FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
04-12-17 00:19  [Technika] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Yaxapl   

Witam w nowym wątku będącym niejako kontynuacją poprzedniego, w którym prosiłem o pomoc w wyborze pierwszego modelu do wykonania po dłuższej przerwie w praktyce modelarskiej. Tu jest link do wątku: [Pytanie] Model parowozu dla powracającego do hobby

W bieżącym temacie poproszę o porady związane z uzupełnieniem narzędzi w zawieszonym kilka ładnych lat temu warsztacie modelarskim, który był raczej przeznaczony do prac w plastyku, ale sądzę że część narzędzi bez problemu można wykorzystać przy pracy z kartonem.
Pierwsza fotografia zawiera wyniki szybkiego remanentu warsztatu. Na drugiej pokazałem posiadane aktualnie kleje.





Proszę o porady czy posiadane narzędzia i kleje wystarczą do wykonania tego modelu parowozu wąskotorowego MODELIK 1307: Cn2t "Las"

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie związane z potencjalnym uzupełnieniem warsztatu.

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
04-12-17 00:28  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Z klejów warto zaopatrzyć się w UHU (uniwersalny w tubce - używam do szkieletu) i BCG (klej niemal do wszystkiego oprócz szkieletu). Z narzędzi przydatna jest metalowa linijka (długa i krótka).

Post zmieniony (04-12-17 00:29)

 
04-12-17 00:43  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Yaxapl   

Klej UHU , chodzi o ten ? Linijki mam dwie, jedną 30 cm, drugą 70 cm Kleju BCG próbowałem kiedyś używać, ale chyba nie było mi z nim po drodze ;)

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
04-12-17 07:06  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Klej w sztyfcie to chyba rzadkość u modelarzy kartonowych. Magic (ten czerwony) to jeden z wielu klejów wikolowatych dostępnych na naszym rynku. świetny do klejenia na styk. Do naklejania dużych powierzchni albo butapren, albo klej polimerowy (Hemol i jemu podobne) też dostępne w wielu wersjach. Generalnie - wszystko masz, ale nie zapomniej o:

- wygodnym krześle i biurku/stoliku
- dobrym oświetleniu
- nie dopuszczaj kota w miejsce pracy

i... powodzenia :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
04-12-17 08:05  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Pit Blank 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Linijka 70 cm raczej nie bedzie uzywales. Zrob z nie 7 szt po 10 cm. Ja uzywam ostrzy do nozykow bo så poreczne i prærie niezniszcalne. Pamietaj ze wiekszosc elementow jest mala.

--
Yamata i Bismarki czekaja w kolejce ...

 
04-12-17 09:20  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

ale jak to kota niedopuszczać ? to się da?;) poza klejem dodał bym wypisany wkład albo tempą jak celebryta z reality show igłe do kreślenia po liniach zagięcia .

Pozdrawiam
Jacek

--
Si vis pacem, para bellum

 
04-12-17 09:31  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Yaxapl   

Klej w sztyfcie pokazałem, bo akurat leżał z innymi. Polimer nabędę drogą kupna. Stanowisko pracy z dobrym oświetleniem to praktycznie podstawa, o którym warto osobno wspomnieć, ale to nie w tym miejscu - dziękuję za tą uwagę :) Kot, cóż... na szczęście nie mam kota... mam dwa ! I dojdzie do tego pies...
Ostrza do nożyków jako linijka - nie pomyślałem, ale brzmi całkiem rozsądnie !
Wypisany wkład...? Też ciekawa propozycja, no bo faktycznie: trzeba będzie jakoś zaginać te "ranty".
Aktualnie siedzę nad kompletowaniem zamówienia, dam znać co wybrałem jako uzupełnienie warsztatu.

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
04-12-17 09:37  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Roli 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Hej .
Oto mój warsztat

Nóż do tapet jest stępiony . Służy do trasowania linii . Klej w sztyfcie jest rewelacyjny do podklejania wręg , tylko po naklejeniu musisz położyć stroną naklejoną na dywan i od góry czymś przycisnąć , np. książką . Po wyschnięciu będziesz miał prosty arkusz .Ten wysoki klej to też UHU . Antena do zwijania różnych średnic . Papier ścierny 280 do fazowania części . Kulka metalowa i to narzędzie stomatologiczne służy mi do robienia wyobleń i kopułek .
Powodzenia :-)

 
04-12-17 09:42  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
Yaxapl   

Oprawka nożyka gdzieś się zapodziała, dlatego nie wystąpiła w prezentacji remanentu :) Podoba mi się pomysł z anteną i klejeniem na dywanie - dziękuję :)
Papieru ściernego mam pod dostatkiem jeszcze z czasów plastiku a za metalową kulką będę się musiał rozejrzeć :)
Dziękuję !

--
...nie rób nic na siłę, weź większy młotek...

 
04-12-17 09:52  Odp: [Pytanie] Powrót do modelarstwa - wybór narzedzi, uzupełnienie warsztatu
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Masz już więcej niż ja gdy zaczynałem. Zacznij używać tych narzędzi przy pracy a szybko zorientujesz się czego Ci brakuje. Ja na przykład więcej mam już różnych pomocniczych przyrządów i narzędzi których nie zakupiłem niż tych oryginalnych, kupnych.
Polecam też poczytać ten temat
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=210868&t=210868&filtr=3&page=1
Powodzenia.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024