FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
29-12-17 23:07  Odp: [R] Zagadka ;-)
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

,, Szukaj , Cywil szukaj "

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
29-12-17 23:31  Odp: [R] Zagadka ;-)
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

[e]


@Andrzej Px48 - ,, Szukaj , Cywil szukaj " - jeśli to do Mnie, to jest to chamskie i poniżej poziomu. TAK MOŻESZ SIĘ ODZYWAĆ DO SWOJEGO PSA! I "ubranie" tego w cytat niczego nie zmienia

Post zmieniony (29-12-17 23:35)

 
29-12-17 23:40  Odp: [R] Zagadka ;-)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Najważniejsze, że Ceva "znowu nadaje"...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
29-12-17 23:56  Odp: [R] Zagadka ;-)
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Walkiria, Ty piszesz na serio?! Łapy i ogon opadają...

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
30-12-17 09:45  Odp: [R] Zagadka ;-)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 32


 - 4

Widzę, że się dobrze bawicie i to beze mnie. ;-)

Tematem zagadki jest Ił-10 autorstwa P. Pacyńskiego wydany niedawno przez Answer w jednej ze swoich serii wydawniczych.
Zwycięzcy mogą odebrać swoje nagrody. :-)

Co mogę napisać o samej wycinance? Nazwisko autora mówi wiele, wiadomo więc czego można się spodziewać, są plusy i minusy. Skupię się na minusach. Zaliczę do nich dość ubogie w potrzebną wiedzę rysunki montażowe, dziwne i niepraktyczne niektóre rozwiązania konstrukcji modelu, tradycyjne braki np. wewnętrznej strony ramek osłony kabiny, ani grama zapasu koloru. Grafika w porównaniu z tym, co przy projektach P. Pacyńskiego prezentuje ProArte, w tym modelu wygląda siermiężnie i ubogo. Kolorystycznie (nie wiem czy to zasługa drukarni, czy projektanta) modelowi bliżej do zabawki niż redukcji.
Wydawca, a w zasadzie jego drukarnia też nie zaprezentował niczego nowego, jakość druku typowa, różne odcienie tego samego koloru na jednym arkuszu, rozszczepienia barw składowych, itp. Do plusów zaliczyć mogę dobry karton świetnie współpracujący z caponem który to też doskonale "dogadał" się z farbą drukarską.

Na początku oczywiście podklejone wręgi :-)

Wydrukowane na kartonie wręgi autor zaleca podkleić tekturą gr.1mm, szerokość wycięć pod wpusty mają szerokość 1mm. Szczegół. Ja podkleiłem na 0.8mm.
Zmontowany i wystarczająco na tym etapie wyposażony szkielet widać poniżej.

Podłoga tylnej kabiny na styku z tylną wręgą mogła by mieć większa szerokość.
Poszycie do oklejenia kabiny przygotowałem przez sklejenie ze sobą dwóch fragmentów poszyć. Poszycie wewnętrzne rozciąłem na dwie części żeby łatwiej je pozycjonować w czasie sklejania z poszyciem zewnętrznym, poza tym było za szerokie.

Jak pasują wręgi do poszycia? Standardowo. Wręga wycięta po linii przymierzona do poszycia poniżej.

A papier ścierny już coraz głośniej ziewał z nudów... ;-)
Resztę szkieletu trochę przeszlifowałem.
Oklejanie poszyciem jakoś poszło, chociaż praktycznie jedynymi widocznymi znacznikami wzajemnego położenia poszycia i szkieletu były dwie kreskowane linie określające położenie wręgi G. Reszta linii mniej lub więcej przypadkowa.

Na powyższych zdjęciach widać jak bardzo kolorowy model wybrałem...
Wręgę H trochę za mało przyszlifowałem i podczas mierzenia wydawało mi się że muszę przyciąć narożniki poszycia cz.23 (strzałka), ale chyba to było zbędne. Poszycia segmentów oczywiście podklejane dodatkowa warstwą kartonu.

Ciekawe czy już na powyższych zdjęciach zauważycie coś delikatnie intrygującego, chyba że mi się tylko wydaje, przy kolejnych segmentach będzie to moim zdaniem bardziej widoczne.
Acha, na zdjęcia oryginału patrzyłem chwilę, i to chyba było za długo i nie miało większego sensu...
Trwają obecnie prace nad poszyciem przodu kadłuba i dumanie jak sensownie ugryźć to czego autor w swoim stylu nie przemyślał. Chodzi o ukształtowanie poszycia wraz z dołączonymi do niego wnękami wlotów powietrza. Jest to o tyle trudne, że cały czas muszę mieć na uwadze rozmiar wręgi D, a nuż pasuje, albo i nie.


Znając życie w tej relacji każdy będzie chciał zobaczyć co chce, jedni będą widzieć wściekły atak na projektanta, inni antypromocję wydawnictwa, jeszcze inni będą się dopatrywać kreowania problemów których nie ma, itp, itd. Szczerze mówiąc mam to w ... Jak ktoś się uprze, to zawsze dojrzy to co chce, chociaż tego tam nie będzie np.coś takiego jak intelekt M. Suskiego. Dla mnie to relacja jak każda inna.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
30-12-17 10:48  Odp: [R] IŁ-10 Answer/MPM
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Widać, że "zielone" nie wpływa negatywnie na jakość wykonania, dalej zadziwia mnie precyzja z jaką wycinasz, pasujesz i kleisz.
Inna sprawa to jakość opracowania. Być może sugeruję się Twoimi komentarzami, ale poza oczywistymi rzeczami jak kolorystyka poszczególnych segmentów coś mi nie pasuje w poszyciu - nie trzyma linii ? wygląda jakby było leciutko "pofałdowane" ? Nie wiem, nie potrafię tego określić klarownie, ale jest tu chyba jakaś deformacja linii. Mam też wrażenie, że między segmentem z szachownicą a przedostatnim jest lekkie załamanie, szczególnie widoczne w górnej części...
Zegary "przeszkolone" jakoś czy tylko uprzestrzennione ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-12-17 11:14  Odp: [R] IŁ-10 Answer/MPM
Cypis2012   

Ceva napisał:
> Ciekawe czy już na powyższych zdjęciach zauważycie coś delikatnie intrygującego, chyba że mi się tylko wydaje, przy kolejnych segmentach będzie to moim zdaniem bardziej widoczne.


Ja mam wrażenie, że jest to połączenie dwóch samolotów. Do gotowych już część od modelu Ił-2 dodano nowe część do zamiany Ił-2 na Ił-10. Stąd też różnica w kolorach.

--

 
30-12-17 11:23  Odp: [R] IŁ-10 Answer/MPM
Seweryn F.   

Cypis - Tak Ci sie tylko wydaje. IŁ-2 i IŁ-10 nie mają praktycznie wspólnych części w obrębie kadłuba. Zresztą w pozostałej części płatowca również. To dwie zupełnie inne konstrukcje.

 
30-12-17 12:05  Odp: [R] IŁ-10 Answer/MPM
lubię placki   

Cześć.Ja bym odcią te wloty ,okleił poszyciem wręgę a następnie wkleił osobno ukształtowane wloty.Pozdrawiam Jacek.

--
modele to moja pasja.

 
30-12-17 12:27  Odp: [R] IŁ-10 Answer/MPM
orkan   

Szachownica.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024