FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
16-04-18 15:24  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
bezdzik 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Model prezentuje się bardzo ładnie. Być może niektórych zastosowany brudzing razi, ale w moim mniemaniu wyszedł przynajmniej przyzwoicie. Nie jest to na pewno brudny model, ale model brudnego samolotu. Czasem mam wrażenie, że chcielibyśmy aby model był równy oryginałowi i choć co do zasady chcemy, żeby do rzeczywistości jak najbardziej się zbliżyć, to jednak pamiętajmy o ograniczeniach jakie niesie ze sobą skala, materiał i nasze możliwości manualne. Przynajmniej gdy krytykujemy czyjąś pracę.

--
Na półce: F7F (Fly), P-51D (GPM), Tempest (MM), P-47D (GPM), P-66 Vanguard (Modelik) i inne
w budowie: Garland (MM), MC.202 (nn), He-162 (Modelik)
w planach: P-38 (wszystkie! :D) i polska flota WWII
Modele polskich okrętów WWII

 
16-04-18 16:15  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Dweler - myślałem już o namiocie bezcieniowym, ale raczej do prezentacji części podczas budowy.
W przypadku gotowca cienie moim zdaniem dodają uroku.
Zresztą dużo zależy od pogody - w niedzielę akurat było słońce i tak wyszło.
Jak fotografowałem Ła-15 w pochmurny dzień, to tło się zlewało i model wygląda jakby wisiał w powietrzu ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-04-18 20:07  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tomek, ale wybacz ty sobie chyba sam przeczysz, no bo zobacz - najpierw krytykujesz modele, które posiadają już na arkuszach ślady eksploatacji i twierdzisz, że sklejanie takich modeli jest wkurzające i w związku z tym apelujesz do wydawców - projektantów, aby tego nie robili - JESTEŚ PRZECIW. Następnie stwierdzasz, że nie lubisz i nie masz wprawy robić śladów eksploatacji i rzeczywiście widać to po tym modelu, że nie jest to prosta sprawa, a że nie jest to wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę modelarzy plastikowych.
Mnie się wydaje, że cały urok i wartość modeli kartonowych polega na tym, że są wydane od razu w kamuflażu, z napisami eksploatacyjnymi i właśnie posiadają ślady waloryzacji - chyba oto w modelarstwie kartonowych chodzi - wystarczy porównać model tak wydany z jakimkolwiek modelem bez takiej grafiki.

Przykład pierwszy - biorę do ręki Ju-87 z wyd. KW-CM i niczym się nie przejmuję, czy umiem, czy nie umiem robić ślady eksploatacji, napisy, i inne sprawy, bo mam to fantastycznie zrobione przez grafika, projektanta, wydawcę na modelu ... i o to w tej naszej pięknej zabawie przecież chodzi.

Przykład drugi - oto relacja ze sklejania modelu, który mógłby być kiczowatą zabawką, pokazywano poprzednią grafikę z tego wydawnictwa i taka ona była, ale na szczęście już nie jest - zobacz jak to zarąbiście czytaj realistycznie wszystko wygląda, a wygląda tak, bo zdolny grafik za nas to pięknie zrobił i oto chodzi ku chwale kartonu.
http://papermodels.pl/showthread.php?tid=10076&page=2

Przykład trzeci - w czasach minionych czytaj, gdy tylko był dostępny " Mały Modelarz " zawsze sobie marzyliśmy, aby doczekać czasów, gdy na modelach będą właśnie wszelkiego rodzaju napisy, ślady zużycia, wiernie oddane kolory kamuflażu i przede wszystkim płynne przejścia plam kamuflażu - zobacz ile lat trzeba było czekać na takie modele - więc dla mnie takie nawoływanie jak twoje w sprawie jak to nazywasz syfu,kiły i brudu już wydrukowanego na arkuszach, bo to twoje słowa są ja je tylko dwa razy zacytowałem to dla mnie jest herezja niestety.

Post zmieniony (16-04-18 20:12)

 
16-04-18 20:33  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Napisy, kamuflaż, płynne przejścia, subtelne cienie od struktur wewnętrznych - zdecydowanie TAK. Dla brudu i śladów zużycia - NIE.
Tylko to miałem na myśli. Oczywiście są wyjątki - w niektórych modelach AH (nie wszystkich!) to zużycie jest zrobione subtelnie, lepiej niż by to zrobił nie jeden waloryzator. Inny wyjątek - wszelkie samoloty japońskie z odłażącą farbą gdzie trzeba się mocno namęczyć, żeby dobrze zrobić to samemu.
Typowy antyprzykład o którym pisałem i który mnie ostatecznie sprowokował do takiego apelu, to P-24G w malowaniu greckim z wydawnictwa Modelarstwo Kartonowe - tam jest prawdziwy "syf, kiła i brud". Inny - niedawno wydany japoński szkolno - treningowy Tachikawa Ki-9 z Model-Kom. Fajny pomarańczowy kolor został zepsuty przez szarobure plamy, niemające nic wspólnego z cieniami ożebrowania pod płótnem.

Co do przeczenia sobie - nie widzę sprzeczności. Wolę model wydany jako czysty, z zaznaczonymi akcentami jak wyżej, bez brudu - to brud wkurza.
AMX w opracowaniu nie ma ani jednego ani drugiego i jest cały szary - tylko dlatego zdecydowałem się na waloryzację. Gdyby miał chociaż kamuflaż + delikatne cienie dające wrażenie trójwymiaru, na pewno bym nie eksperymentował z brudzeniem.

O co chodzi w tej naszej zabawie - to sprawa względna i indywidualna. Zależy, jak kto traktuje modelarstwo, o tym było tu już mnóstwo dyskusji. Mnie zwykle nie chodzi o odtwarzanie tego, co przewidział projektant, z czystego standardu dawno wyrosłem (chociaż nie wykluczam takiego sklejania), dlatego dodaję coś tam od siebie. Zwłaszcza, gdy nie odpowiada mi w jakimś stopniu wycinanka.
Skoro nawiązujesz do Małego Modelarza - to wydanie AMX jest właśnie na takim poziomie, nie ma nawet napisów. Skoro nie umiem ich zrobić w takiej skali, wymyśliłem ten brud żeby chociaż trochę uplastycznić wygląd modelu. Jeżeli Tobie się nie podoba - przyjmuję do wiadomości. Ale zrobiłem go SAM i wolę tak, niż zastać go już na wydruku.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-04-18 22:54  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Masz na myśli ten model http://polish-made.com/pl/p/MK-023-PZL-P.24-G-109-133/3072 i ten http://model-kom.pl/images/ki-9/druk2.jpg ? Tam jest brud,syf,kiła - no to ciekawe stwierdzenie.
Dziwne jest to twoje podejście z tym nawoływaniem do zaniechania robienia, brudu, syfu i kiły od razu na arkuszach nawet tego dobrze wykonanego, bo po co słać takie postulaty jak wystarczy kupować modele, które są pozbawione tego o czym wspominasz.

I kilka zdjęć brudu https://www.airteamimages.com/amx-international-amx_MM7115_italy---italian-air-force_203856_large.html
https://www.alamy.com/stock-photo-an-italian-air-force-amx-fighter-aircraft-takes-off-from-decimomannu-39343657.html
https://www.jetphotos.com/photo/8814896

 
16-04-18 23:01  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Tak, te dwa. Ocena, czy brud jest dobrze wykonany to też indywidualna sprawa więc nie spierajmy się - mnie się nie podoba. Może zmienię zdanie jak zacznę je kleić, staram się być optymistą.
A kupując modele nie zawsze znam zawartość, w przypadku nowości liczę na pewien poziom, który zapewniają dzisiejsze wydawnictwa.

--


Edit: zajrzałem w międzyczasie z ciekawości pod podanym przez Ciebie linkiem w arkusze tego greckiego P-24G - na stronie wygląda to całkiem nieźle. W oryginale, po wzięciu do ręki znacznie gorzej.

Post zmieniony (16-04-18 23:48)

 
17-04-18 09:11  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Łatwo z tym modelem nie miałeś sądząc po jego ocenie z pierwszego Twojego wpisu więc tym większy mój podziw dla końcowego efektu jaki osiągnąłeś. Brawo.
Dobra robota. Podoba mi się.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
17-04-18 19:09  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Nie wydaje ci się Tomku, że apel do wydawców i projektantów " NIE RÓBCIE brudzenia już na etapie wycinaki " przez osobę, która nie lubi brudu na modelach i takich modeli nie skleja vide twoje galerie i relacje jest mocno kuriozalny i śmieszny ?
Sam twierdzisz, że ocena, czy brud jest dobrze wykonany to sprawa indywidualna, ale jednocześnie chcesz, aby ci modelarze, którzy cenią sobie dobrze i bardzo dobrze opracowane pod względem graficznym modele kartonowe zostali pozbawieni możliwości kupowania i sklejania tak opracowanych modeli - dla mnie to jest takie klasyczne - sam nie zji i drugiemu nie da.
Od wielu, wielu lat corocznie jest tyle wydawanych modeli, że bezproblemowo każdy znajdzie coś dla siebie i nie potrzeba żadnych apeli ograniczających innym to co cenią i lubią.

 
17-04-18 19:26  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Nie wydaje mi się. Z jednego powodu - nie bardzo wierzę, że większość modelarzy preferuje modele już wydrukowane z brudem. Ale może się mylę?
To, że Twoim zdaniem nie radzę sobie z brudzeniem nie stoi w sprzeczności z tym apelem.
Wolałbym, żeby model był uplastyczniony na wydruku - tzn napisy, cienie imitujące wypukłości itp. - wtedy nie brałbym się za brudzenie. Ale nie ślady zużycia! To zostawmy inwencji modelarzy. I mój brak umiejętności nie ma tu nic do rzeczy.
Można też poddać pod rozwagę wydruk dwóch wersji - czyste i brudne, podobnie jak modele ukazują się na papierze kredowym lub matowym do wyboru - więc jest to wykonalne.
Poza tym mało mam wiary, że którykolwiek z wydawców ten mój apel dostrzeże czy go posłucha - wszystkim nie dogodzisz, więc kierują się swoimi wytycznymi.
Problem w tym, że czasem są w sprzedaży modele obiektów tylko już ubrudzone, które bardzo chciałoby się mieć a nikt inny nie wydał czystego - co wtedy? Skoro ograniczaniu mówimy, to działa ono w obie strony - mając do "wyboru" model brudny lub jeszcze brudniejszy, to mnie się ogranicza możliwość wyboru. Jałowa ta dyskusja.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
17-04-18 21:03  Odp: [R/G] Włoski współczesny samolot myśliwski AMX - Hobby Model 1:33
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Halogen - Jeżeli ktos kto lubi brudzing kupi gładki model, to go pobrudzi. Jeżeli ktoś kto kupi pobrudzony model nie lubi brudzingu, juz go nie "odbrudzi" . Taka różnica.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024