FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
05-03-18 15:18  [R/G] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Witam w pierwszej relacji od bardzo długiego czasu. Przedmiotem jest SMS Sachsen z Domu Bumagi, w skali 1:200. W zasadzie zawsze budowałem samoloty ale zmieniło się to gdy dwa lata temu, na parkingu pod MDK w Przeciszowie, znajomy pokazał mi Sachsena. Byłem świeżo po zbudowaniu U-570 i z wielką ochotą wracałem do samolotów. Jednak Sachsen jest tak brzydki że w przeciwieństwie do rasowych sylwetek okrętów nowocześniejszych, natychmiast przykuł moją uwagę, dokładnie tak jak rozjechana sarna przyciąga oczy na autostradzie. Śmiało można zakwalifikować ten okręt do kategorii "twarz którą kochać może tylko matka". Sachsen był powodem dlaczego zbudowałem PC-553 i uczyłem się na nim podstaw budowy okrętów.

Wg tradycji prezentuję okładkę:



Model rozpoczęty jesienią zeszłego roku. Wykorzystuję gotowy szkielet, dodatki cięte laserem i metalowe lufy. Wszystkie dodatki zakupione w GPM. Jak na razie nie napotkałem większych problemów w projekcie a te wszystkie "kfiatki" widoczne na zdjęciach to mój brak doświadczenia, wyobraźni i młodzieńczego zapału. Jest to trzeci kadłub jaki zbudowałem i wydaje mi się że jak na moje umiejętności to był on trudny. Autor założył łączenie oklein na wręgach, bez sklejek. Tam gdzie trafiłem na wręgi to tak zrobiłem, w innych miejscach pomagałem sobie kalką techniczną. Wyszło jak wyszło choć tragedii nie ma. Niestety zdjęć spodu kadłuba już nie mam, dzięki zdechłej karcie pamięci w telefonie. Jako że model wg. tradycji stepowych jest już nabity na dwa pale, tychże zdjęć od dołu nie będzie. Oto i ów wcześniej wspomniany kadłub w kilku fazach budowy:



Jeżeli nie przypatrywać się z bliska i zbyt długo to śruby nawet się udały:



Następnie zbudowałem wieżyczkę i osadziłem w kadłubie. Niestety tutaj coś mi uciekło i z boku wieżyczki musiałem podmalować białe pole, które miało być zasłonięte przez kadłub. Minus dla autora bo w przeciwieństwie do okleiny wieży, na innych częściach miejsca przyklejenia są zaznaczone delikatną białą linią a nie ogromnym, białym polem.



Klatki schodova:



Podstawy pod działa:



Choć małe są szanse że ktoś doczyta do końca tego odcinka to muszę tutaj wstawić pytanie do znawców tego okresu: na jaki kolor malować lufy dział? Z góry dziękuję za podpowiedź. Z dołu natomiast dziękuję za poświęcenie cennego czasu, w pracy lub na tronie rodzinnym, na czytanie moich wypocin. Pozdrawiam i do następnego.

--

Post zmieniony (26-05-20 14:28)

 
05-03-18 21:40  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dziękuję bardzo za miłe słowa i zainteresowanie. Oczekiwałem że większość ludzi ucieknie z horrorowym krzykiem gdy zobaczą tego potwora na macie.

Vansen, Kaśka nie pokazała że do tego modelu była poważna errata. Kolory dna były odwrócone. Miało być bordowe dno i brązowe miejsca zaznaczenia gdzie przykleić podłużne pasy i te kolory zostały odwrócone. Do tego kotwica została wydrukowana w większej skali, errata ma już dobre rozmiary.

Działa w wycinance są czarne ale pytam o ten kolor gdyż być może to nie jest taki zwykły czarny tylko gunmetal. W wyglądzie to robi ogromną różnicę. Czytałem że stopy wykorzystywane do broni, w tym kolorze, były używane już w drugie połowie XVII wieku. Niestety nie wiem jako to było z artylerią :/

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
06-03-18 11:41  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Halogenie, wielkie dzięki za te linki. Nie znałem forum z ostatniego linka, widzę tam też Sachsena i jego działa są raczej pociągnięte gunmetalem niż zwykłym czarnym. W swoim też tak zrobię bo wygląda to bardzo fajnie.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
13-11-18 22:43  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Wykopuję z czeluści żeby dodać małą aktualizację. Niewiele ale zawsze coś. Pierwszy komin gotowy, kolejne w toku.



--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
14-11-18 12:15  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dziękuję za dobre słowa. Nie, nie drukowałem na barwionce. Widać to na drugim zdjęciu gdzie widoczna jest połowa zaznaczenia miejsca na uchwyt rurki. Teraz jak na to patrzę to dochodzę do wniosku że muszę to zamalować. Niestety zaznaczenia się nie zgrywają i uchwyt nie zakrywa tych czarnych linii.

Co do kolorów to długo, długo mieszałem i eksperymentowałem ale jak widać opłacało się. Trafiłem dość dobrze. Tutaj kolejna nauka. Kolor retuszu do kartonu jest o wiele jaśniejszy od koloru retuszu igły lekarskiej. Na zdjęciach widać różnicę odcieni, w realu już nie tak bardzo.

Dziękuję za oglądanie i czytanie moich wypocin :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
19-01-19 12:54  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Witam po długiej przerwie. Wena wróciła i w efekcie udało się skończyć kominy. Efekty poniżej.
Mam nadzieję że weny starczy na nawiewniki bo jest ich kilka :-)



--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
10-11-19 19:33  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Witam Szanowne Grono po długiej przerwie. Z powodów osobistych wiosna i lato minęły bez postępów modelarskich. Na szczęście jesień w pełni i w końcu jest czas posiedzieć przy biurku. Na razie postępów niewiele ale wystarczająco żeby już widzieć piękno tej szkarady. Maszt na razie na sucho.



W trakcie składania znajduję dużo drobiazgów które są może lekko irytujące ale nie psują przyjemności z klejenia. N.p. brakujące oznaczenia pod słupki relingów, zbyt duże białe zaznaczenia przyklejenia elementów itp. W sumie nic wielkiego ale trzeba wszystko sprawdzać dwa razy. Dały mi trochę we znaki elementy z listków których to sklejanie będę musiał jeszcze potrenować. Tak poza tym model bardzo fajny.

Mam nadzieję że życie pozwoli i nie trzeba będzie tak długo czekać na kolejną aktualizację :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
24-11-19 22:30  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Pierwsze koty za relingi. Pierwszy raz robię reling w pełni miedziany, wcześniej używałem drutu mosiężnego. Bardzo ciężko to idzie i nie jestem zadowolony z efektu. Patrząc na to jak wiele słupków połamałem po drugiej stronie tego pomostu, zgaduje że dokończenie drugiej strony będzie trwało dłużej i na pewno będzie okraszone pełnym wachlarzem wyrażeń z ciemnej strony słownika.



--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
25-11-19 09:48  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Tomku, przepraszam, miałem doprecyzować. Nie o wyginanie drutu chodzi ale o fakt że z tym drutem miedzianym coś jest nie tak bo klej nie chce na nim zasychać. Podejrzewam że jest pokryty czymś czego nie usuął ani papier ścierny ani alkohol. Słupki nie trzymają się pokładu a przyklejanie poprzeczek zabiera bardzo długo ze względu na to że klej długo jest płynny, potem się żeluje a dopiero po dłuższym czasie wysycha. Im więcej czasu moje trzęsące się łapy czegoś dotykają, tym większa szansa że coś się odłamie, odpadnie itp. Dodam jeszcze że model jest kaponowany tą samą metodą i tym samym środkiem co ostatni, wykorzystuję ten sam klej (nowa tubka) który to wypróbowałem na mosiężnym drucie i wszystko jest z nim ok. Gdy skończę ten pomost, wracam do drutu mosiężnego. Reszta relingów jest w miarę prosta więc nie będzie problemu.

Dziękuję wszystkim za czytanie moich wypocin i za uwagi. Fajnie że ktoś tu jeszcze zagląda pomimo długiego zastoju :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
02-02-20 13:22  Odp: [R] SMS Sachsen 1:200 - Dom Bumagi
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Mały postęp w budowie. Relingi na wysepce (czy jak to się zwie) skończone ale niestety daleko im do perfekcji. Połamałem i poprawiałem je tyle razy że przestałem liczyć. Relingi i elementy na podniesionej części dziobu gotowe. Teraz skaczę pomiędzy masztem i wykończeniem dziobu.



--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024