FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-03-18 15:17  [R/G]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Warsztat nie lubi pustki, więc trzeba było zdecydować się co będzie kolejne. I tu zaczęły się schody. Najpierw wziąłem się za model, który bardzo mi się podoba chciałbym mieć go w kolekcji.



Jednak w trakcie klejenia stwierdziłem, że to chyba nie jest jeszcze ten moment i mogę mu nie podołać, więc na matę trafiło co innego.





Do bieżącego etapu wszystko pasowało, za wyjątkiem pasków oklejających bębny przekładni – były o jakieś 3 mm za krótkie. Problemem był natomiast kolor wnętrza i dobór farb do retuszu – co to w ogóle jest za kolor? ;) Ze średnim skutkiem, ale udało się coś wymieszać. Elementy wnętrza przymierzone na sucho, czekają na fotele.

--

Post zmieniony (01-11-18 20:27)

 
17-03-18 16:05  Odp: [R]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Fajnie, że jesteście – w związku z tym lecimy dalej. Środek skompletowany, przyszła więc pora na oklejenie zewnętrzne konstrukcji. Nuda, dalej wszystko pasowało ;)



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
30-03-18 15:48  Odp: [R]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Uzupełnianie kadłuba trwa nadal. Pora też przyszła na nadbudowę. Jej kształt jest trochę złożony, a cała konstrukcja jest budowana w powietrzu – jedynym elementem wzmocnienia jest wewnętrzny element stropu. Pomimo tego element ten kleiło się bardzo przyjemnie i wszystko nim pasowało. W celu eliminacji grubych i widocznych krawędzi na łączeniach poszczególnych ścian, zostały one odchudzone od środka. Każdy kolejny element uświadcza mnie w tym, że model jest przemyślany i rewelacyjnie zaprojektowany.
Oglądając model w świetle dziennym doszedłem do wniosku, że niestety kuleje retusz. W niektórych miejscach udało mi się go poprawić w innych postaram się go zatuszować na końcowym etapie klejenia.




--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
22-09-18 18:59  Odp: [R]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Trochę mnie nie było, jednak pomimo pewnych zawirowań rodzinnych i zawodowych coś tam powoli starałem się kleić z gorszym lub lepszym skutkiem. Nie miałem jednak ochoty na relacjonowanie mizernych efektów. Model klei się bardzo przyjemnie, spasowaniu nie można niczego zarzucić.
Uwagi jakie mam to:
1. Zasobniki na błotnikach umieszczone z tyłu są jednakowe, a powinny być odbiciem lustrzanym. Rozwiązaniem jest przyklejenie jak jest, wtedy jeden z nich będzie otwierany mało praktycznie. Albo przeniesienie otworu na wzmocnienie błotnika (co ja zrobiłem) i prawidłowy montaż.
2. Wahacze i osłony mocowania resorów- musiałem dorobić krążki o grubości około 1 mm pod montaż osi kół nośnych, aby były we właściwej linii razem z rolkami napinającymi.
Gdzieniegdzie widać co udało mi się zniszczyć w trakcie klejenia – urwana klapa inspekcyjna na przednim pancerzu.
Trochę eksperymentowałem z suchymi pastelami na spodzie i bokach kadłuba. Moim zamierzeniem była intensyfikacja śladów waloryzacji zawartych w wycinance. Czy mi się udało? Mi się podoba, na chwilę obecną lepiej nie umiem.
A teraz kilka fotek, które zrobiłem w międzyczasie od ostatniej aktualizacji.






--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
07-10-18 19:19  Odp: [R]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam w kolejnej odsłonie tej relacji (najprawdopodobniej ostatniej przed końcem). Uzupełniony o brakujące detale został kadłub – pozostał do zamontowania podnośnik oraz antena. Ten pierwszy jest już gotowy i zaraz będzie, a antena zostanie zamontowana na samym końcu. Na tym etapie ewentualnych uwag na temat opracowania modelu brak. Jedną, którą mam dotyczy mojego klejenia, a dotyczy ona tłumika. Wszystko pięknie pasowało i tak też zostało zamocowane – rura pięknie równolegle do kształtu kadłuba, ale mam wrażenie, że została zmontowana w zbyt dużym oddaleniu od niego. Zacząłem również prace nad wieżą. I tutaj wszystko fajnie pasuje. Uwaga dla klejących – pierścienie mocowania w kadłubie radzę wycinać raczej po wewnętrznych stronach obrysu. Można tu zaobserwować taki pewien dysonans pomiędzy starą konstrukcją nitowanego kadłuba a spawaną wieżą. Z taką lekką nutką nieśmiałości podchodziłem do elementów wnętrza wieży i w 2D pewnych elementów nie ogarniałem…do momentu gdy zacząłem ich kleić, a potem już szło bez problemu i wszystko było zrozumiałe.



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
28-10-18 09:47  Odp: [R]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Wprawdzie miało mnie tutaj nie być przed galerią końcową…ale coś się wydarzyło. Coś, czym postanowiłem się podzielić. To coś zawsze chciałem mieć, a nigdy nie potrafiłem tego zrobić (może znajdzie się ktoś, kto ma tak samo? ;) )
Inspiracją do tego czegoś były filmy z budowy podstawki pod model, które ukazały się ostatnio w polskim Internecie modelarskim. Po obejrzeniu drugiego odcinka, stwierdziłem: „Co, ja nie dam rady? Szwagier, potrzymaj mi piwo!”…i zabrałem się za robotę.
Jedna uwaga. To co ja zrobiłem, nie umywa się do tego co było prezentowane na ww filmach, ale po pierwsze spełnia moje oczekiwania, po drugie koszt zrobienia takiej podstawki jest minimalny – nie używałem tutaj tysięcy szuwaksów za miliony złociszy.
A więc do dzieła.
Podstawą podstawki jest antyramka z marketu budowlanego formatu 13x18 za 8 pln co było nakładem koniecznym do poniesienia. Drugim istotnym elementem to gąbka zabezpieczająca sprzęt elektroniczny o grubości 16mm, jeśli kogoś interesuje szczegółowo z czego to albo ze switchy Cisco, albo z kamer IP Avizio ;)
Po uprzednim wywaleniu a natyramy szybki, pasujemy gąbkę.
Kolejnym krokiem jest wymyślenie układu/kompozycji jaką chcemy uzyskać. Moim zamierzeniem było uzyskanie polnej drogi, którą jedzie pojazd. Z boków drogi miała być trawa. Mierzymy więc pojazd i wyrysowujemy ślady kolein. Następnie wycinamy wgłębienia, które w późniejszym etapie będą wypełniane.


Po wycięciu wziąłem się za wypełnianie trawą płaskich części podstawki. Wykorzystałem kupiony jakieś 30 lat temu w Składnicy Harcerskiej, arkusz trawy do kolejek PIKO. Są to napylone na papier włoski…pamiętam, że mama nie lubiła jak się tym bawiłem, bo się z tego strasznie sypało…przez te lata nic się nie zmieniło…sypie się nadal. Z tym, że podstawka nie będzie pracować i nie będzie ruszana, wiec w niczym to nie przeszkadza. Plusem wykorzystywanej przeze mnie gąbki jest to, że butapren jej nie rozpuszcza i można nim spokojnie kleić.


Po przyklejeniu trawy przyszła kolej na wypełnienie kolein ziemią. Zastosowałem do tego produkt: „Dark earth z pelargonia doniczkas”. Ziemia była a sucha, więc mogłem ją bez problemu przesitkować. Efekt dałam drobne ziarenka ziemi, wymieszane z resztkami pochodzenia roślinnego…czyli to co mamy na drodze gruntowej. Tak powstały pył pierwszą warstwa nałożyłem na wysmarowane rozwodnionym wikolem bruzdy. Tutaj ważna uwaga. Nie jestem w stanie podać żadnej proporcji, trzeba to sobie zrobić na oko. Sam wikol jest za gęsty i nie dało by się go bełtać z ziemią.
Kolejne warstwy nakładałem cały czas na mokro – sypałem do bruzdy ziemię i pędzlem nanosiłem klej który od razu mieszałem. W ten sposób uzyskaną breję rozsmarowywałem. Na koniec posmarowałem cienką warstwą klej, na to nasypałem ziemię, a nadmiar strzepałem.

Po oklejeniu trawą i wysypaniu ziemi, gąbka została z boków oklejona tekturką stanowiącą brzeg. Teraz bogatszy w doświadczenie zrobiłbym to po przyklejeniu trawy, ale przed klejeniem ziemi. Kolejna uwaga jest taka, ze należy zwrócić uwagę na etapie mierzenia gąbki do natyramy, aby pozostawić wystarczający luz na obramowanie. Ja chciałem zrobić ramkę z tektury 1mm, niestety miejsca wystarczyło tylko na 0,5mm.
Całość uzupełniłem o kępy wysokiej trawy, pozyskanej z pędzla. W spodzie robiłem dziurę w którą pierwsze na wikolu, a potem na BCG (lepiej się rozpływa) montowałem poszczególne kępki trawy. Pokusiłem się o zrobienie kropelek rosy na nich ;)


Na koniec delikatnie psiknąłem lakierem do włosów bruzdy aby zabezpieczyć przed osypywaniem się ziemi…to był błąd, bo wyszedł biały nalot. Będę musiał powtórzyć manewr z cienka warstewka rzadkiego kleju i posypaniem ziemią.

--

Post zmieniony (28-10-18 09:54)

 
01-11-18 20:26  Odp: [R]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Po dokładnie 9 miesiącach skończyłem kolejny model. Projekt uważam za rewelacyjny, a zastosowane w nim rozwiązania bardzo dobre i sprawiające przyjemność z klejenia. Jeśli coś nie wyszło, to ewidentnie z mojej winy.
Wiem, że różne są opinie na temat wnętrz w modelach. Ja, pomimo, że po skończeniu nie widać ich za dużo, po prostu lubię je kleić i sprawia mi to przyjemność, a to co jest dostarczone w tym modelu uważam za majstersztyk.
Przy tym modelu robiłem po raz pierwszy pewne rzeczy (podstawka), a z niektórych jestem bardzo zadowolony (antena gwiaździsta – do której podchodziłem jak pies do jeża oraz eksperymentalne brudzenie spodu). Góry modelu nie brudziłem, posiada on waloryzację, która mi się podoba i uważam, że jest wystarczająca. Na początek kilka fotek jeszcze z budowy wieży, a następnie zapraszam do galerii końcowej.







--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
06-11-18 08:04  Odp: [R/G]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Cieszę się, że się podoba. Oczywiście jak to zawsze chyba bywa, teraz kilka rzeczy zrobiłbym inaczej ;)
Podstawka faktycznie jest malutka, po postawieniu na niej modelu tak na prawdę nie widać jej. Był to taki trochę eksperyment. W chwili obecnej nie wiem czy przy następnym modelu pokuszę się o kolejną. Z jednej strony przygotowywanie jej to była fajna zabawa i jakoś dałem radę. Co więcej, mam pomysł na kolejną...ale nie mam ich gdzie trzymać, jednak sam model zajmuje mniej miejsca. Nie wiem, zobaczymy jak wyjdzie.
Gąsienice laserowe z GPMu...z jednej strony nie jest to to, co własnoręcznie dziergane, ale z drugiej do tego podwozia robiłem już dla Mardera i Hetzera i jakbym nie zarzekał rzeczywistości, to za wyjątkiem naturalnych zwisów to te laserowe wyglądają lepiej...nie wspominając o czasie jaki zyskujemy. Tak StuGu, dobrze widzisz. Ten zasobnik z otworkami ma białe pola w otworkach. Tak po prawdzie nie wiedziałem co z nimi zrobić, jest ich dużo i są gęsto, bałem się, że zamalowując je upaćkam cały element. Prezentowane zdjęcia są robione z lampą, ona trochę uwypukla kontrast w kolorystyce pomiędzy zadrukowanym fragmentem, a białymi otworami...ale nie ma co dywagować, różnicę widać i tyle. A modele z GPMu polecam ;)
Autorem opracowania jest Marek Góral i uważam, ze jest ono rewelacyjne i mając nadzieję, że będzie ten wątek kiedyś przeglądał, pragnąłbym zwrócić uwagę na to, że może mając opracowaną taka doskonałą bazę, pokusi się o opracowanie PzKpfw 38(t) Ausf. M „Grille” (Sd.Kfz. 138/1), czy też Flakpanzer 38(t) Gepard (Sd.Kfz.140)? Jakby co, biorę oba, bo jak to zostało powiedziane, pojazdy na tym podwoziu maja w sobie to coś.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
15-07-19 07:23  Odp: [R/G]Aufklärungspanzer 38(t) Sd.Kfz. 140/1 czyli marzenie o KRUGu
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Następny to ył chyba Marder, a potem Steyr RSO...bo to stara relacja i galeria jest, a kolega Perez ją z otchłani tylko wyciągnął ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024