FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 19 z 19Strony:  <=  <-  15  16  17  18  19 
08-02-18 14:22  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
tineo 

Na Forum:
Galerie - 6

To ja mam takie pytanie: Na ile to miedziowanie pomogło przed świdrakami? Nie zeżarły kadłuba?
Ni i czy był sens układania deseczek poniżej linii wodnej, skoro i tak nie będzie ich widać...
Przepraszam jeśli pytania nie na miejscu jestem kompletnym szkutniczym laikiem.

--
Pozdrawiam Tomek C.

Odpowiedz na tę wiadomość 

08-02-18 14:35  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 21

- 5

A ja się zapytam, czy Pan Paragraf pamięta o zasadzie 12 górnych rzędów.
Proszę równiez o zapodanie instruktażowo i poglądowo kilku fotek oryginału oraz zdjęć dokumantujących rozbieżności między tzw. teorią miedziowania (tutaj proszę też o parę zdań oraz rysuneczek) i praktyką.
To wszytsko aby kompeltnie ów proces nam wyłożyć, in memoriam.

--
W budowie: Pancernik HMS DREADNOUGHT; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II; F-14 Tomcat;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

08-02-18 17:14  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Tineo.

Układanie deseczek na całym kadłubie miało służyć ukształtowaniu prawidłowej bryły kadłuba. Właśnie układanie poszycia z pojedynczych planek, zwłaszcza poniżej linii wodnej, pozwoliło prawidłowo oddać specyficzne krzywizny kadłuba, w szczególności na rufie. Miedziowanie było planowane od początku budowy, zatem nie było mi żal tego wszystkiego zakrywać. Miedź ma też swój urok.

Arturze.

Oczywiście, że pamiętam o 12 górnych rzędach:). To co do tej pory nakleiłem, to właśnie część tego górnego pasa, ale brakuje w nim jeszcze trzech pełnych rzędów. Na razie nie zostały po prostu naklejone.

Jeśli chodzi o rozbieżności pomiędzy teorią a praktyką to nie do końca wiem co masz na myśli. Przybliż mniej więcej problem, a postaram się dokładnie odpowiedzieć na tak postawioną tezę:) Pewna rozbieżność już została przez mnie dostrzeżona, a mianowicie w części rufowej będę musiał skorygować przebieg już naklejonych pasów i zerwać pewnie jeden z nich. Wyjaśnię dokładnie o co mi chodzi, jak dojdę do tego etapu i odpowiednio go sfotografuję.

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

08-02-18 20:18  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 21

- 5

Jarku, zerknij do miliona naszych listów w tej sprawie, a zwłaszcza ostatnich kilku o miedziowaniu.
Pewnie marudzę, ale sposób układania blach na poniższym zdjęciu (zakładka od góry) przeczy zasadzie ogólnej.
Pamiętaz tę fotkę?

Zwrócę jeszcze uwagę, ale pewnie masz już to zakonotowane, ażeby układać symetrycznie prawą i lewą burtę tak, aby od dziobu patrząc i od rufy poszczeglne rzędy "schodoziły się" ze sobą

--
W budowie: Pancernik HMS DREADNOUGHT; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II; F-14 Tomcat;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

08-02-18 20:30  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 19
Galerie - 14

- 15

Piękna robota... Mistrzostwo, kunszt, ochy achy... Rewelacja!!!

Co do patynowania - nie chcę się mądrzyć, bo gdzież mi, to nawet nie przystoi... Ale... Nie myślałeś o patynie w płynie dla plastyków? Są różne kolory, stopień patynowania wyregulujesz sobie sam, rach ciach i masz gotowe.

--
54323031

08-02-18 21:39  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 2

A ja nic nie będę pisał. Tylko sobie popatrzę i poczytam.

--
"Na morzu jest różnorodność. Każda fala jest inna. A tutaj ciągle to samo. Domy i domy. To nie do wytrzymania." ("Czerwona trawa" - Boris Vian)

Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, HMS Speedy, Leudo vinacciere,
HMS Badger, Trabaccolo
W stoczni:, De Zeven Provincien, Duyfken

09-02-18 10:58  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

.

Post zmieniony (09-02-18 10:59)

10-02-18 11:38  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Petrov.
Stawiam na naturalny proces patynowania. W warunkach trójmiejskich następuje on dość szybko, co widać na przykładzie dworca w Sopocie, którego ściany zostały obłożone płytami miedzianymi i już po roku były brązowe.

Arturze.

Oczywiście pamiętam o symetrycznym układaniu płyt; w tym celu zaznaczam na drugiej burcie przebieg pasów, tak aby układały się w ten sam wzorek.

Jeśli chodzi o owe rozbieżności, które widać na zdjęciu, a wskazujące na to, że płyty układane były od kilu do linii wodnej, a nie tak jak u mnie od linii wodnej do kilu to na swoje usprawiedliwienie mogę wskazać, że opisany przeze mnie układ płyt został zapożyczony z książki Longridge'a. Taki układ jest też widoczny na rysunkach w książce McGowana. Pozwolę sobie tutaj zacytować również to co w artykule o poszywaniu kadłubów miedzią, napisał Pan Krzysztof Gerlach "...Dla epoki napoleońskiej mówi się o zakładkach szerokości 38 mm, przy czym na okrętach wojennych to dolna blacha zachodziła na górną, a bliższa dziobu - na tę od niego dalszą". Powyższe potwierdza, że na okrętach wojennych układano miedź od linii wodnej do kilu i od rufy do dziobu.

W sieci jest wiele zdjęć Victory, które ukazują liczne rozbieżności z dostępną wiedzą książkową. Przykładem może być także to, że na obecnym okręcie pasy wzmocnień nie są układane w tzw. anchor stock, ale są prostymi plankami. Budując okręt weryfikuję różne informacje o konstrukcji okrętu, a w sytuacji rozbieżności staram się kierować danymi podawanymi w większej ilości źródeł. Zdjęcia okrętu są oczywiście bardzo pomocne, ale nie zawsze pokrywają się z wyglądem okrętu opisywanym przez różnych znawców tematu.

Sven.
Twój wpis jest bardzo tajemniczy:):)

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

10-02-18 11:57  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 20

- 9

"W warunkach trójmiejskich następuje on dość szybko, co widać na przykładzie dworca w Sopocie'
Bo jest wystawiony bezpośrednio na warunku atmosferyczne - w tym wiatry dość częste nad morzem z pewną zawartością soli. Nie sądzę byś model trzymał za oknem :-)
Powodzenia w budowie i pozdrawiam z Sopotu,
Ryszard

10-02-18 12:04  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Ryszardzie.
Będę wystawiał go latem na słońce:) A tak na poważnie, to szybkość procesu patynowania widać już na jednej z fotek. Blaszki przed naklejeniem na kadłub zostały wycięte niecałe 10 dni wcześniej. Przy naklejaniu widoczne było już ich lekkie zbrązowienie. Moim założeniem jest uzyskanie jedynie nieco bardziej brązowego odcienia, zmatowionego i mniej błyszczącego. Poczekam zatem na uzyskania oczekiwanego efektu w sposób naturalny, mnie się nie spieszy co widać po powolnym tempie prowadzenia relacji:)

--

Post zmieniony (10-02-18 12:15)

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 19 z 19Strony:  <=  <-  15  16  17  18  19 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018