FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-03-18 10:35  [Technika] Retusz - pytanie
Pavvelek  

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam
Nie wiedziałem w jakim dziale zacząć wątek więc daję go tutaj. Zaczynam właśnie sklejania mojego pierwszego modelu i mam pytanie
Czy retusz dotyczy wszystkich wycietych części czy tylko tych podklejonych na karton gdzie tam faktycznie widać krawędź kartonu?

 
13-03-18 10:54  Odp: Retusz
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Jeżeli potrafisz tak skleić, że nie widać białej krawędzi to nie retuszuj.
Ja tak nie umiem, więc (jeśli w ogóle) retuszuję wszystkie krawędzie.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
13-03-18 11:06  Odp: Retusz
Pavvelek  

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Na początek próbowałem taka kredka świecowa (bo kolor podpasowal) ale pocierajac wycięte cześć trochę mi deformuje papier. Mam też farbki plakatowe ale boję się że zaleje przez nieuwagę bądź nabiorą na pędzel za dużo farbki i zamaluje cześć wydrukowana Jest jakaś super metoda na retusz

 
13-03-18 11:16  Odp: Retusz
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Do retuszu jest tyle podejść, ilu modelarzy... Zwykły czarny tusz kreślarski, farby akwarelowe, plakatowe lub tempery, ogólnie pojęte farby modelarskie, np. Tamiya, Humbrol, kredki akwarelowe, pisaki... Jeśli retuszujesz czymś w płynie, farbę/tusz możesz nakładać pędzelkiem, wykałaczką, naostrzonym patyczkiem... Ważne, aby metoda była dla Ciebie wygodna i dawała zadowalające rezultaty. Ja używam najczęściej gotowych farb akrylowych z palety Tamiyi lub Vallejo, farby nakładam wykałaczkami...

--

Post zmieniony (13-03-18 11:19)

 
13-03-18 11:22  Odp: Retusz
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Retuszujesz krawędzie widoczne po sklejeniu. Jeśli jeszcze nie możesz wyczuć które to dokładnie są to możesz retuszować wszystko. Z czasem się nauczysz i będziesz wiedział gdzie można pominąć a gdzie nie.

Kredki świecowe nie nadają się do retuszu. Większość osób używa farb. Albo akrylowe (np. Pactry ze sklepu modelarskiego) albo tempery (ze sklepu dla plastyków). Ryzyko pobrudzenia oczywiście jest - trzeba to robić ostrożnie niewielkim pędzelkiem. Zaletą temper jest to, że łatwo je zetrzeć w przypadku zabrudzenia, w większości przypadków bez zostawiania śladów.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
13-03-18 11:24  Odp: Retusz
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

boję się że zaleje przez nieuwagę bądź nabiorą na pędzel za dużo farbki i zamaluje cześć wydrukowana

Na byle skrawkach papieru poćwicz różne metody, dobór farby, pędzelka, pewność ręki i bystrość oka.
Nie bój się poeksperymentować.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
13-03-18 12:48  Odp: Retusz
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Do wszystkiego dojedziesz przez praktykę metodą prób i błędów.
Jeśli chcesz w miarę bezstresowo podejść. To najłatwiej czarnym pisakiem lub tuszem. Masz pewnego rodzaju imitacje łączenia blach.
Jeśli kolory nie są trudne do z mieszania, to staraj się dobierać pod kolor. Tu dobrze spisują się akwarele.

Mała uwaga w przypadku pisaków. Niektóre rodzaje papieru są bardzo chłonne i może zrobić kleks.

Ja tak zaczynałem uczyć się retuszu.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
13-03-18 13:10  Odp: Retusz
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ja retuszuję części przed sklejeniem, po sklejeniu o wiele łatwij ubrudzic zadrukowaną część.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
13-03-18 13:25  Odp: Retusz
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Cześć.
Kiedyś zrobiłem taki filmik i w minucie 3:30 jest o retuszu, tak jak ja to robię. Zmieniłem tylko farbę na typowo modelarską bo ta pokazana słabo kryje i długo schnie. Plus jej jest taki że można z wzornika dorobić każdy kolor. To jest farba akrylowa do ścian więc można by było wypróbować jeszcze akrylową do drzwi, kaloryferów itp. jeśli występuje takowa z mieszalnika. Oto link: https://www.youtube.com/watch?v=YllG80_0TtE

Post zmieniony (13-03-18 13:30)

 
13-03-18 16:25  Odp: Retusz
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Jeśli mówisz o podklejają na karton, to to, trzeba rozumieć, elementy karkasa. Oni rzadko bywają widoczne, tak że tam nie trzeba tego czynić.
Inna sprawa - detale obszywki, rama szklenia kabiny podobne do tego. Na pierwszych modelach można prosto wykorzystać prosty ołówek miękkich gatunków. Tak, nie popadasz do koloru, lecz grań przekroju już nie będzie biała, a będzie szara z metalowym odcieniem, jak ono i jest na prawdziwym samolocie: styki paneli realnego samolotu nigdy nie bywają kolory metalu, oni są czarno-szare od cieni i brudu. Jeszcze jak wariant - srebrny marker.

--
Pieniądze to nie wszystko

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024