FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 2 z 9Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-01-18 19:55  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
messer 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 18
Galerie - 11

- 40

Oj, nie zauważyłem wcześniej tej relacji. Już wiem, że wyciągniesz z tego modelu pełne maksimum. Wszelka krytyka projektu mile widziana - w końcu to jeden z dwóch moich pierwszych samolotów i jak na razie ostatnich.

--
http://www.messer.cba.pl

Odpowiedz na tę wiadomość 

04-01-18 20:14  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 20

- 9

Messer - dziękuję za zainteresowanie.
W historii lotnictwa konstrukcja niezwykle ciekawa i bardzo dobrze, że go zaprojektowałeś i został wydany.
Krytyka ? Jaka tam krytyka - po prostu będę się starał go maksymalnie zwaloryzować, uwzględniając pewne drobne elementy, których brakuje o czym na bieżąco będę informował.
Pozdrawiam i namawiam do kolejnych projektów.
Ryszard

04-01-18 20:37  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
messer 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 18
Galerie - 11

- 40

To powiem tak - poproszę o zamieszczanie w relacji jak najwięcej informacji dotyczących prawidłowego wyglądu poszczególnych elementów w samolocie, bo już po kilku zdjęciach zaprezentowanych przez Ciebie widzę, że masz znacznie większe pojęcie o tym Spadzie, niż ja te 10 lat temu.

--
http://www.messer.cba.pl

04-01-18 21:56  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 20

- 9

OK, na początek wspomniane uchwyty. Sądzę, że były one składane.
Na pierwszym zdjęciu rozłożone a na drugim - złożone przed startem.

04-01-18 22:01  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Grupa: ŁSM

Dlaczego mnie tu jeszcze nie było...?
Oczywiście rozsiadam się wygodnie i chłonę z rozkoszą ten znakomity, ulubiony warsztat modelarski, wsparty niesamowitą dawką historii i dokumentujących ją zdjęć!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

04-01-18 22:19  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Ryszard napisał: Sądzę, że były one składane.

Byłbym raczej za wyjmowanymi.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

06-01-18 15:08  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 20

- 9

Witam,
Oczywiście Jarek masz rację. Poszperałem i w innych samolotach tego okresu drążki były odejmowane.
Dalszy ciąg dłubaniny z kokpitem pilota.
Dokonałem korekty wręgi za fotelem pilota.
Kadłub był kratownicą z belek sosnowych i za fotelem nie było przegrody/ściany. Po zamknięciu kokpitu pilota pokryciem widoczna jest przegroda.
Przegapiłem ten szczegół bo mogłem we wrędze przed wklejeniem powycinać otwory.
Łukowata góra wręgi jest za gruba ale pod przykryciem nie będzie ona widoczna.

"messer" napisał: "poproszę o zamieszczanie w relacji jak najwięcej informacji dotyczących prawidłowego wyglądu poszczególnych elementów w samolocie"

Dodano lub zmieniono w kokpicie (nadmienić należy, że brak jest oryginalnych zdjęć/planów kokpitów pilota/strzelca SPAD-a A.2/4).
Możliwe, że pokazano je w "Windsock A.A-2/S.A-4" ale nie posiadam tej publikacji

Zmiany na podstawie zdjęć archiwalnych/planów i egz. muzealnych (oryginalnych i replik) różnych SPAD-ów
Zmieniłem:
- wręgę za fotelem pilota
- kolor tablicy zegarów z beżowego na brązowy
Dodałem:
- poduszkę na siedzisko pilota
- wewnętrzne półki L/P burta
- obejmy na stopy pilota (orczyk)
- mapę
- linki manetki
- cięgna od orczyka
- wskaźnik paliwa z przewodem
Pozostało dorobienie busoli
Już sygnalizuję pewną niezgodność dotyczącą konstrukcji słupków w komorze płatów.
Były to oprofilowane drewnem rury a pierwsza para była dzielona z metalowym łącznikiem

Pozdrawiam,
Ryszard

06-01-18 15:22  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
vwsmok 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9

- 1

Grupa: QWKAK

Ryszardzie, looknij do poczty ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23

14-01-18 16:08  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 20

- 9

Witam,
vwsmok - dziękuję bardzo za przesłany materiał. Niestety zdjęć wnętrza kokpitów brak.
Budowa powoli idzie naprzód.

Przemalowałem na srebrnoszary kolor przednią wręgę i boczne powierzchnie wewnętrzne przodu.
Zamierzam zrobić odchylaną przednią sekcję i wręga, na której osadzony jest silnik będzie trochę widoczna więc zrobiłem w niej wycięcia.
Cienkie trzy patyczki bambusowe na wyobleniu góry kadłuba ułatwią naklejenie poszycia.

Naklejone paski kalki technicznej po oklejeniu jedwabiem uwypuklą linie przebiegu elementów kratownicy.
Jest pewna niezgodność dotycząca przekroju tylnej, dolnej części kadłuba

Pierwszy etap oklejania poszyciem

Wybiegając nieco do przodu to korekty wymagać będzie dolny płat

Pozdrawiam,
Ryszard

30-01-18 16:19  Odp: [R] SPAD A2 WAK 8/2008 (1:33)
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 20

- 9

Witam ,
Aktualizacja.

Już po wklejeniu statecznika poziomego i jego dwóch łukowato wygiętych łączników z kadłubem zorientowałem się, że coś jest nie tak.
W oryginale były one ze sklejki i licowały na powierzchni statecznika z pokryciem płóciennym a u mnie z bloku technicznego i naklejone na płótno. Powstał widoczny uskok.
Wszystko więc zdemontowałem, wyciąłem trójkątne kawałki płótna ze stateczników i po zrobieniu nowych łączników skleiłem na nowo.
Mogłoby być lepiej ale jest znacznie korzystniej niż uprzednio.

Problemem było też uzyskanie odpowiedniego koloru.

Po pierwszym malowaniu kolor był zbyt "cytrynowy" i ostatecznie jest taki w miarę jak sądzę najbardziej zbliżony do właściwego.
Wyczytałem, że Francuzi na początku kryli samoloty fabrycznie wyprodukowaną gumowaną tkanina płócienną a potem zastąpili je zwykłym płótnem. Płótno to malowano lakierem (zabezpieczenie przed obkurczaniem). Pokrycie było potem przemalowywane mieszanką żółtej farby z olejowym lakierem lnianym. Po jakimś czasie wierzchnia warstwa pękała i odpadała.
W połowie 1916 r. zapoczątkowano stosowanie tzw.„enduit metalise” (metaliczna powłoka). Aluminiowy proszek dodawano do żółtej farby. Kolor nie był srebrzysto-żółty lecz w różnych odcieniach od intensywnego jak żółtko jajka do żółtawego.
W warsztatach polowych malowano pędzlem ławkowcem, były zacieki, plamy, różne kolory łat itp. Jak dodamy do tego przetarcia, plamy od oleju, zabrudzenia i blakniecie na skutek warunków atmosferycznych i eksploatacji to taki aeroplan wyglądał nieszczególnie.
Poniżej oryginalny SPAD VII francuskiego asa Gynemera (Muzeum w Le Bourget)

Następnym etapem będzie budowa silnika.
Pozdrawiam,
Ryszard

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 2 z 9Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018