FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
29-12-17 01:18  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Super, dzięki za pomoc!



 
29-12-17 15:50  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie, model Michał zaprojektował jako pojazd z belką, tyle, że jest ona narysowana i bez zmiany kąta, a więc jako pewne uproszczenie, bo wydanie modelu, ilość arkuszy etc ma swoje prawa. Malujący mogą to bez większego wysiłku zmienić, ortodoksi skupia się na retuszu krawędzi, więc każdy ma coś dla siebie,
Jeśli chcesz oddać się swym ulubionym rozważaniom nad daną wersją, której chętnie posłucham (tu poczytam) to znajdź Michała relację, a tam zdjęcie pojazdu na którym wzorował swoje malowanie.
Jan jeszcze raz proszę Ciebie w imieniu swoim i Kolegów, serwuj musztardę do dania, a nie chwilę po tym, jak po stole zaczyna dreptać kogut ;-) czy dla hetero kura ;-)
Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim.

Dweler, wszystko fajnie, tyle, że to żeberko, zaprojektowane pod narysowane żaluzje będzie "bruździć".
Jeśli planujesz drucikowe żaluzje, a to sugeruje wycięcie, to pogrub ścianki pokryw, zaglutuj w celu usztywnienia, a żeberkom powiedz pis(s) off.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
29-12-17 19:12  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
JSJ   

Piter, jeśli zdjęcie, do którego odsyłasz, coś wnosi (jest marne technicznie), to tylko na rzecz mojego poglądu. Gdzie widać ów uskok nad belką albo dolną granicę belki… To na podstawie takiego zdjąćka określać mamy detale oryginałów?
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=296408&t=296408#reply_296408


Pitolić o wersjach Wam nie zamierzam, bo napisałem co tu najważniejsze na podstawie dawno zrobionego przeglądu mnóstwa zestawów zdjęć na stronach „walkaroundowych”. Żarciki odłóżmy do czasu, aż ktoś się zdobędzie na coś podobnego.
W uzupełnieniu drobiazg dający się zweryfikować jak inne, gdy się chce poszukać obrazków: Conajmniej jeszcze jedna postać rozwojowa SU-100 ruskiej produkcji, wcześniejsza, miała już połączenie płyta - płyta. Miała niemal wszystko jak wersja z modelu, ale jeszcze klasyczne wąskie zawiasy płyty tylnej a’la UZTM i z. 183. Model pokazuje już modyfikację z szerokimi zawiasami - te szerokie zawiasy i ośrubowanie płyty na wzór z. 174 przeszły już do produkcji czechosłowackiej.
Świadomie lub nie autor wytworzył coś, co wskazuje na bardzo późną wersję kadłuba, a zdaje się, że Ty uparłeś się na jakieś wygibasy ahistoryczne, aby nie złożyć jak jest prawidłowo, tylko „wyłonaczać”. To może nikogo nie obchodzić poza pytającym kolegą, któremu chcesz skomplikować robotę ku śmiesznemu rezultatowi. Ale skoro to się zadziało, to mnie znów ruszyło i zareagowałem możliwie najszybciej; w głowie by mi nie postały podobne koncepty.

Post zmieniony (29-12-17 19:47)

 
29-12-17 20:57  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Napisałem co napisałem, bo wiem, że tam jest narysowana belka taranowa, a nie łączenie płyt jak w egzemplarzu z dawnego Aberdeen, o żarcikach mowy nie ma.
Twoje zdjęcie z 'buketa" się nie wyświetla, a zdjęcie z relacji Michała jest takie, jak Autor wątku wstawił, też chciałbym serię super zdjęć jednego pojazdu, ale ...możemy sobie pomarzyć.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
29-12-17 22:24  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
JSJ   

Zdjęcie jest widoczne w relacji przy jej końcu (pierwszy link), wyjąłem je stamtąd i dodałem znaczniki, przy pierwszej próbie działało. Ot, szaleństwo bliskie…
Nie pierwszy raz widzę, jak jestem nierozumiany, choć zawsze tłumaczę jak komu dobremu: Toż przez oczywisty brak „setów” zdjęć wybranych egzemplarzy poszukuje się korelacji między różnymi seriami, pomocnych do ustawienia jednostkowych tworów w jakimś miejscu ciągu zmian konstrukcyjnych, technologicznych itp. Jak się to robi, to się udaje unikać np. przypisywania niewyraźnie pokazanym obiektom w jakimś momencie historycznym modyfikacji, jakie dopiero przyszłość przyniosła. To nie jest ten przypadek, ale obrazuje jedne z kuriozalnych i spotykanych nieraz praktyk różnych objaśniaczy.
A w tym przypadku, gdy wiemy, że był duży eksport z naszych stron do krajów miłujących pokój, że jeszcze w trakcie II wojny były przetrzebione i nowsze wersje, to trzeba naprawdę dużo tzw. dobrej woli, żeby na focie z 1973 r. dopatrywać się sprzętu używanego bojowo (było tego sporo) akurat z serii bliższych pierwocinom i to wbrew temu, że widać szereg elementów ewidentnie późnych. Jeśli narysowane było coś w myśl Twojego tłumaczenia, to - bez złośliwości - projektant jest przez Ciebie cokolwiek pogrążon. A ze złośliwością, ponieważ wywołałeś ową relację kolegi Michała - szkoda, że nie wykazaliście razem więcej inwencji w rozkminianiu, jakie SU-100 były reprezentatywne w tym konflikcie. Starczyło jej wszakże do zabaw z trupem załoganta, który bardzo „ożywił” dioramę i barwnych opisów tychże poczynań.

Post zmieniony (29-12-17 22:30)

 
30-12-17 00:09  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie, sprostuj jeśli źle zrozumiałem.
Zakładasz, że skoro to konflikt powojenny, to wysłany tam sprzęt jest powojennej produkcji, najpewniej z Czechosłowacji, a więc SU w konfiguracji jak z Aberdeen?

Czy kolejnym założeniem Twoim jest, że skoro pojazd jest późnej produkcji to ma zasobnik z boku, późną kopułkę, brak belki taranowej, a łączenie płyta do płyty i brak trójkatnego wzmocnienia za przedziałem bojowym?

Nie odważę się negować Twoich założeń, znając Twoje doświadczenie, ale... kilka rzeczy nie daje mi spokoju.
Po pierwsze dlaczego Rosjanie mieliby sprzedać najnowszej produkcji sprzęt, a nie np używany, poddany remontowi głównemu z jakimiś elementami upgradu.
Dlaczego tak myślę?
Bo jak wytłumaczyć inaczej obecność w późniejszych jeszcze konfliktach afrykańskich wojennych T34-85 z zakładu 183.
Niedawno wypłynęło zdjęcie pojazdów w trójkolorowym kamo, T34-85 z zakł 183 i SU 100, dosłownie z konfliktów toczących się w ostatnich latach.

Sprawa druga, która nie pozwala mi się bezgranicznie "oddać" Twojej koncepcji to pojazd w konfiguracji- zasobnik z boku, najpewniej późny właz, bo zawiasy odsunięte od krawędzi, łączenie płyt z
tyłu przedziału bojowego z wargą, brak wzmacniającego trójkąta za przedziałem bojowym i belka taranowa.

jako, że okres powojenny nigdy mnie nie interesował, to i zdjęć za dużo nie zapisywałem w swoim archiwum,ale.... coś mi świta, że z epoki fb jakieś kolejne zdjęcia tego rozbitego SU 100 trafiłem po tym, jak Michał model nakładem WAK już wydał.

Na koniec, kompletnie nie rozumiem Twojego braku entuzjazmu dla trupa, który powstawał już po skończeniu modelu, a w trakcie jakże miłej degustacji tego, co myszowatą wodą zowią. ;-)

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
30-12-17 01:06  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Cześć.
W nawiązaniu do dyskusji trochę po drążyłem i choć faktycznie nie ma dobrej jakości zdjęć z tego okresu to są jednak zdjęcia maszyn przejętych przez Izrael i znajdujących się w ich muzeum. Ze zdjęć wynikało by że rację ma jednak JSJ. Co nie zmienia faktu że również starsze wersje mogły się trafiać.

http://simhq.com/forum/files/usergals/2013/06/full-881-60268-img_1240.jpg

http://www.aweyermann.de/wp-content/gallery/2013-panzermuseum-latrun-israel/1018-SU-100-Jagdpanzer.JPG

Post zmieniony (30-12-17 01:31)

 
30-12-17 02:13  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
JSJ   

> Piter, na dwa pierwsze pytania - tak.
Odnalazłem właśnie 4 zdjęcia z Synaju (1957) - duży plac częściowo jakby szrot, częściowo parking. Na bliższym planie z „parkingu” szereg(i) T-34-85, wszystkie produkcji CSRS, na dalszym planie kilka SU-100 odpowiadających tym hipotezom w zakresie kopułek i nieszczęsnego „nosa” - tu pepikowe pochodzenie domniemane. Wszystkie te pojazdy jednakowo obmalowane, jasno i raczej jednolicie. Ten czechosłowacki motyw mam w tyle głowy, od kiedy (dawno dość) ściągnąłem sobie owe zdjęcia.

Nie pisałem, że sprzedawali Rosjanie; mieli przecież swoich sojuszników z ich produkcją. Oto fragment tekstu ze strony o wojnie sueskiej: „We wrześniu 1955 r. Egipt zawarł umowę o dostawy broni z Czechosłowacji. Do października 1956 r. Egipt otrzymał 230 czołgów, 300 transporterów, 500 moździerzy i dział, 170 samolotów bojowych i kilkanaście okrętów wojennych. Do Egiptu skierowano też sprzęt wojskowy zakupiony przez Syrię we Włoszech i Czechosłowacji. Egipt potrzebował około 6-8 miesięcy, by uzyskać przewagę wojskową nad Izraelem.”

Pytanie dlaczego ZSRR w tym wypadku nie sprokurował dostaw swoich rzęchów, jest nie na moją głowę, a ciekawi mnie raczej, co tam było. Przy czym przecież cztery zdjęcia jednego placu nie przesądzają wszystkiego. Ale domniemuję tak, że postanowili o rzuceniu czegoś lepszego z e względu na poważną sytuację i dla dopieszczenia Egipcjan, za niezły grosz przy okazji. Druga rzecz to to, że gdy idzie o SU, ZSRR miał ich w ogóle nieporównanie mniej od T-34 i gdyby było trzeba, to sam kazałby Czechom dostarczyć sobie ile trzeba. Nie słyszałem o jakiejś istotnej modernizacji dział w Sojuzie, zakończyli produkcję i zajęli się niekończącymi się liftingami czołgów na wszelkie możliwe sposoby. Stąd co jakiś czas kolejne wysypy „85” choćby w Afryce.
To wszystko to bardziej polityka, niż technika, więc i mnie ten okres po 45. mało kręci, tzn. o tyle, o ile są w nim ślady tych pojazdów, jakie mnie zajmują (dla bardziej całościowej wizji zmian rozwojowych). Życia by pewnie jednak nie starczyło, żeby wyjaśnić sobie tło różnorakich decyzji satrapów.

Oświeć mnie, czy pytanie o tę konfigurację z „wargą” dotyczy czegoś widzianego, czy hipotetycznego i co właściwie ma być tą wargą, bo nie śmiem pisać o czymś niezbyt dla mnie jasnym.

Końcowa kwestia trupa - trup to trup i żadnych wariantów rozwojowych nie dostarcza, więc z mojego punktu widzenia tylko o jednym świadczył - że picie owego popitku szkodzi. Poważniej, czerwonej farby i niekompletnych człowieków trochę już widziałem na dioramach i to nie mój gust, ale to nieistotne. Jednak za wyższy poziom uważałbym takie użycie środków wyrazu, aby scena wręcz emanowała poczuciem śmierci zamiast epatować widokiem denatów.

---
P.S. > Dweler - ewidentnie czechosłowacki SU-100. Tylko u nich (na T-34 też) na tyle lewej burty był klakson obudowany mufą w formie owiewki.
Jasne, że asortyment mógł być nieco mieszany, ale zaznaczyłem poprzednio, że chodzi o sprzęt reprezentatywny dla czasu i miejsca. Więc powoli wychodzi, że to ten właśnie.

Post zmieniony (30-12-17 02:28)

 
30-12-17 02:32  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Pewne zdjęcia przelatują, część z nich zapisujesz odruchowo i dopiero po jakimś czasie łączysz je np z modelem Kolegi.
Tak i ja mam z modelami Michała, gdzie znalazłem kolejne fotki tego SU100, czy KW2.
Układając dziś fotki do folderów, po inspiracji Twoim wpisem Janie znalazłem te powojenną gadzinę. Nie pozostawia ona wątpliwości, że łączenie płyt było bez belki taranowej.
Szkoda, że trafiłem je dopiero niedawno.


Co do wargi, to myślę o połączeniu płyt z tyłu przedziału bojowego, gdzie płyta boczna wychodzi na kilka cm w stosunku do ścianki tylnej.

P.S. dobra dosyć tego szaleństwa jest 2.30A.M.
Dobranoc Państwu.
--

Post zmieniony (30-12-17 02:34)

 
01-01-18 11:20  Odp: [R] SU-100 1:25 WAK
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Zastanawiająca jest jeszcze kwestia kół. Na żadnym zdjęciu nie znalazłem egzemplarza Egipskiego który posiadałby żebrowane koła, tam gdzie jest to widoczne wszędzie koła są pełne.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 8Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024