FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
22-01-18 18:02  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

balu109, niezły pomysł z tym klejem - nie pomyślałem o tym. Teraz to już za późno bo końcówki sklejone, ale przy następnym modelu pomyślę.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
22-01-18 20:22  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

killy9999, całkiem i nie późno! Co więcej, na Su-17 robiłem właśnie po pełnym zbiorze konsoli. Ale, zrozumiale, trzeba najpierw na "brudnopisach" zrobić eksperyment - teraz dużo różnych materiałów i zaoczny ciężko coś doradzać. Lampy są zrobione z szklanego bisioru, nic i farbować nie należy było



--
Pieniądze to nie wszystko

 
22-01-18 20:37  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
MateuszB 

Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Witam,

wracając do oznaczeń na bokach samolotu, znalazłem jedno zdjęcie prawej strony może się jeszcze na coś nada :P

https://www.worldwarphotos.info/gallery/uk/raf/beaufighter/beaufighter-tf-mk-x-lz293-mb-t-of-no-236-squadron-raf/

Pozdrawiam

--
"jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy!"

 
22-01-18 20:39  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

MateuszB, to jest inny samolot - patrz numer seryjny.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
22-01-18 20:41  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
MateuszB 

Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

A faktycznie, nie zwróciłem uwagi. Przepraszam za zamieszanie

pozdrawiam

--
"jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy!"

 
28-01-18 22:55  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Tydzień upłynął raczej niemrawo jeśli chodzi o budowę modelu, ale udało się zrobić makiety silników. Na początek jednak małe uzupełnienie poprzedniego wpisu o budowie skrzydeł. W szkielecie przewidziane są punkty mocowania podwozia w które należy wsunąć końcówki drutów wystających z goleni. Na poszyciu nie zaznaczono jednak położenia tych punktów i niespecjalnie wiadomo gdzie wbijać druty:



Można oczywiście po omacku, ale to wiąże się z ryzykiem pomyłki i poharatania poszycia. Na szczęście AWOT był tutaj bardzo pomocny i od ręki przyszykował odpowiedni szablon:



Wystarczy taki szablon przyłożyć do skrzydła i przekłuć w zaznaczonych miejscach:



Za silniki wziąłem się teraz bo makiety są proste, a nie czułem się na siłach walczyć z dosyć skomplikowanymi gondolami podwozia. Było kilka drobnych zgrzytów, na szczęście wszystkie bardzo proste do naprawienia.



Trzy rzeczy są tutaj na powyższym zdjęciu nie tak. Po pierwsze, widoczna na zdjęciu wręga E2 zamykająca od przodu trzon na którym osadzone są cylindry nie jest w żaden sposób oklejona i wystaje spod przedniej części silnika. Trzeba wyretuszować. Po drugie w wycinance znalazła się tylko jedna wręga E7 (powinna być jedna na silnik). To na szczęście nie problem - w laserach są aż cztery :-) I wreszcie to co najbardziej rzuca się w oczy czyli różnica w kolorze obu części silnika. Wydało mi się to nieco dziwne. Skonsultowałem ze zdjęciami w domowym archiwum i wychodzi na to, że cały trzon silnika powinien być ciemny, zaś cylindry nieco jaśniejsze:



Postanowiłem więc przemalować część E1 na ciemniejszy kolor. Jak widać ze zdjęcia projektanci silnika Bristol Hercules mieli litość dla modelarzy kartonowych ;-) i zaprojektowali cylindry o kształcie bardzo łatwym do odwzorowania w kartonie:



Są tylko dwa drobne problemy z częściami E5 (te na górze). Po pierwsze są nieco za długie. Trzeba je albo przyciąć, albo dołożyć pod spód pasek z papieru od drukarki albo kleić na zakładkę. Problem drugi to ułożenie grafiki. Jak widać ze zdjęcia silnika te kółka na cylindrach ułożone są tak że od przodu widoczne są dwa skierowane na bok pod kątem 45 stopni. Natomiast na częściach w wycinance grafika jest zrobiona tak że jeśli zgra się łączenia części E4 i E5 z tyłu to będzie jedno kółko skierowane centralnie do przodu. Trzeba więc obrócić części E5 o 45 stopni żeby było dobrze. Oczywiście nie jest to żaden problem techniczny, ale trzeba uważać żeby tego źle nie skleić. Ja pierwszy cylinder skleiłem źle i dopiero potem zauważyłem problem. GPM przygotował miły dodatek w postaci wyciętych laserem górnych pokryw cylindrów:



Różnią się nieco kolorem, ale i tak nie będzie tego widać po nałożeniu osłon silników. Ja po namyśle postanowiłem mimo wszystko skorzystać z części w wycinance. Ostatecznie silniki prezentują się tak:



--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
30-01-18 22:42  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Ładnie Ci to wychodzi i widać, że przywiązujesz dużą uwagę do budowy tego samolotu. Mnie coraz bardziej irytują takie kwiatki jak brak opisu gdzie co przykleić ale widzę, że ktoś czuwa i w razie potrzeby pomoże.
Swoją drogą patrząc na Twoją dłoń to faktycznie spory model. Z bacznością będę obserwował dalszą budowę.

--

Post zmieniony (30-01-18 22:43)

 
04-02-18 15:14  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zacząłem w tym tygodniu pracę nad gondolami. Będzie to dosyć pracochłonny fragment modelu ze względu na rozdrobnienie poszycia:



W szczególności dolna strona jest pracochłonna:



W przypadku wykonywania otwartego podwozia - a tak oczywiście będzie u mnie - każdą z części F8-F11 trzeba rozciąć na cztery fragmenty odpowiadające lewej ścianie komory, lewej klapie podwozia, prawej klapie podwozia i prawej ścianie komory. Identycznie trzeba postąpić z częścią F32, rozcinając ją na 16 kawałków. Do tego trzeba wyciąć otwory na wypukłe wybrzuszenia no a potem wszystko ukształtować i poskładać w całość. Czyli każda ściana komory składać się będzie z czterech kawałków poszycia od zewnątrz i czterech kawałków od wewnątrz:



Póki co wykonałem tylko przednią oraz górną stronę obu gondoli. Przy prawej gondoli popełniłem błąd klejąc dwa pierwsze segmenty. Najpierw wkleiłem wręgę w drugim segmencie, a dopiero potem doklejałem pierwszy. Była to bardzo kiepska kolejność, bo umęczyłem się strasznie, a i tak efekt pozostawia nieco do życzenia. W lewej gondoli już tego błędu nie popełniłem i poszło nieco łatwiej. Niestety, w przypadku obu gondoli pierwszy segment okazał się zbyt duży i konieczne było wycięcie klina na białym polu od góry. Nie wiem czy to mój błąd czy niedokładność w projekcie, ale wręga zamykająca segment od przodu była nieco za mała po obu stronach, więc to mogła nie być moja pomyłka.



Nie ukrywam że bałem się jak to wszystko wyjdzie. W szczególności bałem się żeby gondole nie wyszły za płaskie od góry. Na szczęście wszystko jest bardzo dobrze zaprojektowane i podparte na wręgach i nie ma raczej możliwości skopania w taki sposób. Poniżej przymiarka na sucho.



Bardzo obawiałem się różnic kolorów, które przy oglądaniu wycinanki na płasko właśnie tutaj wydawały się największe. Nie ukrywam że odetchnąłem z ulgą. Nie jest idealnie, ale też nie jest tak źle jak się bałem.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
04-02-18 15:34  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
MarekC   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Bardzo dobrze to wygląda na skrzydle.

 
04-03-18 20:18  Odp: [R] Bristol Beaufighter TF Mk.X - GPM 29/2016, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Pracy nad skrzydłami ciąg dalszy. Zacząłem od doklejenia gondoli do płatów:



Jak widać dorobiłem paski łączące z cienkiego papieru żeby móc bez problemu dokleić boki gondoli. Po wewnętrznej stronie płatów wyszły mi szpary na styku z krawędzią natarcia:



Po zewnętrznej wszystko zeszło się elegancko:



Nie wiem czy wina moja czy projektu. Póki co jeszcze nic z tym nie zrobiłem, ale myślę żeby dostać się z wikolem przez otwór w przedniej wrędze gondoli i to załatać.

Boczne strony gondoli:



Wszystko obowiązkowo podpisane, bo nie da się na oko rozróżnić np. lewej wewnętrznej od prawej zewnętrznej. Kilka nitów na jednej części nie zostało zwaloryzowanych, co daje doskonałe porównanie pomiędzy nitami waloryzowanymi a takimi robionymi jako czarne kropki:



Tylne części gondoli, również z dodatkowymi paskami łączącymi:



Wydaje się że powinno być prosto - w końcu to tylko dwie duże części poszycia doklejone do wręgi. W rzeczywistości ten element okazał się bardzo trudny technicznie i naprawdę sporo się nagimnastykowałem żeby to skleić. Potem dokleiłem przygotowane boki gondoli do części tylnej:



Jak widać podpisywanie na niewiele się zdało, bo w prawej gondoli wkleiłem boki do góry nogami. Trzeba było oderwać i dokleić poprawnie. Następnie wkleiłem poszycia wnętrze, z wyjątkiem części najbardziej z przodu, które dokleiłem dopiero po przyklejeniu do płata i złapaniu przednich pasków łączących (wszystkie paski łączące zrobiłem z cienkiego papieru do drukarki, żeby nie dodawały grubości):



Potem wloty powietrza:



I jeszcze punkty mocowania pylonów rakiet i najważniejsze detale skrzydeł gotowe:



Różnice kolorów między górną częścią gondoli a górnym płatem nie rzucają się w oczy tak bardzo jak się obawiałem. Za to - tutaj zaskoczenie - w oczy rzuca się jaśniejszy odcień czarnego pasa na częściach doklejanych na skrzydłach:



Zdjęcie tego nie oddaje, ale jest to nieco widoczne. Na szczęście będą tutaj rakiety, które powinny odciągnąć nieco wzrok od kolorów.

Skrzydła niby zrobione, ale w rzeczywistości to będzie jeszcze przy nich sporo roboty. Zacząłem robić klapy luków podwozia. Potem jeszcze wloty powietrza nad silnikiem, osłony silników z rurami wydechowymi, pylony rakiet z rakietami no i oczywiście podwozie i śmigła. I to jest jakieś 80% tego co zostało jeszcze do skończenia modelu.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024