwają prace przy skrzydłach. Wykonałem wloty powietrza nad silnikami:



Obecnie montuję osłony silników. Nie jestem pewien czemu rozcięcia są niesymetryczne:



Jest też błąd z grafiką zatrzasków. Na pokazanej wyżej prawej osłonie jest dobrze - zatrzaski są od spodu. Na lewej osłonie są u góry, a powinny też być u dołu. Dla porównania oryginał, gdzie widać że obie osłony mają zatrzaski od dołu:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-04-18 20:07  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
RAVEN6   

Póki co - świetnie!

 
29-04-18 20:10  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Dobrze, że jesteś, bo już mi się ckniło za dalszym ciągiem.

--
serwusik

 
29-04-18 21:29  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Dzięki. Dalszy ciąg ogólnie idzie wolno. Jak zaczynałem budowę w grudniu to mogłem na nią poświęcić jakieś 20-30 godzin tygodniowo (święta, urlop, zła pogoda), a teraz jest to 2-3 godziny tygodniowo. Ale nie przerywam klejenia więc wcześniej czy później model powinien powstać ;-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-04-18 21:58  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Widać ogromne zaangażowanie w Twojej pracy :)
Podziwiam.

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
20-05-18 15:03  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Osłony silników i rury zrobione. Przednie segmenty osłon skleiłem małymi paskami z papieru do drukarki, a następnie wyobliłem, co mam nadzieję choć trochę widać. Ogólnie nie jest to bardzo skomplikowany fragment modelu, ale kilka rzeczy sprawiło mi nieco trudności. Z powodu wyoblania średnica przednich dwóch segmentów była ciut za duża i musiałem nieco kombinować żeby dopasować je do głównej części osłony. Przez to miałem też niewielki problem z doklejeniem kolektorów spalin, ale to też udało się pomyślnie rozwiązać. Sporym kłopotem okazał się pierścień po wewnętrznej stronie każdej z osłon, dobrze widoczny na drugim zdjęciu poniżej. Niby prosty element, ale pierścienie okazały się zbyt duże i nie dało się ich wsunąć. Musiałem przeciąć ja na pół i dociąć żeby pasowały. Na trzecim z poniższych zdjęć dobrze widać błędnie narysowane od góry zatrzaski osłony lewego silnika



Nie przykleiłem jeszcze tłumików płomieni na rurach wydechowych. Na tym etapie budowy mogłyby się łatwo urwać, więc zajmę się nimi później. W oryginale wygląda to tak:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
21-05-18 08:34  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
Darek1207 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Zawsze podziwiam precyzję jaką pokazujesz. Piękny model powstaje.

 
16-06-18 20:03  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Po powrocie z urlopu powoli wracam do pracy nad modelem. Postanowiłem wziąć się za podwozie. W modelu wykorzystam żywiczne koła przygotowane przez wydawcę:



Po pomalowaniu wyglądają tak:



Jak widać po felgach eksperymentuję ze śladami eksploatacji - za pomocą washa zrobiłem zabrudzenia z błota. Te czyste opony niezbyt pasują do brudnych felg, ale przy braku bieżnika trudno było ubrudzić je washem. Zastanawiam się czy nie zaopatrzyć się w jakiś pigment. Rady mile widziane.

Podwozie oczywiście będzie dosyć rozbudowane, jak to w tego typu samolocie:



Część elementów podwozia została wycięta laserem, co powinno przyspieszyć pracę. Część G3 wydaje się nieco karkołomna:



Trzeba ją zwinąć w ciasny rulon, a potem przewiercić i nawlec na drut goleni - może być ciężko żeby przy przewiercaniu jej nie zdeformować. W wycinance nie dopatrzyłem się też zawiasów mocujących druty X14 do goleni głównych (na rysunku nawet nie podano ich numeru):



Podwozie w wycinance zaprojektowane jest w kolorze jasnoszarym, ale ja planuję pomalować je na ciemno, tak jak na tym zdjęciu:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 12Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024