FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 15Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
15-11-17 21:17  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Gorzej zimą

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
04-03-18 19:27  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kartonik39 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

A ja używam takiego Caponu. Śmierdzi średnio ale nie zmienia kolorów wycinanki /offset/. Wydruki laserowe niestety zmieniają kolorek. No i trzeba nakładać nie nazbyt grubą warstwę bo inaczej papier delikatnie żółcieje. Capon nakładam wałkiem gąbkowym /traktowanym jako jednorazówka - czyściej i prościej/.


--
Vivat czołgusie!

 
28-03-18 14:02  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Odgrzebuje stary temat, gdyż mam pytanie odnośnie impregnacji Caponem.
Wyczytałem, że impregnacja nim nie zmienia koloru kartonu.
Spróbowałem na fragmencie Małego Modelarza i niestety białe pola wyraźnie odznaczają się od reszty (zdjęcie trochę nasycone kolorami, żeby uwydatnić efekt). Malowałem pędzelkiem, prosto z puszki (raczej mała ilość) Caponem Extra jak z postu powyżej (Domalux).
Z niektórych relacji widzę, że karton wręcz pływa w Caponie... ja mam wrażenie, że po położeniu grubszej warstwy tak nasączyłem papier, że stał się przeźroczysty. Po wyschnięciu ten efekt zniknął, ale lekko się błyszczy.

Te połyski widać też na wycinanych fragmentach z jednej z fotek. Trochę zmatowiłem to papierkiem ściernym, ale nie wiem skąd ten problem.

Poniżej zdjęcia, niestety Photobucket (dziwne, bo czasem uda się wyświetlić zdjęcie bez reklam, a czasem nie)



Linki do oryginalnych plików.
Capon1
Capon2

--
pzdr
Kemot

 
28-03-18 17:51  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

a ja jeszcze taką prośbę bym miał, jakby ktoś był na tyle odważny i chętny i zrobiłby tutorial na Youtube jak, co i z czym z tym caponem , czym malować, jak wysychać i step by step :)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
28-03-18 18:27  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Kemot, capon to też lakier. Jeśli równomiernie rozprowadzisz niewielką ilość, to zostanie "wypity" przez karton i nie będzie po nim śladu. Natomiast w miejscach gdzie będzie go więcej (co przy nakładaniu pędzlem jest praktycznie nie do uniknięcia) siłą rzeczy będzie się błyszczał (na powierzchni zostaną błyszczące smugi). Zamiast przecierać takie miejsca papierem ściernym i ryzykować uszkodzenie druku, na koniec po prostu polakieruj go jeszcze raz błyskiem i na to matem. To załatwi sprawę. Jeśli Cie to pocieszy - impregnuję wszystkie modele przed sklejeniem i zawsze zostają mi smugi. Po ostatecznym lakierowaniu wszelkie przebarwienia/błyszczące plamy znikają.

97, serio pociągnięcie arkuszy modelu lakierem urosło już do rangi takiego problemu, że potrzebne są tutoriale na youtube?

--
pozdrawiam
Piotr


 
28-03-18 18:50  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Dzięki Piotr, wydawało mi się, że nakładam capon w naprawdę niewielkich ilościach (praktycznie wcierałem go w karton. Ale to były próby na małych powierzchniach.
Rozumiem, że lakierowanie już po sklejeniu i zapewne aerografem. Dla mnie odpada, brak sprzętu i chyba przede wszystkim umiejętności. Ale będę jeszcze testował.

A co sądzisz o odbarwieniu kartonu? Wiem, jakby całość pomalować to wszędzie będzie ten sam, nieco inny odcień niż w oryginale.

--
pzdr
Kemot

 
28-03-18 19:17  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Każde lakierowanie zmienia nieco kolor. Z moich obserwacji wynika, że po impregnacji kolory stają się bardziej intensywne. Tym nie ma się co przejmować, jak sam piszesz, impregnuje się całą wycinankę, więc całość będzie miała nieco inny odcień.

--
pozdrawiam
Piotr


 
29-03-18 23:13  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
noker 



 - 4

Mi się wydaje, że najlepiej kaponować za pomocą gąbkowego wałeczka 4cm. Równomiernie rozprowadza lakier, raczej nie zostaja po nim smugi, po zuzyciu do kosza.

--
Pozdrawiam Rafał
<< Nidy Nikogo O Nic nie Proś, Sami Przyjdą, Sami Dadzą >>

 
30-03-18 11:44  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

PiotrD - napisz jeszcze jakich używasz lakierów i temat będzie zakończony :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
23-05-18 10:33  Odp: [Technika] Capon/Kapon (impregnacja papieru)
Kicay 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzień dobry wszystkim.

Prośba do wielkich tego forum o pomoc, da się jeszcze coś z tego uratować?
Wczoraj kaponowane na połowie arkuszy z wycinanki wylazły pęcherzyki, druga połowa pokryta bez komplikacji.
Jak pozbyć się pęcherzyków nie nieszcząc wycinanki?
Dzięki za pomoc!

Przykład jednej ze stron:




Post zmieniony (23-05-18 11:58)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 15Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024