FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-12-17 16:24  [R/G] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

2017.12.09
Już jakiś czas temu, a właściwie to zaraz po Przeciszowie wziąłem na warsztat kolejny model. Tym razem padło na cos alianckiego, co za mną od jakiegoś czasu chodziło, ze względu na swoją brzydotę – AEC Matador z Answera.
Na początku wziąłem się za koła, zostawiane na koniec potrafią zmęczyć. Zastanawiałem się, czy nie zostawić ich w standardzie, ale różnica kolorystyczna bieżnika i karkasu opony nie pozwoliła na to. Następnie poleciało już w kolejności, tzn. rama i jej wyposażenie. Problemów z klejeniem nie było, natomiast po zmontowaniu kilku elementów w całość okazało się, że nieco odbiegają od oryginału. Zaczęło się więc modyfikowanie i uzupełnianie. Model jest wyposażony w silnik, jest on w formie mocno blokowej, ale tego akurat postanowiłem nie zmieniać – widoczny będzie tylko kawałek miski olejowej. Tutaj w ramach modyfikacji postanowiłem go pomalować, bo jasnoszary kolor kompletnie mi się nie podobał, Na bieżącym etapie koła są nałożone tylko na sucho, ale zaraz będą przyklejone na gotowo. Do skończenia ramy brakuje jeszcze tylko tłumika. Zastanawiam się czy model brudzić, czy zostawić tak jak jest. Przychylam się do pierwszej opcji, ale jeszcze nie jestem przekonany.






--

Post zmieniony (13-02-18 23:03)

 
16-12-17 18:50  Odp: [R] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Mróweczko, z zawieszeniem wszystko jest ołrajt. Tylko, że ja dostosowałem długość resorów do rozstawu ich mocowania, przy czym zmieniłem sposób ich mocowania na zgodny z oryginałem. Wymagało to dorobienia (nie wiem jak to nazwać) sworzni w obudowach mocowania do których zamocowane zostały odpowiednio uformowane pióra.


--

Post zmieniony (16-12-17 18:51)

 
18-12-17 07:26  Odp: [R] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Greg, a za cóż bym miał mieć złe? A ja to bardzo dziękuję. Fajna merytoryczna dyskusja, poparta materiałami źródłowym. To nic innego tylko wartość dodana do relacji, a więc proszę o więcej. Co do zawieszenia i ułożenia śrub, to tak. Materiały mam z podanego przez vwsmoka linku, odwrotnego ułożenia "U" byłem pewny, natomiast obrócenie o 90stopni, zepsułem. Zobaczę jak z poprawą będzie, bo o ile przy samym resorze rozmontowując dolną płytę spinającą śruby powinno się dać obrócić, to te półksiężyce do nich zamontowane są z kolei trwale przymocowane do osi. I tutaj już obawiałbym się odrywania tego. Niech to pozostanie nauczką i podpowiedzią dla innych klejących w przyszłości ten model. Halogenie, pochylił, pochylił, tylko, że nie tutaj. Z Piterpanzerem na 1-25saf był ten wątek omawiany.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
06-01-18 17:36  Odp: [R] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dzień dobry.
Od ostatniej aktualizacji pracowałem nad kabiną, ale zacznę od czego innego w opisie. Przepraszam, ze poprzednim razem nie odpowiedziałem na pytania związane z plandekami, zaaferowałem się zagadnieniem związanym z zawieszeniem. Na chwilę obecną (pomimo, że przecież pakę będę robił za chwilę) nie wiem z czego robić boczne kurtyny. Skłaniam się ku chusteczce zwiniętej na BCG i malowanej – podobnie jak to robiłem w Scammelu, przy kurtynach kabiny…ale nie wiem czy się uda. Tutaj jest to zdecydowanie większy element i nie wiem czy podołam mu w ten sposób.
Wracając do przedmiotu bieżącej aktualizacji…pracuję obecnie nad kabiną. Oprócz tego co przewidziano w opracowaniu, postanowiłem wprowadzić kilka uzupełnień. Zmodyfikowałem poszycie foteli, właśnie wspomnianymi wyżej chusteczkami. Dodałem trochę nitów (jeszcze nie wszystkie są przyklejone). Wprowadziłem też swojego rodzaju lubianą przeze mnie scenkę rodzajową z życia załogi ;) Zdjęcie przed montażem dachu, bo po nim, niewiele w środku widać. Nie wiem natomiast o co chodziło w uwagach dotyczących za niskiej kabiny, w zakresie zewnętrznego obrysu pasowało mi wszystko. Pewien problem miałem z czym innym, a mianowicie osłoną silnika. W opracowaniu jest to element wiszący w powietrzu, bez wręg utrzymujących jego kształt. Skserowałem sobie dwukrotnie tylną ścianę kabiny, gdzie zaznaczony jest kształt w jaki ten element powinien być ukształtowany i z niego zrobiłem wręgę. Sama osłona nie jest na całej długości kabiny, z przodu jest element 107 A…który nie bardzo zrozumiałem jak ma być umiejscowiony, wypełniłem więc nim powstałą po przyklejeniu osłony szczelinę…i tutaj pojawił się problem, gdyż środkowa, dodane przeze mnie wręga, pozwalała wprawdzie na montaż kabiny na silniku, ale nie dawała możliwości prawidłowego umiejscowienia jej. Nie pozostało nic innego jak usunięcie jej. Udało się bez szkód i kabinę można teraz prawidłowo ustawić. Całość nie jest jeszcze przyklejona do ramy.



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
21-01-18 20:52  Odp: [R] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Nie ma co się obijać, więc lecimy dalej z robotą. Kolejnym elementem jest paka. Zdawałoby się, że to prosty element – podłoga i cztery ściany, ale jednak trochę dłubania jest. Na zdjęciach stan aktualny, jeszcze trochę pracy przede mną. Ostatnie fotki całości tylko przymierzone, bez montowania na stałe.


--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
05-02-18 20:43  Odp: [R] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam w ostatniej aktualizacji przed galerią końcową. Prace nad paką trwają. Oprócz ze dwóch setek nitów dodałem element życia załogi. Jakoś trzeba zabijać czas podczas długich przejazdów ;)



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
13-02-18 23:03  Odp: [R] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Przed galerią nie miało już być aktualizacji…i nie będzie. Będzie jedynie mały suplement dotyczący budowy paki i zagadnienia co do którego były pytania w trakcie klejenia, a które wtedy nie wiedziałem jak rozwiązać, a mianowicie plandeki.
Delikatnie zmieniając jednak temat…jaki pojazd jest brzydki a jaki ładny? Taki, który się podoba i niepodobna, kwestia mocno subiektywna. Mnie np. podoba się linia Pzkpfw V Panther, czy T-34/76, czy Passata B5 ;)…kompletnie nie podoba natomiast Sherman i multipola – widać jestem nudny ;)

Wracając do relacji, na zdjęciach kolejne etapy uzupełniania wyposażenia skrzyni oraz puzzle gotowe do pudrowania. Pierwszy raz w ten sposób podszedłem do modelu, nie składającego w całość w momencie wykonania jakiegoś podzespołu.



Mój sposób na plandekę jest taki. Chusteczkę higieniczną posprajowałem dwustronnie farbą jak na zdjęciu. Ma ona takie cechy, ze wysycha błyskawicznie, a do tego usztywnia chusteczkę i umożliwia prace nad nią. Ważne aby nie przelać jej nie wiadomo jak mocno. Jak wyschnie, oddzielamy poszczególne warstwy - moim przypadku były 4,więc odpadły dwie wewnętrzne i zostały dwie zewnętrzne. Taka chusteczkę można delikatnie wycinać, kształtować podklejać, zwijać i co się tam komu podoba. Ja po wycięciu otworów na linkę mocującą, zaimpregnowałem je Superglue od środka, aby nie targały się.


Wygląda to tak:


A teraz zapraszam już do obejrzenia galerii końcowej, oceniania i komentowania.




A tutaj kuzynem z 1 DP


Do następnego razu.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
15-02-18 08:04  Odp: [R/G] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dziękuję za wszystkie uwagi, cieszę się, że się podoba, cieszę się również z uwag Halogena. Postaram się również odpowiedzieć na nie.
1. Bieżnik. Jego problemem to długość i zbyt bliskie położenie pierwszego i ostatniego wąsa. Można sobie kupić lasery, albo przeprojektować samemu. Na pierwsze nie mam pieniędzy, drugiego nie umiem. Co do jego wyglądu, kompletnie nie wiem o co chodzi. Opony z takim bieżnikiem widać na zdjęciach tego samochodu zarówno historycznych jak i współczesnych.
2. Siedzenia. Ich kształt jest zgodny z zaproponowanym w wycinance. Oprócz tego zostały wzbogacone o pokrycie z "dermy" co widać doskonale na zdjęciach pokazujących kabinę przed zamknięciem. Nie rozumiem o co chodzi z kłodami, nie wiem o którym 8 zdjęciu mówisz.
3. Kolory. Śruby i nity w ogóle nie są retuszowane. Są w kolorze stali. Tak sobie to wymyśliłem. Siatka osłony chłodnicy nie jest szara. Jej tło, czyli chłodnica taka jest - masz model sprawdź. Nie wydaje mi się aby ktoś malował chłodnicę.
4. Brezentowe osłony. Masz model, sprawdź w jakim kolorze tam jest ta osłona. Jedno zdjęcie pokazuje jeden konkretny egzemplarz,to nie całokształt.
5. Pomazanie. Owszem, kilka miejsc jest mniej pomazanych, kilka mocniej. Myślę, że nie dasz mi gwarancji, że jak dosmaruję wymienione miejsca, ktoś inny nie zwróci uwagi, że coś innego powinno być mniej lub bardziej utytłane. Bo np. wnętrza skrzyni czy kabiny nie smarowałem celowo, zerknąłem na swoje auto - na zewnątrz brudne, a w środku to jednak czyściej.
6. Inne sprawy. Natomiast co do dostrzegania różnych innych spraw... Każdy model jest jakimś wynikiem pracy modelarza, na który wpływ ma wiele czynników typu doświadczenie, umiejętności, jakość opracowania danego modelu, ale również jakaś wizja tego co się chce osiągnąć. Ale o tym może wiedzieć ktoś, kto modele klei na prawdę, a nie teoretycznie. Klejąc teoretycznie ten bieżnik spasowałby Ci idealnie. Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi różnymi ciekawymi wersjami, które można wykonać. Nie trzeba za bardzo wnikać, z drugiej strony ani ja, ani Ty nie jesteśmy na forum od niedawna, aby zauważyć, że w moim "portfolio" nie ma modeli przeprojektowywanych. Ja je owszem, uplastyczniam, dorabiam, ale nie projektuję - taki mój własny "Demon style". I absolutnie nie musi się on innym podobać. Chociaż jak widać po innych komentarzach, podoba się. Zarówno ja, jak i komentujący to za stare chłopy jesteśmy, aby sobie nieszczerze słodzić. Modelowi również można by zarzucić że jest brudzony i nie jest w standardzie, albo, że nie jest cały malowany. Prosiłbym o merytoryczne uwagi typu: konkretnie, to a to skleiłeś źle, poplamiłeś klejem, albo jest po prostu krzywe, Twoje uwagi są niestety takie trochę quasi merytoryczne, zwracają uwagę na to w jaki sposób Ty byś widział sklejony ten model. Naturalne jednak jest, że moje wizja tego obiektu jest inna od Twojej. P.S. Sprawdziłem. Uffff.... Nigdzie nie napisałem, że model jest najlepiej i najładniej sklejony na świecie a ja jestem mistrzem.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
15-02-18 10:24  Odp: [R/G] AEC Matador - Answer
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Baaaardzo! Wiesz jak ja bym go chętnie skleił? Tylko, żeby on był wydany w offsecie. Nie dam rady cyfrowego druku ogarnąć :(

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024