FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 23Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 
19-01-18 20:39  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Weź Pan idź z takimi szparami i resztą niedoróbek... Wstyd...

--
54323031

 
20-01-18 09:50  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

O rany, weź i te paseczki dopasuj... Masakra jakaś.

Ja tu żadnych szpar nie widzę. Ale zazwyczaj tak jest, że to autor widzi najwięcej błędów.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-02-18 12:08  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Miedziowanie kadłuba.

Przed rozpoczęciem miedziowania, za pomocą wysoce specjalistycznego narzędzia:):), wyznaczyłem przebieg linii wodnej, stanowiący jednocześnie granicę dla miedzianych płyt.



Pomimo prymitywnej metody wyszło równo.



Pas pomiędzy tak wyznaczoną granicą linii wodnej oraz dolną granicą pasa wzmocnień (który zostanie ułożony w dalszej kolejności) pomalowałem na czarno.



Miedziowanie jest wykonywane z taśmy miedzianej dla witrażystów marki Ventura Tape, z czarnym klejem (ponoć jest mocniejszy). Przed wycięciem pasków imitujących miedziane płyty, przyklejałem dłuższy pasek miedzi (ok. 13,5 cm) do maty za pomocą taśmy malarskiej. Następnie na tak przyklejonym pasku wykonywałem imitację gwoździowania za pomocą radełka; do wykonania imitacji gwoździowania na obrzeżach używałem radełka Trumpetera o gęsto rozstawionych zębach (przez Trumpetera oznaczonego jako nr A), a do gwoździowania w centralnej płaszczyźnie płyty radełka o rzadszych zębach (oznaczonego jako nr D).





Tak przygotowane paski miedzi ciąłem następnie - przy wykorzystaniu wzornika - na odcinki o właściwej długości, konkretnie 13 mm.



Teraz trochę teorii o miedziowaniu.

1) W marcu 1780 roku dno statku poniżej linii wodnej zostało osłonięte 3923 miedzianymi arkuszami, celem zapewnienia ochrony części dennej przed świdrakiem okrętowym. Płyty miały długość 4 stóp i szerokość 14 cali, co dla skali 1:96 daje płytkę o długości 12,7 mm i szerokości 3,7 mm. Moje płytki są ciut niewymiarowe, bo mają 13 mm długości i 4 mm szerokości; będę musiał z tym żyć:)

2) Na Victory płyty układane są w dwóch pasach, z czego górny pas składa się z 12 rzędów płyt. Wyznaczając poszczególne rzędy górnego pasa należy uwzględnić to, że jedynie 5 dolnych rzędów górnego pasa styka się ze stewą dziobową, natomiast pozostałych 7 rzędów styka się z linią wodną - na obecną chwilę mam wykonanych 9 pełnych rzędów górnego pasa.

3) Płyty na burtach układane są rzędami poziomymi, odpowiadającymi mniej więcej układowi planek. W każdym rzędzie płyty są układane w ten sposób, że górna krawędź niższej płyty zachodzi na dolną krawędź płyty położonej powyżej, a tylna krawędź płyty znajdującej się bliżej dziobu zachodzi na przednią krawędź płyty znajdującej się bliżej rufy. Oznacza to, że układanie płyt należy rozpocząć od rufy w kierunku dziobu i od linii wodnej w kierunku kilu (miejsce rozpoczęcia układania płyt oznaczyłem na fotce czerwoną strzałką).



4) Płyty w każdym rzędzie układane są tak, jak cegły w murze tzn. stykające się krótsze (pionowe) krawędzie płyt górnego rzędu znajdują się w połowie długości dłuższej (poziomej) krawędzi płyty znajdującej się w rzędzie poniżej. Uprasza się o nie czepianie się jakości wykonania - zdjęcie w sporym powiększeniu:)



5) Przed układaniem płyt na burtach należy ułożyć płyty na tylnicy (stewie rufowej) po to, aby płyty burtowe mogły zachodzić na rufową stewę. Miedziowanie kilu i dziobnicy należy wykonać w ostatniej kolejności.



6) Płyty mocowane do kilu oraz stewy dziobowej i rufowej należy układać równolegle do linii wodnej. Płyty układane na stewie dziobowej i na kilu powinny zachodzić na płyty ułożone wcześniej na burtach. Układanie płyt na kilu należy także rozpocząć od rufy. Płyty układane na spodniej części kilu oraz na przedniej krawędzi stewy dziobowej są delikatnie wywijane na boczne płaszczyzny, odpowiednio - kilu lub stewy.

7) Należy mieć na uwadze, że układ płyt mocowanych na obu stewach nie pokrywa się z układem płyt na burtach tzn. nie stanowią one przedłużenia rzędów płyt burtowych.

8) Płyty miedziane należy ułożyć także na sterze. Tutaj płyty układane są równolegle do linii wodnej. Na pionowych krawędziach steru, podobnie jak na pionowych krawędziach stewy rufowej, płyty należy układać równolegle do linii wodnej i delikatnie wywijać na boczne płaszczyzny steru lub stewy. Okucia steru mocowane są na ułożonych wcześniej miedzianych płytach i nie są pokrywane miedzią.

9) Płyty na Victory były mocowane za pomocą miedzianych gwoździ; na brzegach mocowano 41 gwoździ, a dodatkowo gwoździe były mocowane pośrodku płyty. Gwoździe miały średnicę 4 mm, a ich łby 8 mm (dla skali 1:96 - 0,08 mm). Gwoździe mocujące krawędzie układane są w rzędach równoległych do krawędzi płyty. Gwoździe w centralnym miejscu płyty rozmieszczone są wzdłuż linii skośnych, tworząc efekt siatki o okach w kształcie rombów.

Różnica pomiędzy odcieniami dolnych i górnych rzędów jest wynikiem patynowania miedzi. Górne rzędy zostały wyczyszczone sokiem z cytryny co usunęło chwilowo ten efekt i tłuste plamy po palcach. Ostatecznie moim założeniem jest pozostawić miedź w odcieniu spatynowanym (bliższym brązowego). Kiedy już odcień będzie dla mnie odpowiedni polakieruję dno co zatrzyma proces dalszego patynowania.



CDN...

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
08-02-18 14:22  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To ja mam takie pytanie: Na ile to miedziowanie pomogło przed świdrakami? Nie zeżarły kadłuba?
Ni i czy był sens układania deseczek poniżej linii wodnej, skoro i tak nie będzie ich widać...
Przepraszam jeśli pytania nie na miejscu jestem kompletnym szkutniczym laikiem.

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
08-02-18 14:35  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

A ja się zapytam, czy Pan Paragraf pamięta o zasadzie 12 górnych rzędów.
Proszę równiez o zapodanie instruktażowo i poglądowo kilku fotek oryginału oraz zdjęć dokumantujących rozbieżności między tzw. teorią miedziowania (tutaj proszę też o parę zdań oraz rysuneczek) i praktyką.
To wszytsko aby kompeltnie ów proces nam wyłożyć, in memoriam.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-02-18 17:14  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tineo.

Układanie deseczek na całym kadłubie miało służyć ukształtowaniu prawidłowej bryły kadłuba. Właśnie układanie poszycia z pojedynczych planek, zwłaszcza poniżej linii wodnej, pozwoliło prawidłowo oddać specyficzne krzywizny kadłuba, w szczególności na rufie. Miedziowanie było planowane od początku budowy, zatem nie było mi żal tego wszystkiego zakrywać. Miedź ma też swój urok.

Arturze.

Oczywiście, że pamiętam o 12 górnych rzędach:). To co do tej pory nakleiłem, to właśnie część tego górnego pasa, ale brakuje w nim jeszcze trzech pełnych rzędów. Na razie nie zostały po prostu naklejone.

Jeśli chodzi o rozbieżności pomiędzy teorią a praktyką to nie do końca wiem co masz na myśli. Przybliż mniej więcej problem, a postaram się dokładnie odpowiedzieć na tak postawioną tezę:) Pewna rozbieżność już została przez mnie dostrzeżona, a mianowicie w części rufowej będę musiał skorygować przebieg już naklejonych pasów i zerwać pewnie jeden z nich. Wyjaśnię dokładnie o co mi chodzi, jak dojdę do tego etapu i odpowiednio go sfotografuję.

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
08-02-18 20:18  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Jarku, zerknij do miliona naszych listów w tej sprawie, a zwłaszcza ostatnich kilku o miedziowaniu.
Pewnie marudzę, ale sposób układania blach na poniższym zdjęciu (zakładka od góry) przeczy zasadzie ogólnej.
Pamiętaz tę fotkę?



Zwrócę jeszcze uwagę, ale pewnie masz już to zakonotowane, ażeby układać symetrycznie prawą i lewą burtę tak, aby od dziobu patrząc i od rufy poszczeglne rzędy "schodoziły się" ze sobą

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
08-02-18 20:30  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Piękna robota... Mistrzostwo, kunszt, ochy achy... Rewelacja!!!

Co do patynowania - nie chcę się mądrzyć, bo gdzież mi, to nawet nie przystoi... Ale... Nie myślałeś o patynie w płynie dla plastyków? Są różne kolory, stopień patynowania wyregulujesz sobie sam, rach ciach i masz gotowe.

--
54323031

 
08-02-18 21:39  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

A ja nic nie będę pisał. Tylko sobie popatrzę i poczytam.

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
09-02-18 10:58  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

.

Post zmieniony (09-02-18 10:59)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 18 z 23Strony:  <=  <-  16  17  18  19  20  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024