FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-11-03 09:55  [technika] malowanie za pomocą szablonu
BartekZ   

Witam

Jako kompletny laik jeżeli chodzi o malowanie modeli mam pytanie.

Chciałbym namalować na modelu jakiś znak za pomocą szablonu np. biały krzyż.

Z czego zrobić szablon żeby uniknąć rozpłynięcia się farby (wnikniięcia jej pod szablon) oraz najważniejsze żeby szablon mógł być użyty na obłej powierzchni.

Używam farb Pactra.

Pozdrawiam

BartekZ

 
26-11-03 10:00  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Wszystko zależy raczej od tego czym będziesz malować, pędzlem raczej będzie ciężko.
Jest taka folia przylepna do maskowania, powinna cię nadać.

 
26-11-03 10:03  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

dobre pytanie!
sam chciałbym poznać "idealną" metodę, bo cały czas jej szukam z różnym skutkiem, najlepsze doświadczenia mam z etykietkami samoprzylepnymi przeznaczonymi do drukarek, po pierwsze jest luksus z nanoszeniem wzoru szablonu, po prostu drukuje się na drukarce, z przyklejaniem tez nie ma problemu ale trzeba uważać na rodzaj kleju, trzeba to dobrze sprawdzić bo potrafi zostać tam gdzie się go najmniej spodziewamy, w kwesti wnikania pod szablon to wydaje mi się, że najważniejsze znaczenie ma tutaj sama technika malowania, jeśli nie ma za dużo farby na pędzlu (nie leje się) to i nie ma co wnikać.... ja wiem tyle ale chętnie posłucham innych :-)

 
26-11-03 10:09  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
BartekZ   

Zapomniałem jeszcze dodać że model jest już pomalowany, więc przyklejanie szblonu chyba nie wchodzi w rachubę.

Trzeba będzie zastosować chyba metodę "palcową" tzn. przycisnąć jak się da najmocniej szablon przy brzegu do modelu i delikatnie przemalować pedzelkiem.
Po pomalowaniu brzegów ściągamy szablon i wypełniamy pozostałe miejsce.

Pozdrawiam

BartekZ

 
26-11-03 10:27  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Folia maskująca nie ma strasznie mocnego kleju, odkleja się łatwo, więc farba nie powinna odejść. A malował bym to raczej aerografem lub pistoletem natryskowym. Bo pędzlem prawie na pewno powłazi pod krawędzie.

 
26-11-03 10:37  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

mam 2 metody w zależności od rodzaju podłoża:
1: podłoże kartonowe nie malowane - malarska (papierowa) taśma samoprzylepna; rodzaj użytego na niej kleju pozwala łatwo ją potem usunąć bez naruszania papieru i zostawiania na nim śladów kleju
2: podłoże malowane - taśma z punktu pierwszego lub samoprzylepna, przezroczysta taśma firmy Scotch (WYŁĄCZNIE!!!! - inne maja klej do d***) o nazwie Crystal Clear Tape

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
26-11-03 10:39  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
^^^^^ ło taka ^^^^^^

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
26-11-03 10:44  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

O! widzisz Irbar, przypomniałeś mi właśnie o tym najlepszym patencie, pamiętam jak malowałem jaskółkę to właśnie taka taśma najlepiej broniła krawędzi, żadne malarskie tak się nie trzymały jak zwykła taśma.... tyle że ja właśnie użyłem tej "maja klej do d***" i potem miałem problemy, nawet duże, trzeba będzie spróbować Scotch'a

 
26-11-03 10:56  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
BartekZ   

ibar, a to ło coś :) to gdzie się kupuje (sklep modelarski czy budowlany)

BartekZ

 
26-11-03 11:04  Re: [technika] malowanie za pomocą szablonu
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

kioski Ruch (choć częściej mają te kiepskie) sklepy papiernicze i markety

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024