FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-01-18 23:23  [R/G] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Zapraszam do kolejnej mojej relacji. tym razem na tapetę poszedł świeżo udostępniony model samolotu Fouga Magister, którego autorem jest YOAV HOZMI. Jak zwykle model jest w malowaniu izraelskim, a skala to 1:30.

Model wykonany przez autora:


Podobnie jak model Mirage, tak i ten model został wydrukowany w "powiększeniu" 91% co powinno dać skalę ~1:33. Arkusze po wydruku wyszły Mi lekko zażółcone, ale nie przeszkadza mi to, będzie dzięki temu "oryginalny" i rdzawy :). Pozostałe kolory są OK. Model został tak zaprojektowany, że podłużne szwy są przykryte innymi częściami. Pozwala to w łatwy sposób ukryć wszelkie nacięcia korygujące obwody poszycia na łączeniach segmentów.

Poniżej kilka zdjęć z klejenia pierwszych segmentów (szew ukryty pod gondolami silników i płetwą pod kadłubem).

Ze względu na składanie poszycia z 2 kawałków, najpierw oba elementy wstępnie formuję, a dopiero potem wklejam sklejkę i zamykam cały obwód.


Przesunięcia na sklejce wynikające z krzywizny poszycia i różnicy obwodów poszycia i sklejki oraz grubości papieru - "na płasko" wszystko pasuje prawie idealnie. Sklejenie obu części poszycia i sklejki "na płasko" i późniejsze ich formownie daje gorszy efekt. Ale kto co woli ;)

Wręga osadzona głębiej, by zrobić miejsce na dźwigar skrzydła

Sklejone segmenty 7 i 8, oraz wycięte pola na drugi dźwigar skrzydła

Segment 9 - póki co ostatni, bo z wklejeniem dźwigara stateczników i końcówką kadłuba poczekam na później - wydaje mi się, że przy pracach z kadłubem łatwo będzie uszkodzić ogon, a przyklejenie segmentu teraz, pozwoli na przyklejenie gondol silnikowych do kadłuba.

Klika godzin pracy - segmenty 7,8 i 9 (a w "realu" to zażółcenie nie jest takie straszne jak na zdjęciach ;):




Post zmieniony (05-02-18 22:22)

 
25-01-18 17:14  Odp: [R/G] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

@tineo - modelu nie znam, ale to laserówka Minolty, jakiś większy kombajn biurowy czy biznesowy (znajomy drukuje)

Zdjęcia segmentów kabiny:

segment kabiny przedniej:

segment kabiny tylnej:

złożone "na sucho"

Wieczorem spróbuję wrzucić fotki "wanien" kokpitów

Post zmieniony (05-02-18 22:21)

 
25-01-18 18:49  Odp: [R] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Próbowałem kilku i ostatnio najlepiej mi wychodzi na bloku technicznym Herlitz (biała okładka z czerwonym cyrklem). A3 wychodzi taniej, bo A4 kosztuje ~2zł, a A3 ~3,5zł, więc jakieś 50gr do przodu :). Dobry też był blok techniczny z firmy Jowisz "160" (250 okazał się za gruby), ale ostatnio trudno go dostać więc przerzuciłem się na ten. Przykładowo, blok techniczny z Cansona był dla Mnie za gładki i nadruk dość łatwo się ścierał (natomiast ich barwione w masie arkusze są OK, np. seria COLORLINE). Próbowałem bloków różnych firm, ale ten z Herlitz'a chyba najbardziej mi podszedł. Nie jest za gładki (coś w rodzaju kredy), a jest lekko porowaty i wystarczająco sztywny.

 
25-01-18 22:36  Odp: [R] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

zdjęcia kokpitów


przedni:


tylni:



kompletne segmenty




przy kokpitach pozostało jeszcze wklejenie bocznych usztywnień i elementów maskujących szew w postaci obudowy tablicy przyrządów

 
27-01-18 20:41  Odp: [R] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

To fajnie, że relacja się Wam podoba :)

Kilka zdjęć z postępów.

W samolocie w nosie kadłuba umieszczony jest reflektor. Autor w wycinance przewidział 2 warianty wykonania - imitacja w postaci części na arkuszu, lub w postaci wytłoczki. Wydaj mi się, że można poeksperymentować z pustymi "listkami" po tabletkach, ale to już jak kto woli. Ja użyłem spalonej diody LED 5mm w przezroczystej obudowie, osadzonej w papierowej tulejce i przyklejonej do wręgi. Na to została nasunięta uformowana część "2", której węższa część po sklejeniu ma średnicę ~5mm. Na zdjęciach wydaje się, że dioda jest za mała, albo otwór jest za duży, jednak to tylko złudzenie optyczne przezroczystej "bańki" diody. Niestety za późno przyszedł ten pomysł, a można było pokusić się o działającą i poprowadzić jakoś elektrykę by świeciła.



Nos samolotu


b


Maskownice szwu w postaci osłon tablicy przyrządów oraz boczne "usztywnienia" kokpitów


Nasada wlotu powietrza do silników


Część wew. wlotów z imitacją silnika


Same wloty





Póki co, teraz trwają prace nad obudowami silników. Obudowy nie mają wręg, ale to może i dobrze, bo trzeba tylko dopasowywać i doklejać poszycie bez konieczności dopasowywania jeszcze wręg. A po sklejeniu całość będzie miała wystarczającą sztywność.

Cześć.

 
28-01-18 22:43  Odp: [R] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

Zdjęcia z kilkugodzinnej nasiadówki z klejenia obudów silników

Obie obudowy silników kleiłem równolegle, segment po segmencie. Po fakcie, wydaje mi się, że można by się pokusić o sklejenie wszystkich elementów w jeden większy segment i dopiero w takiej postaci przykleić do kadłuba. Jednak myślę, że było by to łatwiejsze gdyby obudowy miały jakiś szkielet, np. poprzeczne wręgi. Tak trzeba było na bieżąco "walczyć" z poprawnym wyobleniem i dopasowaniem sąsiednich segmentów, bez punktu zaczepienia co do właściwego kształtu.







Dysze wylotowe i ostatni segment obudowy. Dysze przykleiłem trochę inaczej niż przewidział to autor. Czarny klin skleiłem w lekki stożek, co pozwoliło na uzyskanie małej szczeliny między dyszą, a obudową wylotu.






Sylwetka samolotu z gotowymi silnikami.



 
04-02-18 23:05  Odp: [R] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

Prace przy modelu trwają nadal. Poniżej wrzucam fotki z ostatnich kilku dni prac.

Fotele pilotów:



Kokpity:




Skrzydła - wykonałem je trochę inaczej niż przewidział to autor, ale po kolei :)

W poziomym wzmocnieniu dźwigarów wyciąłem wcięcie na "dźwigar kadłubowy". Trochę trzeba poeksperymentować, by uzyskać właściwy kąt odchylenia dźwigarów do tyłu by "wpasowały" się w obrys skrzydeł.



Co do samych skrzydeł, to najpierw elementy poszycia wstępnie uformowałem, następnie obie części skleiłem ze sobą w jeden element. Tak zamknięte poszycie nasunąłem na przygotowany wcześniej dźwigar.




Przyklejone do kadłuba poszycie skrzydeł oprofilowanie pasuje dość dobre, z tym, że w jednym miejscu zachodzi na pole dodatkowego wlotu do silnika ozn. "A".






Wklejony dźwigar stateczników


Doklejony stożek "zamykający" kadłub


Poszycie stateczników:




Dolna "płetwa" wraz z kółkiem podpierającym. Przednia część płetwy została wklejona odwrotnie niż przedstawia to autor w "instrukcji". Taka pozycja wydaje mi się bardziej prawidłowa.



Skrzydłowe zbiorniki paliwa - podczas ich klejenia zrezygnowałem w większości wręg, pozostały jedynie przy środkowym segmencie by narzucić okrągły przekrój. Pozostałe "pierścionki" trzymają się dzięki geometrii. Trochę nie podoba mi się grafika na zbiorkach. Jak na mój gust za dużo tych jasnych plamek na czerwonym tle.




Wszystko do kupy:




Teraz pozostało tylko wykonanie owiewki kabiny i pokrycie całości rozmaitymi duperelami w postaci antenek, popychaczy czy dodatkowych wlotów i wylotów.

Post zmieniony (04-02-18 23:08)

 
05-02-18 22:21  Odp: [R/G] FOUGA MAGISTER - @1:33 - YOAV HOZMI
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Odnośnie modelu, to faktycznie dobór grafiki pozwala znacznie uatrakcyjnić wydawało by się prosty model. Co do malowania, to niestety trzbeba się z nimpogodzić (patriotymz autora). Chyba jedynie Super Mystere B2 dostępny jest w wariancie w barwach francuskich

Jak wpsomniałem wczoraj, pozostało już niewiele do końca, więc kilka ostatnich fotek i mała galeria z kolejnym X-Wingiem :)

Owiewka

Ramka owiewki


"Dawca przeszczepu"


Efekt połączenia. Dupy nie urywa, ale tragedii nie ma.



Niestety w tym miejscu ujawnił się feler opracowania, o którym wspominałem już wcześniej. Na płasko, część zew. i wew. ramki pokrywają się, natomiast już po wyoblemu zaczyna się rozjeżdżać. Sprawę pogarsza jeszcze bardziej tworzywo owiewki, które także ma swoją grubość, do tego stopnia, że część wew. trzeba "poszatkować". Jeśli mogę coś doradzić to proponuję olać ramkę wew. i albo po prostu zaczernić ramkę zew. albo wydrukować dwustronnie, z czarną plamą na rewersie. Odpadnie problem. Albo pozostawić ramkę od środka białą.

Drobnica po "ozdobienia" kadłuba



Przyklejona owiewka i model uzupełniony o wspomnianą drobnicę

wloty na owiewce, peryskop, sondy




dodatkowe wloty do silnika




brzuch


stateczniki




Mała galeria









Na koniec mała zapowiedź

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024