FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
04-12-17 10:01  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Yaxapl   

Też mam wrażenie, że trochę tych klamotów już mam - to, jak wspominałem pozostałości po starym warsztacie. Ale wolę dopytać, może coś przeoczyłem, a akurat robiłem zamówienie w związku z zakupem modelu, stąd moja prośba o szybką korektę przez praktyków tego co posiadam :)
Dziękuję za link do poradnika, przyznam że przejrzałem go już kilkakrotnie - jest nieocenioną skarbnicą wiedzy, ale z drugiej strony czasem można się pogubić. Piszę te słowa z pozycji teoretyka, który zwyczajnie nie ma żadnego doświadczenia w tym zakresie i pewne aspekty prac są dla niego totalną egzotyką. Właśnie z tego względu liczę na pomoc.
Pozdrawiam

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
04-12-17 11:20  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
lajkonik 

 

Jak mogę podpowiedzieć przydają się też wybijaki otworów od 2mm-10mm ułatwiają wykonywanie małych elementów okragłych,pęset mam w swoim niezbędniku aż 4 szt różnie profilowane .

 
04-12-17 11:52  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

hehe
przez lata i mi się nazbierało ustrojstw ;)



--

Post zmieniony (04-12-17 11:52)

 
04-12-17 13:58  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Na zdjęciu nie widzę nożyczek - przydają się przy klejeniu modeli kartonowych ;-) Ponadto sugerowałbym zaopatrzenie się w zagiętą pęsetę. Dobrym wynalazkiem jest też pęseta samozaciskowa. Widzę że masz taką z blokadą. Nie wiem jak wygodnie się tego używa - ja mam taką skrzyżowaną. I krótsza linijka by się przydała. Ja używam 15cm, do tego podklejona na całej powierzchni od spodu drobnym papierem ściernym (ziarno 2000) żeby się nie ślizgała. Jest jeszcze cała masa dupereli które można kupić, ale proponuję po prostu kupować stopniowo jak odczujesz potrzebę. To co potrzebne żeby zacząć już masz.

Jeśli dobrze widzę, to masz tam ostrza-piłki do skalpela. To ci się zbytnio nie przyda w kartonie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
04-12-17 15:54  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Ja podczas budowy modelu stosuję matę żelową, skalpel ak3, nożysk segmentowy, cyrkiel firmy OLFA, do podklejenia wręg na na tekturę używam kleju Butapren z Gustolu, do formowania części klej BCG, a do retuszu używam farbek plakatowych firmy astra są bardzo dobre i do impregnacji kartonu używam lakieru bezbarwnego w spreju oczywiście przed wycięciem elementów. Ja ogólnie nie dawno zacząłem kleić model odparowanym BCG i jestem zadowolony z efektu klejenia tym klejem.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
04-12-17 18:14  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Yaxapl   

Wybijaki do otworów - myślałem nad nimi, teraz po sugestii Kolegi na pewno się w nie zaopatrzę. Nożyczki i cała masa przeróżnych pęset też są są, tylko się gdzieś zapodziały - muszę ich poszukać. Podklejona linijka to dobry patent - mam taką długą 70 cm i właśnie się rozglądam za czymś krótszym, jakieś 10-20 cm. Podklejenie papierem ściernym czy jakimś cienkim silikonem to niezły pomysł, dziękuję !
Generalnie od zawsze staram się używać narzędzi Olfa, które są moim skromnym zdaniem bezkonkurencyjne w zakresie ostrości i kultury pracy.
Tematu farbek na razie nie ruszam, ale wkrótce trzeba będzie się z nim zmierzyć. Wspomnę tylko, że w plastyku preferowałem Tamiyowskie akryle i nawet mam ich jeszcze kilka kolorów, do tego masę pędzli, aerograf, kompresor i jakieś inne drobiazgi.

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
05-12-17 19:28  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
bathory   

Do otworów polecam zakupić wycinak rewolwerowy, a do dużych średnic cyrkiel tnący np. olfy. Ja korzystam też ze sztanc biopsyjnych. Są w rozmiarach od 1mm do 4mm. Wygląda to jak długopis, przez karton przechodzi jak przez masło.
http://www.dermatologiczne.com/biopsy_punch.php

Post zmieniony (05-12-17 19:31)

 
05-12-17 19:43  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,zaopatrywałbym się sukcesywnie w miarę postępu prac przy modelu,wycinaki wykonuję również z igieł,rurek w miarę potrzeby,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
06-12-17 12:00  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Yaxapl   

Widzę, że wybijaki do otworów to temat rzeka i można wybierać spośród przeróżnych rozwiązań. Zrobię tak jak proponuje marek1: w miarę rozwoju sytuacji będę robił je na bieżąco z igieł i rurek (mam tego trochę w szufladzie). Bardzo dziękuję za podsunięcie pomysłu ze sztancami biopsyjnymi - nawet nie miałem pojęcia o ich istnieniu, a widzę że to całkiem niezłe rozwiązanie. Cyrkiel Olfy mam, już kilka razy "uratował mi życie" ;)

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024