FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
23-12-17 23:47  [R/G] P-40E (AH) – ponownie Warhawk
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w kolejnej relacji.

Na tapetę poszedł P-40E Wydawnictwo Andrzej Haliński.

Będzie trochę nietypowo, z dwóch powodów.
Po pierwsze, rzecz dotyczy modelu, który już wcześniej sklejałem. Miało to miejsce w 2005 roku, także dość dawno temu, więc będzie można zauważyć, czy czegoś się nauczyłem przez ten czas, czy też nie. Relacja do poprzedniej wersji jest dostępna pod tym linkiem .

Po drugie będzie to relacja szybka, ponieważ model już skończyłem. Niestety nie mam ostatnio weny do prowadzenia pełnej relacji i w dodatku na bieżąco. Także proszę mi wybaczyć.

Dodatkowo chciałem nadmienić, że model powstawał od początku tego roku, tak więc równolegle do Buffalo. B-239 również skończyłem, około dwa miesiące temu, niestety sytuacja z photobucketem i konieczność ponownego uzupełnienia zdjęć w relacji, skutecznie mnie powstrzymują przed jej zakończeniem. Postaram się to zrobić niebawem, jednak w tym momencie wolę wolny czas wykorzystywać na klejenie, niż kopiowanie linków.

Wracając do modelu moim celem było skupienie się na jak najlepszym sklejeniu poszycia i bryły samolotu. Dodatkowo postanowiłem waloryzować model za pomocą drugiej wycinanki, także elementy, które nie zostały ujęte w modelu, a znajdowały się w pierwowzorze, zostały wykonane z innych części drugiej wycinanki odpowiadającej im kolorem.
Głównie zmiany dotyczyły kabiny pilota, wykonanego od podstaw podwozia, zbiornika paliwa oraz mechanizmu otwierania drzwi chłodnicy.
Także zacznę standardowo od kabiny, chociaż jako pierwsze w rzeczywistości zostały wykonane skrzydła, stateczniki oraz powierzchnie sterowe.










To jest już trzeci host, który próbuje do wrzucania zdjęć. Wybór padł na fotosik, tylko wersję płatną. Mam nadzieję, że fakt wykupienia konta, gwarantuje mi brak przygód jak w przypadku imageshack i photobucket, których szczerze nie polecam.

Post zmieniony (15-02-18 07:47)

 
24-12-17 00:06  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

"Dzień dobry. Czy zastałem Jolkę ?" - zwala z nóg, jesteś niesamowity. Żal jedynie, że z tego wszystkiego niewiele będzie widać, "za chwilę", jak dokleisz siedzenie to pozostanie wspomnienie tych perełek. Ale precyzja jest nieprawdopodobna. A le fajnie, że relacje będzie ekspresowa ;)

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
24-12-17 00:07  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Tak jak pisałem wcześniej starałem się, aby poszycie było jak najlepiej sklejone. Szczególnie dotyczyło to tak charakterystycznej rekiniej szczęki. Zwracałem uwagę nie tylko na zgranie się grafiki pomiędzy segmentami, ale również na odpowiednie obłości tej części kadłuba.




W skrzydłach niewiele zmieniałem. Uplastyczniłem trochę wnęki podwozia głównego, dorobiłem w nich elektrykę i hydraulikę, wykonałem wyloty KM oraz reflektor do lądowania. Jak widać, poszycie płatów od spodu się rozjechało, ale wynikało to ze zbyt dużego przycięcia części. Przy przymiarkach na sucho nachodziły na siebie, więc wolałem obciąć za dużo, tym bardziej, że później będzie to niewidoczne.



Post zmieniony (28-01-18 15:49)

 
24-12-17 00:10  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Czarujesz, ale może to i dobrze... :-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
24-12-17 00:21  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No i przyszedł czas na podwozie. W związku z tym, że w modelu jest dosyć ubogie, a w dodatku udało mi się znaleźć w necie fabryczny rysunek techniczny goleni podwozia. To postanowiłem ten element zrobić od podstaw. Po przestudiowaniu zdjęć z epoki okazało się, że golenie podwozia w wielu egzemplarzach samolotów są srebrne. Było mi to na rękę, bo nie musiałem do ich pomalowania dobierać koloru zgodnego ze spodnią częścią modelu, jak było zaprojektowane w wycinance. Do modelu miałem w planach użyć nowych żywicznych kół Eduard Brassin.




Później złożyłem wszystko w całość (niestety nie mam zdjęć z tego etapu, poza tym nie było w tym nic odkrywczego), polakierowałem i naniosłem ślady eksploatacji. Tutaj zdjęcia spodu modelu tuż przed przyklejeniem go na stałe do podstawki.



Post zmieniony (28-01-18 15:51)

 
24-12-17 00:41  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No i w ten o to sposób przyszedł czas na galerię końcową modelu. Podzieliłem ją na dwie części. Pierwsza to galeria przy sztucznym świetle, natomiast kolejna to galeria przy naturalnym świetle w tzw plenerze.

Podsumowując.

Podstawka miała przedstawiać kawałem Kunmingu wraz z kamiennym pasem startowym, tak pieczołowicie tworzonym ręcznie przez Chińczyków. Wyszło w miarę ok, chociaż myślę, że osoby bardziej obyte w tematykę dioram zrobiłyby to znacznie lepiej.

Tak jak widać również na zdjęciach, zupełnie zmieniłem sposób mocowania zbiornika paliwa. Dodałem również odpowietrzenie, wlew, oraz doprowadzenie paliwa do silnika. Zrobiłem to na podstawie rysunku fabrycznego, również znalezionego w Internetach.

Dodatkami jakie użyłem są wcześniej wspomniane koła 1/32 do P-40N z Eduard Brassin. Wiem o tym, że P-40E w tamtym czasie miało niezwykle rzadko koła z bieżnikiem, jednak te mi się podobały bardzo, więc przymknąłem trochę oko na zgodność historyczną. W modelu również użyłem pasów bezpieczeństwa z firmy HGW. No i fotel pilota oraz panele pod nogi wykonałem z folii aluminiowej, zaczerpniętej z opakowań na dziecięce jedzenie. Bardzo ciekawym dodatkiem jest też rurka Pitota, celownik i szczerbinka (nie wiem do końca czy, aby w samolocie to się tak nazywa) wykonane przez firmę Master Piotrka Czerkasowa.

Co do samego modelu, po latach stwierdzam, że jest dużo łatwiejszy niż mi się wcześniej wydawało. Ale szczególną uwagę należy zachować przy szczęce i przy za dużej wrędze za plecami pilota. Reszta w porównaniu z dzisiejszymi standardami wydawnictwa AH jest bardzo uproszczona.

Ślady eksploatacji wykonywane na podstawie zdjęć z epoki oryginalnych samolotów.









Post zmieniony (28-01-18 15:54)

 
24-12-17 00:41  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Bajka. Bardzo lubię P-40, a oglądanie go w twoim wykonaniu to prawdziwa przyjemność.

Patrzę też sobie na ten model sprzed lat i stwierdzam że popełniałeś wtedy takie błędy jak ja popełniam dzisiaj - więc może jest jeszcze dla mnie nadzieja ;-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
24-12-17 00:49  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jeszcze dwie rzeczy.

> Na tapetę poszedł P-40E Wydawnictwo Andrzej Haliński.
"Na tapet", nie "na tapetę". Tapet to stolik.

Ciekawią mnie też brudzenia i inne ślady eksploatacji. Nawet nie od strony technicznej - chociaż to też - ale czysto "merytorycznej". Korzystasz z jakiegoś materiału zdjęciowego czy stosujesz inwencję własną? Zastanawiają mnie silne zacieki z oleju pod spodem oraz smugi z rur wydechowych na kadłubie. Jakoś mam poczucie że na zdjęciach historycznych tego chyba zbytnio nie widać, a współcześnie latających samolotów nikt nie doprowadza do takiego stanu :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
24-12-17 00:56  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Niesamowita robota! Przy szczegółach kabiny brakuje tylko tej wielkiej, metrowej jednogroszówki.
Zdradzisz technikę wygładzania / pokrywania kadłuba lakierem (a może czymś innym)? nie widać łączeń i ten półmacik.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
24-12-17 00:57  Odp: [R/G] P-40E AH – ponownie Warhawk
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No i na koniec dość obszerna sesja plenerowa (ale nie mogłem się zdecydować, które zdjęcia wywalić). Także w ten sposób kończę tą błyskawiczną relację, a w najbliższych dniach kolejna galeria, tak żeby wyrobić się jeszcze w tym roku i pokazać bieżący projekt.

Mam nadzieję, że model jak i zdjęcia przypadły Wam do gustu, chociaż po wykonaniu tych sesji, zmieniłem oświetlenie w swoim „małym studio modelarsko-fotograficznym” i nowy model będzie już fotografowany w trochę innym stylu.
















Pozdrawiam i zapraszam do oglądania oraz komentowania.


A co najważniejsze, Zdrowych, Wesołych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia! :)

Post zmieniony (28-01-18 15:58)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024