FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-01-18 10:37  [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Hej!

Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem stworzenia kolejnego wideoporadnika, który byłby naturalną kontynuacją poprzedniego odcinka o mieszaniu podstawowych barw. Przedstawiony tam sposób nie jest bez wad ponieważ odczyt CMYK nie informuje nas o zawartości i proporcjach mieszanych kolorów. Jest to dobry sposób żeby sprawdzić na ile dobrze udało nam się dobrać farbę ale opieranie się na wyświetlanych wartościach często jest złudne i nie oddaje składu mieszanki potrzebnej do uzyskania żądanego odcienia. Dla przykładu - żółty odcień o wartościach C M Y K z 0wą zawartością C był niemożliwy do uzykania aż do momentu dodania niebieskiego (Cyjanu), który po ostatecznym odczycie dalej wynosił zero. Wpłynął za to istotnie na pozostałe parametry, które w końcu zaczęły pokrywać się z odczytem farby drukarskiej. Wcześniejsze próby podbijania wartości wyświetlającymi się składowymi spełzały na niczym.

Przedstawiona wcześniej metoda nadaje się do "końcowych szlifów" przy mieszaniu żądanego odcienia natomiest do zgrubnego dobrania odpowiednich proporcji i odpowiednich kolorów można skorzystać z zupełnie innych narzędzi. A konkretnie jednego, o którym będzie w tym krótkim poradniku.

Dla kogo jest ta metoda?

Wszyscy, którzy spędzają długi czas na odpowiednim dobraniu farb do retuszu powinni być zadowoleni. Jeżeli poprzedni CMYK'owy sposób wydaje się zbyt przekombinowany a chcemy wymieszać odpowiedni odcień w bardziej tradycyjny sposób - ostatnie szlify dobierając już "na oko". Jeśli CMYK'owy sposób wydaję się kuszący ale trudność sprawia nawet zgrubne wymieszanie odpowiedniego odcienia, gdzie nie zbliżamy się nawet do fazy ostatecznego dopieszczenia koloru tak żeby w 100% pokrywał się z kolorem wycinanki.

Dla osób, które chcą sprawdzić czy wogóle da się wymieszać odpowiedni odcień z posiadanych kolorów. Nie zawsze jest to możliwe i tym sposobem możemy oszczędzić mnóstwo czasu na próbach mieszania koloru, którego uzyskać się nie da.

Wystarczy dostęp do telefonu z androidem i aplikacja True Color Mixer. Jedynym minusem (o kolejnym będzie później) jest to, że pełny dostęp do aplikacji jest płatny. W darmowej wersji możemy wymieszać jedynie trzy wybrane kolory. Po odblokowaniu (jeśli dobrze pamiętam kosztuje to około piątaka) możemy wymieszać kolorów sześć - co powinno zupełnie wystarczyć do naszych modelarskich celów.

Dlaczego nie ma filmu?

I tu pojawia się kwestia drugiego mankamentu programu a mianowicie zasosowanego filtra przy odczycie uśrednionego koloru. Autor dodał filtr niwelujący odbłyski światła. Pomysł teoretycznie dobry ale przy dobrym oświetleniu i matowym arkuszu z modelem taka funkcja jest zupełnie zbędna - co gorsza w znaczący sposób wpływa na odczyt na różnych obszarach mimo jednolitego koloru. Poniżej wrzucam zdjęcie z pobranych próbek - niżej sprawdzonym ColorPickerem, wyżej opisywanym tu programem. Różnica zauważalna jest gołym okiem. Jest to zbyt losowe żeby pokładać zaufanie w wiarygodności odczytu dlatego potrzebna będzie współpraca tych dwóch programów. ColorPickera do odczytywania uśrednionych wartości HEX i TrueColorMixera do mieszania wprowadzonych kolorów. Z racji trochę wiekszego zamieszania i konieczności "skakania" pomiędzy dwoma programami odpuściłem tworzenie filmu i postanowiłem zrobić tradycyjny poradnik ze zdjęciami.



Na zdjęciu widać różnice w odczycie uśrednionych wartości - wyżej próbki pobierane True Color Mixerem, niżej Color Pickerem. Pomijam to jak kolor pasuje do tego na poszyciu - akurat druk w tym modelu jest bardzo ziarnisty i niejednorodny i w takich przypadkach ostateczne poprawki warto ustalić już ręcznie przesuwając punkt w odpowiednie miejsce na palecie kolorów w True Color Mixerze tak żeby uzyskać odczyt jak np. przedostatni w górnym rzędzie.

Kiedy przysiadałem do pisania, planowałem zrobić kilka sekcji z opisem bardziej lub mniej precyzyjnych metod. Ostatecznie myślę, że samo przedstawienie programu i jego funkcjonalności wystarczy.

W dużym skrócie:

Metoda aptekarska - polega na odczytaniu uśrednionych wartości poszczególnych kolorów Color Pickerem i skopiowaniu wartości #HEX do True Color Mixera.

Metoda mniej aptekarska - polega na skorzystaniu z odczytu wartości kolorów ze zdjęcia bezpośrednio w True Color Mixerze - trzeba tu pamiętać o wbudowanym filtrze i lekkich przekłamaniach odczytu. Mimo to ta metoda może być nawet lepsza niż metoda aptekarska jeśli będziemy wprowadzać ostateczne poprawki tak żeby kolor w programie był jak najbardziej zbliżony do koloru poszycia, które drukowane w technice rastrowej często z dodatkiem waloryzacji w odbiorze może być zupełnie inne niż te wyciągnięte z uśrednionej wartości każdego z pikseli (co widać na powyższym przykładzie na zdjęciu)

Metoda najmniej aptekarska - nie robimy żadnych zdjęć, staramy się jedynie o dobre, naturalne (lub symulujące naturalność) oświetlenie a kolory dobieramy w programie na oko. Przy tej metodzie można skorzystać również z darmowej strony o podobnej funcjonalności, o której napiszę na końcu.

Zasada działania programu jest bajecznie prosta. Potrzebujemy jedynie wzornika kolorów namalowanego farbami, które posiadamy i arkusza z elementami modelu. Wzornik kładziemy na arkuszu i robimy zdjęcie. Ważne jest dobre, jednolite oświetlenie.



W programie po lewej stronie dodaję kolejno kolory ze wzornika. Po prawej stronie ustalam kolor jaki chcę uzyskać (aim) - jest to próbka poszycia modelu. Po ustaleniu kolorów klikamy czarny trójkącik. Program sprawdza wszelkie możliwe kombinacje i wyświetla proporcje poszczególnych kolorów potrzebne do uzyskania koloru widocznego na próbce poniżej (result). Voilà!



Jeżeli nie macie dostępu do telefonu z androidem możecie skorzystać ze strony poleconej przez Józefa http://trycolors.com. Jak się okazuje strona ta ma podobną funkcjonalność jednak paletę barw trzeba podać już na oko.

Musimy zarejestrować się i zalogować żeby tworzyć własne palety. Po utworzeniu konta wchodzimy w zakładkę Customize i tworzymy własną paletę dodając kolejne kolory (korzystamy z suwaków w kwadracie i okręgu aż uzyskamy interesujący nas odcień), którą zapisujemy (save this palette)



Wchodzimy w zakładkę re:Mixer i wybieramy interesującą nas paletę klikając "choose" obok wyświetlonych kolorów. Zapisane palety są na samym dole nowootwartej zakładki. Po wybraniu odpowiedniej palety wybieramy kolor, który chcemy uzykać. Teraz wystarczy kliknąć "Find best match" a skrypt sam przeliczy i dobierze odpowiednie proporcje dodatkowo wyświetlając na ile dobrze uda się dobrać wybrany kolor.



Mam nadzieję, że komuś się przyda.

Pozdrawiam :)

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
11-01-18 10:59  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ja to robię trochę metodą artystyczną, choć jeszcze daleko mi to artystów malarstwa.
Najważniejsze poznać nauczyć się coś o kolorach. Poznać czym jest koło barw itp rzeczy na temat koloru
Na Youtube jest kanał sklepu Agtom. W jednym z filmików jest omówione jak mieszać kolory, aby powstał kolor jakiego potrzebujemy.
Ja dodatkowo wspomagam się aplikacją na smartfon - Real Color Mixer. Pomaga mi w doborze ilości części farb, jak też jakich kolory muszę mieć.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
11-01-18 20:55  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Koniecznie muszę spróbować tego trycolors - nie jestem ortodoksem i myślę, że to powinno wystarczyć. Dzięki Kolego.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
24-06-20 16:13  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Ma ktoś może plik APK z wspomnianą aplikacją (True Color Mixer).
Miałem nieplanowany reset do ustawień fabrycznych smartfona a nie zgrałem sobie tej aplikacji.
Obecnie nie ma jej w Sklepie Play. Ja zapłaciłem nawet za odblokowanie kolorów i teraz lipa.

Z góry dzięki!


ps. znalazłem w sieci.
True Color Mixer
--

Post zmieniony (24-06-20 16:17)

 
24-06-20 21:44  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Z prostej czynności jak dobranie odpowiedniego koloru przez mieszanie farbek zrobiono rozprawę naukową.
Kto chce proszę bardzo niech się bawi !

 
25-06-20 08:47  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ryszard mieszanie kolorów, aby uzyskać odpowiedni kolor, to nie taka łatwa sprawa. Szczególnie dla początkujących.
Może nie w takiej formie jak pokazana, bo to dość skomplikowane.
Ja używam real kolor mixer. Aplikacja ta bardzo ułatwia pracę z kolorem. Tam tworzysz paletę z kolorów jakie posiadasz. Zbierasz tylko z "koła" barw interesujący Cię kolor, a aplikacja sama obliczy ile i jakich trzeba farb, aby powstał dany kolor.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
25-06-20 09:26  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Ryszard, wcale nie uważam, że dobranie idealnego retuszu to prosta sprawa.
Zwłaszcza, jak musimy podmalować płaskie części (a nie krawędź). Wówczas każde odstępstwo jest mocno widoczne.

Mam tak jak Bizon, dodane próbki 6 farb Tempera Astry i uzyskanie odpowiedniej składni do mieszania zajmuje dosłownie chwilę.
Jasne, że zrobienie odcieni szarości to nie problem, ale coś bardziej skomplikowanego (pokład w Jeremiah o'Brien) to już nie taka prosta sprawa.

--
pzdr
Kemot

 
25-06-20 09:27  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Ja również bronię tego pomysłu. Często nie potrafiłem dobrać koloru bo farby bazowe nie są idealnie jakiegoś koloru. Na przykład, czarna Pactra po rozjaśnieniu robi się zielona. Czerwona wpada w róż. Ta aplikacja pomogła mi w momencie desperacji gdy żadne moje pomysły nie działały. Druga sprawa to że jest to uproszczenie wcale nie gorsze od na przykład gotowych wręg.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
25-06-20 10:02  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Link do programu nie działa, a nie znalazłem w sklepie tej apki. Możesz podlinkować?
Świetny poradnik.

Pozdrawiam,
W.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
25-06-20 10:45  Odp: [Poradnik] Mieszanie farb - proporcje
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

wottek czy to jest to?
https://apkpure.com/pl/true-color-mixer/kalisohn.android.colormixer

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024