FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
21-12-17 16:29  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Cordel napisał: "... i tak występują łączenia blach jak w oryginale?"

To nie jest konstrukcja metalowa nitowana tylko drewniana klejona.
Wg mnie te 0,2 mm to drobiazg nie wart tej dyskusji. W sumie zależy kto będzie wycinał, raz będzie 0,2 na plusie a raz na minusie.
Płaskie boczki i denko k-ba rzeczywiście przydałoby się wzmocnić tekturką 0,5 mm.
--

Post zmieniony (21-12-17 17:54)

 
26-12-17 21:10  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 32


 - 4

Tak pięknie dziś słońce zaświeciło, że aż pod wpływem tej pozytywnej energii wydrukowałem kolejną porcję części, których część nawet skleiłem. :-)

Tak więc wyposażam wnętrze kabiny zaczynając od najgłębiej położonych elementów.
Wzmocnienie przeciwkapotażowe (bo zagłówkami to tego nazwać chyba nie można) osłony linek napędu steru, stelaż kanapy i jakaś wajcha.

W oparciu fotela jest oszklony wziernik od obserwacji paliwowskazu, co też zarówno jedno jak i drugie odtworzyłem.

Drążek sterowy to w tym odcinku ostatni element.


Tomasz K., nie sądzę żeby drukarka aż tak przekłamywała wymiary wydruku, po pierwsze moja drukarka w poziomie się nie myli, a w pionie jej błąd oscyluje między 0,5, a 1mm w zależności od grubości nadrukowywanego papieru. Poza tym do klejenia testowego części tak układam na arkuszu żeby, jak w tym przypadku burty i krawędzie poszycia grzbietu były poziomo lub zbliżone do tego położenia, po to by ew. zniwelować zniekształcenia pochodzące z drukarki. O wzmocnieniu boków kadłuba tekturą myślałem, ale raz, była by to moim zdaniem lekka przesada. Dwa podposzycie z kartonu i gęsty rozstaw wręg uznałem za wystarczające usztywnienie. Trzy, myśląc o innym podziale poszycia nie mogę się pozbyć podparcia jakie dają wręgi na łączeniach poszyć. Grzbiet tylko wygląda na rozwijalny na całej długości kadłuba, ale nie jest.
Skłaniam się ku wersji poszycia jaka spodobała się Cordelowi, będzie jako alternatywa do tego rozwiązanie co jest testowane.
OSTOJA, dla mnie te 0,2 to sporo, zwłaszcza pomnożone przez kilka elementów poszycia na których wycinaniu można popełnić błąd. Spód kadłuba ma już tekturowe usztywnienie w części ogonowej.

CDN...

--

Post zmieniony (29-08-18 19:48)

 
27-12-17 11:02  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Przyjrzałem się dokładniej. Prawdopodobnie chodzi Ci o małe przesunięcie grafiki w tylnej części k-ba. Być może jest to błąd drukarki. Trzeba by to dokładnie sprawdzić na renderach.



Dalej jednak uważam, że błąd jest mikroskopijny a innych "niedociągnięć" nie dostrzegam. Jest extra.

--

Post zmieniony (27-12-17 11:03)

 
27-12-17 12:40  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 32


 - 4

Kolejna i zarazem ostatnia (w przypadku surówki) porcja elementów wyposażenia kabiny.
Przednią część szkieletu wykonałem ponownie, tyle że połączyłem w mniejsze zespoły które umożliwią wygodniejszy i sensowniejszy montaż wyposażenia kabiny.
Pierwszy na tym etapie został wklejony zespół tablicy przyrządów wraz z półką. Po jej wklejeniu przykleiłem występujące na niej dźwignie. Na zdjęciach niestety ciężko to pokazać więc niestety będą jakie będą. :-I

Potem przyszedł czas na rolkę zmieniająca kierunek przebiegu cięgien prawdopodobnie hamulców kół. Na rolce oczywiście znalazły się imitacje rzeczonych cięgien.
Podłoga kabiny została wklejona wraz z kartonową podporą poszycia spodu kadłuba. Zamontowany mechanizm sterowania klapami, pedały orczyka i po przyklejeniu i napięciu imitacji linek napędu steru kierunku, oraz tych hamulcowych wnętrze zostało zamknięte od czoła wręgą. W tej wrędze znalazło się jeszcze jedno cięgno którego koniec idzie od spodu do dźwigni w półce przed tablicą.


OSTOJA, to co pokazałeś na zdjęciu to moja niedokładność w montażu poszycia i tej trudności i możliwości popełnienia błędu chciałbym przyszłym sklejającym zaoszczędzić zamiast później namawiać np. do użycia papieru ściernego...

CDN...

--

Post zmieniony (29-08-18 19:50)

 
28-12-17 21:42  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 32


 - 4

Kolejna porcja postępów. Statecznik pionowy i ster kierunku. Na kadłubie przybyły też okucia i listwy pod kadłubem.

Wymyśliłem sobie żeby poszycie statecznika wchodziło w gniazdo przygotowane w poszyciu kadłuba i się udało. Rozwiązanie to ma gwarantować, że poszycie statecznika na styku z kadłubem przyjmie dokładnie zaplanowany kształt, bez uskoku, a przy okazji sprawi, że retusz tego miejsca okaże się zbędny. To samo rozwiązanie będzie w przypadku osłon linek napędu steru.
Ster kierunku.

Zamontowany (na razie na sucho) sprawia, że sylwetka modelu zaczyna coraz bardziej przypominać RWD 21, ;-)


CDN...

--

Post zmieniony (29-08-18 19:54)

 
29-12-17 00:43  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
wasia 

Na Forum:
Galerie - 22
 

"Wymyśliłem sobie żeby poszycie statecznika wchodziło w gniazdo przygotowane w poszyciu kadłuba"-wręcz genialne, aż mnie dziwi, że do tej pory nikt tego nie praktykował (może jednak?)

 
29-12-17 11:09  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Piękny projekt modelu, pięknego samolotu. Gratuluję Wojtku. A nie kusiło cię zaprojektowanie modelu samolotu RWD 11?
Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
29-12-17 13:18  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

RWD 11 ale w tej wersji:



Post zmieniony (01-10-18 10:55)

 
18-01-18 14:26  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 32


 - 4

wasia, nie mam pojęcia czy gdzieś, kiedyś ktoś takie rozwiązanie zastosował, jeśli tak to ja tego nie widziałem.
Propeler, OSTOJA, przy takiej ilości materiałów jakie są dostępne do tego samolotu, żeby stworzyć jego model musiałbym praktycznie sam go ponownie zaprojektować, a na to to się nie porwę.

Żeby za dużo kurzu nie osadziło się na erwudziaku więc...
...chop na drugą nóżkę. ;-)

Statecznik poziomy i stery wysokości.
Na początek oczywiście szkielet statecznika i szkielet sterów.

Mocowanie statecznika ma taką a nie inną formę, tylko wyłącznie w celu jak najwierniejszego oryginałowi oddania wyglądu a przede wszystkim sposobu jego mocowania do kadłuba.
W tym też celu odwzorowałem charakterystyczne zgrubienia kryjące w oryginale połączenie śrubowe statecznika z kadłubem.

Po przyklejeniu do kadłuba, wszystko jest tak jak to sobie założyłem, czyli między statecznikiem a poszyciem kadłuba jest szczelina która tam być powinna. Różnica w rozpiętości statecznika i sterów jest tylko w surówce, jest to tylko wynik nie sprawdzenia przeze mnie prawidłowości wymiarowej rozwinięcia płaszczyzny nierozwijalnej, przez co siatka poszycia statecznika była krótsza o ponad 0,2mm niż to wynikało z projektu. Trymery do końca budowy modelu pewnie z pięć razy urwę... ;-)


CDN...

--

Post zmieniony (29-08-18 19:56)

 
19-01-18 20:39  Odp: [R] RWD-21 1:33 - projekt własny.
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 32


 - 4

Kurz, kurz, coś trzeba było w końcu zrobić, żeby się w kabinie nie kurzyło. ;-)

Przyszła pora na przetestowanie nietypowego sposobu montażu oszklenia kabiny. Trzeba więc było wytłoczyć wiatrochron. Na podstawie szablonu oszklenia wykonałem kopytko i wytłoczyłem szybę. O dziwo wyszła za pierwszym razem, jakość jak na potrzeby modelu testowego wystarczająca.

Po przyklejeniu wewnętrznych słupków szyba została punktowo przyklejona do poszycia, a na nią została naklejona ramka. Teoria pokryła się w 99% z praktyką. :-)

Elementy wentylacji kabiny jak widać również są tam gdzie być powinny.

ps. Elementy poszycia modelu klejone Pattexem żółkną w oczach...

CDN...

--

Post zmieniony (29-08-18 19:58)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 7Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024