FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
11-12-17 22:59  [Technika] Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witajcie Koleżanki i Koledzy!

Ostatnimi czasy coraz popularniejszy (niestety) staje sie druk cyfrowy. Niektórzy wydawcy których z nazwy nie wymienię twardo stoją przy swojej tezie, że druk cyfrowy jeat lepszy, fajniejszy, bla bla bla... Wydają zatem fajne tematy modelarskie ograniczając grono odbiorców do tych, ktorzy wiedzą jak się z takim drukiem obchodzić.
No właśnie, jak się z nim obchodzić?

Czas jakiś temu dostałem na gwiazdkę model HMS Victory z wyd. Shipyard. Model jest w całości drukowany cyfrowo. Z jednej strony bardzo mnie kusi by go pociąć, z drugiej zaś boję się, że nie poradzę sobie właśnie z konsekwencjami druku cyfrowego.

Do klejenia używałem do tej pory tylko klejow typu Falco.
Ten klej rozmaże druk.
Model jest jak wiadomo ogromny i jest wyzwaniem i bez kwiatków typu druk cyfrowy.

Zatem moje pytanie: czym go kleić? Czym zaimpregnować karton? Jak sobie radzić z dużymi powierzchniami by ich nie uszkodzić. Pomóżcie proszę bo szkoda modelu na eksperymenty.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
12-12-17 08:21  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
frezzo 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Klej Hemolem. Shipyarda nie sprawdzałem, ale Answerowy druk nie rozmywał się.

 
12-12-17 09:06  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jedyne naprawdę bezpieczne kleje do cyfry to typu wikolowego. Ale trzeba kupić takie gdzie jest duża zawartość kleju w kleju a nie głównie woda i kreda. W casto jest spory wybór klejów wikolowych takich markowych. Idzie na to kleić może nie tak wspaniale jak na butapren ale bez rzucania wiązanek się da robić.

 
12-12-17 09:43  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Na stronie Modelika masz porady co do klejenia wydruku cyfrowego. Polecają też tam jakiś klej.
Pzdr

 
12-12-17 10:11  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Kiedyś używałem akrylowego w sprayu i nic się nie działo z drukiem.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
12-12-17 10:21  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Polecam czeski Perfect G Express - wikolowy.
Chyba najszybszy klej na bazie wikolu na rynku. Trzyma po kilkunastu sekundach.
Z jednak wszystkimi wadami klejów na bazie wody :-)

 
13-12-17 17:46  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
MarcinekZ 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

Do wypowiedzi Zbiga dodałbym: Amen;-)
Swego czasu napaliłem się na P-61 Black Widow z Answera. Kupiłem wydanie cyfrowe. Druk zabezpieczyłem klarem samochodowym w spraju. Trochę pomogło w utrwaleniu druku. Natomiast podczas kształtowania oklejek kadłuba co bym nie robił to przy dużych łukach druk się załamuje albo ściera.
Wkurzyło mnie to do tego stopnia, że nabyłem egzemplarz offsetowy i mam spokój.

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

 
13-12-17 19:18  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ja nie miałem takich przykrych doświadczeń. Arkusze z drukiem laserowym (cyfrowym) zabezpieczałem lakierem akrylowym matowym w spray'u. Takim lub takim:



Lakier ten nie zabezpiecza całkowicie przed takimi klejami jak na przykład Szewski lub podobne ale zabezpiecza wydruk przed wykruszaniem się i ścieraniem.

Wydawca SzK Marek Dworaczek poleca do swoich cyfrowo-drukowanych modeli następujące kleje:



Stosowałem przy wielu swoich modelach z powodzeniem: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=216811&t=216811&filtr=0&page=1 lub http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=237764&t=237764&filtr=0&page=1

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-12-17 20:27  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Własnie zabrałem się za PWS 24 z SZK. Podklejanie wręg już nie pozostawiło wątpliwości że tubki z butaprenem lepiej do tego nie zbliżać. Natomiast kupiony wcześniej w casto klej do drewna Pattex waterproof zachowuje się pięknie. Stosuję metodologię od klejenia butaprenem czyli smaruję cienko dwie sklejane powierzchn i składam i łapie dosłownie tak samo jak butapren momentalnie. Jak cienko to nie ma dużo wody. Mowa o detalach łączonych na sklejkę, na styk tak łatwo jak na butapren nie będzie. Choć (nie pierwsze ) próby są obiecujące. W razie czego mam w odwodzie ten polimer w tubce z biedadronki o którym już był na formum wątek.

 
13-12-17 20:45  Odp: Co zrobić, żeby było bezpiecznie, czyli czym zabezpieczyć druk cyfrowy
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Druk cyfrowy czyli kolorowe xero jest lepszy i fajniejszy dla wydawcy, bo przy niskich nakładach jest tańszy.
Resztę wyjaśnił ZbiG - amen.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024