FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
06-11-17 09:07  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Upierałbym się, by nie używać zwrotów "pan/pani" - nie czuję się aż tak staro i nobliwie.

Z tą liną to chodzi pewnie o tę grubszą wzdłuż masztu, nie o samą talię przy pokładzie (rys12)
Mocowanie najpewniej składało się dwóch "pętli": jedna króciutka dokoła samej rei, do której przetyczką (rys 13) mocowano długą pętlę, przechodzącą przez maszt i dalej w dół do pokładu do talii z rys 12. Przy robieniu takich pętli nie było żadnych "kruczków" - na końcach liny robiono pętle, które łączono cieńszą linką. Łączenie tej dużej pętli zrobiłbym "na dole" w pobliżu bloku (może być "na górze" przy rei, ale w tej skali może się tam pojawić za dużo "supłów" i wyjdzie to za duże i za ciężkie) Podeślę Ci na priv kilka skanów.
Należy oczywiście pamiętać, że nie istniały żadne żelazne zasady, "że tylko tak, i tylko tu, i nie inaczej". Można to modyfikować, byle działało.

Planów mam sporo, bo od lat je kupowałem, więc ciężko odpowiedzieć, skąd. Allege jest z "Souvenirs de Marine" (bardzo dużo autentycznych planów wykreślonych przez F-E. Paris'a) Kupiłem wydanie z "ModelShipwright", ale odradzam. Jakość jest żenująca i gdyby cena była wyższa, to w kwestii reklamacji walczyłbym jak lew. Tak machnąłem ręką. Część olinowania podglądałem w różnych tartanach, bo są bardzo podobne do Allege. A gdzie poczytać? Mhm... jak znasz francuski, to może coś znajdziesz i poczytasz. To jednostka specyficzna tylko dla niewielkiego regionu, ciężko więc znaleźć info w ogólnodostępnej literaturze. Podobnie jak z muletą - jak ktoś włada portugalskim, to widziałem całą książkę poświęconą mulecie.

Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
11-11-17 22:40  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Dzisiaj chciałem tylko podbić sobie ilość wyświetleń i pochwalić się nowym ropewalkiem.


Poprzednia wersja z patyczkami skręcanymi w palcach nie była dobra, skręcała nierówno i dość powoli.

Ta tutaj kręci równo, zaskakująco szybko: pół metra w dwie minuty i jest bardzo wygodna.
R-walka trzymam w pacach a z drugiej strony nitki są unieruchomione, związane razem do ciężarka i rozdzielone. Po skończeniu skręcania zdejmuję nić z deseczki i trzymając w powietrzu, napiętą przez ciężarek, pozwalam się jej skręcić. Zrezygnowałem tu z tego ruchomego czegoś co splata linę podczas skręcania, w tej skali linki są na tyle krótkie i małe że to nie ma sensu.


Chciałem się tym podzielić bo trudno znaleźć w necie opisy r-walków które nadają się do takich małych skal.

--

Post zmieniony (15-07-18 08:58)

 
12-11-17 13:02  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

To już prawie profesjonalny r-walk:-))) Ważne, żeby ładne linki się robiły.

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
10-01-18 23:19  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Uh, postawiłem maszt. Jak mi ktoś napisze że zły kolor lin to zostanie moim osobistym wrogiem i nie zazna spokoju. Same bloczki mogę jeszcze poprzestawiać - nic tu nie trzyma się na kleju.

Chciałem uniknąć robienia guzów, więc wszystkie bloczki zamocowane po bożemu - przeplataniem liny przez samą siebie, ciekawe i bardzo stabilne połączenie:










Karol

--

Post zmieniony (15-07-18 08:57)

 
11-01-18 00:03  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Zobaczyłem pierwszą fotkę i szczęka opadła:-))) Świetna ta linka. I kolor też bardzo dobry: szara, lekko zużyta...

Uff, i nie mam wroga:-)))

Pozdrawiam

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
11-01-18 21:01  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Mi się kolor lin nie podoba:)
Ech, żarcik tylko. Jest dobrze, choć wydaje mi się, że gdyby były nieco ciemniejsze to byłoby jeszcze lepiej. Ale jest i tak w porządku.

Możesz napisać czym je "wyszarzałeś"? Bardzo jestem ciekaw, bo sam kolor na olinowanie ruchome jest świetny i chętnie bym skorzystał z odpowiedniego przepisu.
Mnie, mimo wielu prób z kawami, cebulami, herbatami, bejcami, pigmentami i mieszaniną tego wszystkiego w różnych proporcjach nadal nie udaje się uzyskać tak fajnego, szarego odcienia.

A splot linki - superowy. W ogóle cały Twój model bardzo mi się podoba. Kibicuję dalej.

Pozdrawiam

 
11-01-18 22:32  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Kupiłem w pasmanteryjnym :D Mieli tam całą ścianę z różnymi kolorami aż nie wiedziałem co wybrać. Muszę tam jeszcze wpaść.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
12-01-18 02:53  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Witam

To przeplatanie liny przez line to "szplajsowanie" (splices)
Sztuka już umarła dla wielu marynarzy.
Gdy walczyłem 20 lat temu na general cargo jeden z bosmanów znał chyba z 7 rodzajów szplajsów od "australijskiego" po "shorty".
Różniły się głównie ilością oplotek przechodzących przez inne.

Ja nauczyłem się tylko dwóch. Na stalówkach i zwykłych sisalkach :-) ale obecnie OCIMF i inspektorzy OMI mają ze szplajasami duży problem, bo nikt nie wie dokładnie jaka jest wytrzymałość takiej liny no i gdzie jest certyfikat :-) na taką linę.

Stąd preferowane "buldog clipy" i inne zaciski.

Zresztą współczesne HMPE Dyneema cumownicze liny nie dają się szplajsować. Ot znak czasów.

_Karol_ - rozumiem, że wykonanie bloczka w tej skali nie jest łatwe ale ten podwójny tzw "Fiddel block" - górna część powinna być wyraźnie mniejsza (jak w skrzypcach) aby nie było wrażenia, że górna część bloka niczemu nie służy.
Obecnie to wygląda na "Sister blok" - znaczy siostrzany :-) - symetryczny.

Kłaniam sie.
Darmuszka.

PS: powyższe dane ze statkowej książki - aż taki mądry to nie jestem :-)

Post zmieniony (12-01-18 03:02)

 
12-01-18 08:26  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Bloczki nie są symetryczne, musiało się to zgubić na zdjęciu + lina zasłania.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
12-01-18 10:56  Odp: [R] Allege d'Arles, WAK 1:100
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

_Karol_ - rozumiem.

Any way - Twój model i praca włożona jest godna podziwu i szacunku. Paczam zachwycony :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024