FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
11-04-20 10:57  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Cześć. ten pigment binder służy do utrwalania pigmentów?

 
11-04-20 11:16  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
tymek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Tak, do wiązania ich z podłożem. Ma konsystencję mleka. Przy kartonie jest zdradliwy :)

 
11-04-20 11:57  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Zdradliwy tzn, że może za bardzo rozmiękczać karton? Pytam ponieważ jestem na etapie używania pasteli i tak na prawdę niczym potem tego nie traktuję. Powoli przymierzam się do pigmentów i tego typu specyfików.

 
11-04-20 12:14  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Czołem Tymek:-)
Pytałeś o pracę z pigmentami i alkoholem 40%.
W zależności od efektu, który chcę uzyskać mieszam alkohol z pigmentami w różnych proporcjach. Jeśli mają być grudki, więcej syfu, osad, to daję więcej pigmentu - można też dodać drobnej ziemi, piasku, sody. Jak tylko chcę coś pobrudzić, ale bez zasmarkania detali, to alkoholu jest o wiele więcej - taka brudna woda. W T-50 zrezygnowałem w ogóle z okurzania suchymi pigmentami, tylko i wyłącznie nanosiłem je zmieszane z alkoholem. Dobrze to widać na układzie jezdnym. Można też nanieść grubsze warstwy pigmentów i bardzo delikatnie pędzlem skropić pobrudzone elementy. Na pewno część pigmentu zejdzie, a część się wypoziomuje. Pigmenty nakładam pędzlem poprzez uderzanie włosiem pędzla o części, tylko przy zaciekach wykonuje pędzlem ruchy po linii.
Jak nałożysz za dużo pigmentów nasączasz pędzel w tymże alkoholu i ścierasz nadmiar.

Binder matowi pigment, więc zachowuje się podobnie jak lakier matowy i być może wytrąca się talk (?) czy jakiś inny czynnik matujący. Nie wiem w sumie po co matowić pigmenty - chyba tylko te polakierowane lakierem błyszczącym. Używam tylko alkoholu i to w zupełności wystarcza. Pigmenty trzymają się podłoża może nie najmocniej, ale stabilnie.
Poza tym binder dłużej schnie, przez co można dłużej bawić się pigmentami i rozprowadzać je po modelu. Alkohol wysycha prawie natychmiast.

Jest jeszcze pigment fixer, white spirit, ale jak na razie u mnie alkohol się sprawdza bardzo dobrze - jako tańsza alternatywa:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-04-20 23:48  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
tymek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Zabaw z brudzeniem wanny - koniec. Więcej nie zamierzam tam niczego wnosić. Dopełniłem różnorodność barw i plam. Również na dziobie i dupce, tak jak koledzy zwracali uwagę. Dorzuciłem również odpryski farby ukazujące "fabryczne" niemieckie barwy oraz przedarcia do gołej stali w najbardziej newralgicznych miejscach. W następnej kolejności pancerz wymaga wypłowienia. Póki co widzimy śmieszną chimerę odprysków i nowego cukierkowego kamuflażu, aż razi w oczęta :) A idąc za wiki Legion brał udział w bitwie o Madryt, Bilbao, Teruel oraz w bitwie nad Ebro. Zatem tank miał okazję powalczyć. Przyjrzałem się nawet na Google Maps danym miastom i ich otoczeniu i myślę, że faktycznie czołg mógł się utytłać kurzem w takim a nie innym stopniu.

Wiele serca włożyłem w numer taktyczny bowiem czcionka niby coś przypomina ale nie udało mi się w internecie wynaleźć oryginału ani jego nazwy, mimo, że przejrzałem ich sporo. Wykraftowałem własną skalpelem. Jako, że temat hiszpańskiego malowania jest dosyć popularny wśród plastikowców to udało mi się wykopać oraz wrzucam dwa obrazy, które bardzo dobrze i ładnie przedstawiają i tłumaczą system oznakowania hiszpańskiego/niemieckiego Legion Condor. Jeśli choć jeden z Was z tego skorzysta będę szczęśliwy, że mogłem pomóc. Zastanawiam się jeszcze nad piktgramem złożonego ze skrzyżowanych halabardy, karabinu i arbaletu ale może to przerosnąć moje umiejętności.

@GTiStyle
Używam Pigmet Binder Vallejo. Służy do utrwalenia pigmentu na modelu by się nie zdmuchnął czy przesunął. Nie daj boziu jeśli weźmiesz model z luźnym pigmentem i jeszcze odbijesz linie papilarne na modelu :} Bardzo fajnie sprawdza się przy robieniu czegokolwiek w temacie zabezpieczając proszek tak, że jest nie do zdarcia. Jeśli najdzie Cię ochotą usunąć bo "za dużo" cóż, będzie trochę drapania i niełatwej roboty. W buteleczce ma konsystencję rozwodnionego mleka. Przy nakładaniu większej ilości błotka jest super łatwy w obsłudze. Chcąc okurzyć tylko czołg zrobiłem błąd nakładając specyfik pędzlem. Za dużo i za grubo. Nie mając kontroli nad pigmentem. Dopiero po wyschnięciu widzisz co zadziałało a co poszło nie tak. W moim przypadku większość pyłku zniknęła a został brzydki biały nalot na czarnych bandażach kół. Tak jak pisał StuG jest matowy i schnie an tyle długo by pomodzić co i jak. Przemalowałem koła jeszcze raz i wyprowałem sposób z aerografem. I efekt jest taki jak na foto. Zupełnie zamierzony. Nie za dużo i nie za mało. Tyle ile chciałem.

@StuG
Dzięki Ci Panie za wszelakie rady i podpowiedzi. Teraz jak będę wychodził z kolegami na % mogę żonie mówić, że dziś pracujemy nad pigmentami!:)


 
14-04-20 15:40  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Wg mnie brudzenie wyszło bardzo fajnie.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
14-04-20 20:48  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
tymek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Dorzuciłem belkę chroniącą oba wózki, stworzyłem tam mały odbojnik wahacza, którego nie ma w projekcie oraz założyłem dziadziowi kapcie, w końcu! Teraz będzie z górki.


 
15-04-20 12:26  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

No pięknie to wygląda.

 
15-04-20 14:33  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Może marudzę, ale te gąsienice są fatalnie płaskie i kłócą się z koncepcją budowy modelu.
No trudno, musi tak zostać:-)
Natomiast brudzenie, pył i syf bardzo fajne:-)

Będziesz robił jakąś podstawkę?:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
15-04-20 15:05  Odp: [R] Pzkpfw. I Aufs. A - Answer 6/2013
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Mam takie same odczucia ja StuG. Generalnie model jak świetnie pomalowany plastik a gąski jak taki sobie karton. Czy na rynku nie ma lepszych laserów ?

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024