FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
02-03-18 10:49  [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
blindmarten 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum. Wróciłem do modelarstwa po dobrych 15 latach i zabrałem się za samolot Sopwith F1 Camel z Kartonowej Kolekcji, który to nabyłem w empiku. Nigdy wcześniej nie sklejałem dwupłatowca. Poniżej wrzucam efekty moich prac.

Zostawiłem sobie na koniec wykonanie linek/odciągów i mam z tym obecnie niemały problem. Z tego co widziałem w internecie (np. tu ), to dobrze zawczasu przygotować w odpowiednich miejscach pętelki z drutu aby później o nie zaczepić linki. Nie wiem czy to się uda teraz, jak samolot jest złożony. Podejmowałem próby przy podwoziu wykonania linek z żyłki wędkarskiej grubości 0,2mm przyklejanej za pomocą kleju cyjanoakrylowego ale z marnym skutkiem.

Jestem oczywiście otwarty na rady co do linek (w tym w szczególności z czego takie liki wykonać) oraz na konstruktywną krytykę co do wykonania techniki itp. :) Na pewno jeden z zastrzałów mi nie wyszedł - nie dochodzi do górnego płata. Muszę pomyśleć jak to naprawić, czy zamaskować.






Post zmieniony (21-05-18 17:11)

 
02-03-18 11:44  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Witaj na forum. Miło widzieć kolejną osobę wracającą do modelarstwa ;-) Model wyszedł nieźle, ale ma kilka minusów. Tym co rzuca mi się w oczy - poza wspomnianym zastrzałem - to jakieś takie poszarpane krawędzie niektórych łączeń, np. linia poszycie boczne-poszycie górne w tylnej części kadłuba. Nie wiem czy to kwestia nierównego wycięcia, czy niedokładnego klejenia.

Co do naciągów to ja osobiście jestem zwolennikiem stosowania nici samonaciągowej. Na tym etapie jedyne co mi przychodzi do głowy to klejenie na styk do poszycia, ale może z kolegów zaproponuje coś lepszego.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-03-18 11:51  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Teraz się nie dałoby powklejać oczek, pętelek z żyłki na sg, potem poprzeciągać tę nić samonapinającą?? Dobry powrót do klejenia.

--

 
02-03-18 11:52  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jak na pierwszy model po takiej przerwie wcale nie jest źle. Gratuluje i powrotu do modelarstwa i wykonania. Po radach kolegów i z każdym kolejnym modelem efekty będą coraz lepsze. Czym wycinasz części ? Po wycięciu przejedź delikatnie część paznokciem to wyrównają się ,,ranty" na wyciętych częściach.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
02-03-18 12:27  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
blindmarten 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Dzięki za rady. Wycinam skalpelem Olfa. Wydaje mi się, że podkleiłem części na zbyt gruby karton i przez to 1. ciężko się wycinało, karton się rozwarstwiał czasami 2. w niektórych miejscach poszycia były chyba za małe (końcówka kadłuba) co starałem się zniwelować pilnikiem.

Jeżeli chodzi o krawędzie to malowałem je farbami tempera i nie byłem zbyt zadowolony - w kontakcie z klejem na wodzie, którym głównie kleiłem (klej magic) czasami to wychodziło średnio.

Jeżeli chodzi o naciągi to może spróbuje z tą nicią samonaciągową - dajcie tylko proszę znać, gdzie takie coś można kupić bo przez googla nie mogę znaleźć . Wklejenie pętelek z drutu też wchodzi w grę ale teraz, po złożeniu całości ciężko jest to zrobić ze względu na ograniczony dostęp w niektóre miejsca.

 
02-03-18 14:03  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Wydaje mi się, że podkleiłem części na zbyt gruby karton

Nie mówisz, mam nadzieję, o częściach poszycia? Poszycie można wzmacniać po wycięciu i ukształtowaniu podposzyciem z kartonu (np. na dużych powierzchniach skrzydeł), ale nie nakleja się części na karton przed ich wycięciem i ukształtowaniem.

Nić do kupienia w GPMie: https://sklep.gpm.pl/akcesoria/lancuchy-nici-linki/nic-elastyczna-200-m

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
02-03-18 14:22  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
blindmarten 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Chodziło mi oczywiście o wręgi/części szkieletu. Podklejałem tylko te, które były oznaczone do podklejenia ;) Należało podkleić tekturą 1mm a ja podkleiłem grubszą, którą w sklepie sprzedali mi jako 1mm... Zorientowałem się dopiero w trakcie pracy.

Dzięki za link do nitki:) Czy taką nić elastyczną można kupić też w pasmanterii czy tylko w sklepach modelarskich?

Post zmieniony (02-03-18 14:23)

 
02-03-18 14:43  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo dobry powrót,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
02-03-18 17:04  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak jak napisał marek1 tym bardziej, że wybrałeś "druciaka" :-)
Z naciągami spróbuj tak:
- zwykłą szarą nitkę jedwabną pomaluj na szaro (będzie sztywniejsza i "włoski" nie będą odstawać).
- końce nitek umocz w cyjanoakrylu i utnij pod kątem
- igłą zrób dziurki w miejscach gdzie maja być wklejone naciągi
- wprowadź sztywne końce nitek w dziurki - wpierw w dolnych powierzchniach górnego płata
- jak klej dobrze chwyci trzymając pęseta naciągnietą nitkę wklej w dolne otwory
Dwa zastrzały z prawej burty - widać, że drut nie wchodzi w płat. Obwiń końce papierem wcześniej pomalowanym i doklej do powierzchni płata.
Do retuszu proponuję plakatówki lub farbki akrylowe (retusz przed sklejeniem elementów)
Aha i oponki trochę za kanciaste :-)
Powodzenia życzę,
Pozdrawiam,
Ryszard
PS - co i jak z naciągami - przejrzyj moje relacje

Post zmieniony (02-03-18 17:05)

 
02-03-18 20:28  Odp: [G] Sopwith F1 Camel_Kartonowa Kolekcja
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Czołem
Możesz zrobić jak pisze Ryszard .
Możesz też porobić malutkie przelotki z drutu i te powkłuwać w odpowiednie miejsca i utrwalić klejem CA , a nastepnie poprzewlekać przez te oczka nici elastyczne albo plecionki wedkarskie i tez utwalić CA w oczkach .

Cieszy Twój powrót jak i sam model

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024