FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
01-12-17 18:19  [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Witam.
Zapraszam wszystkich na relację z budowy jednego z najciekawszych moim zdaniem samolotów z okresu Wielkiej Wojny a jednocześnie mimo swoich bardzo dobrych osiągów bardzo mało znanego dzieła zespołu konstruktorów zakładów Phoenix-Flugzeugewerke A.G. Wien-Stadtlau pod kierownictwem Gabriela T. Kristego
Phoenixa D.I

Ten skonstruowany w 1917 roku samolot był modernizacją maszyny Brandenburg D.I konstrukcji Ernsta Heinkla. W efekcie wprowadzonych zmian powstał nowy płatowiec który doczekał się licznych modyfikacji i był stale unowocześniany ostatni wariant to wersja D.IV używany też po rozpadzie C.K. monarchii przez Szwecję gdzie jedyny egzemplarz ( wersja D.II )dotrwał do dnia dzisiejszego.
Model który zamierzam zbudować został opracowany przez Stanisława Śliwińskiego a wydany przez wydawnictwo Orlik w roku 2008. Orlikowy Phoenix przedstawia samolot K.u.K. kriegsmarine z eskadry ochraniającej bazę floty w porcie Pola z roku 1918.

Model nabyłem praktycznie zaraz po ukazaniu się w sprzedaży z zamiarem natychmiastowego zrobienia, niestety materiałów i dokumentacji jest mało w szczególności że chciałem pokusić się o waloryzację wnętrza. Dlatego też model trafił na półkę ,, jak zbiorę dokumentację ”. No i tak przeleżał na półeczce trochę. W tak zwanym między czasie działo się wiele a temat Phoenixa dojrzewał bardzo wiele dowiedziałem się od Pana Piotra Mrozowskiego człowieka który napisał rewelacyjną monografię Albatrosa B.II a opracowany przy jego udziale przez Mirage Hobby plastikowy model Halberstadta C.II w skali 1:48 to światowy poziom pod każdym względem.W Austrii znany Austriacki pasjonat C.K. lotnictwa i zabytków techniki w skali 1:1 Koloman Mayrhofer właściciel firmy Craft Lab zaczął budować repliki ( dwie) latające Brandenburgów D.I a na stronie swojej firmy umieszcza arcyciekawe zdjęcia z budowy którymi to zdjęciami zamierzam się posłużyć przy swoim modelu. Są też zdjęcia Szwedzkiej dwójki które też zamierzam wykorzystać.
U naszych południowych sąsiadów zaczęły się pojawiać publikacje historyczne dotyczące Phoenixa tak więc teczka na materiały powoli zaczęła się wypełniać treścią. Ale o książkach to chciałbym napisać trochę później.
Liczę też po cichu na pomoc kolegów modelarzy, za każdą jestem niezmiernie wdzięczny.
Długo zastanawiałem się w jakich barwa będzie mój Phonix i tak na dobrą sprawę nie jestem zdecydowany w 100% do teraz ale wstępnie powinien wyglądać tak

To samolot offstv. Josefa Cagaska z Flik 14J na froncie Włoskim, jako ciekawostkę dodam że Josef Cagasek mimo iż urodził się na terenie dzisiejszych Moraw to po rozpadzie Austro-Węgier na swoją nową ojczyznę wybrał Polskę i bardzo energicznie włączył się w tworzenie Polskich Sił Powietrznych. O Cagasku napisze trochę więcej podczas trwania relacji.

Tyle tytułem wstępu na początek jak zawsze okładka plus nasiąknięte Caponem arkusze.

Oraz naklejone na karton elementy szkieletu kadłuba.

W następnej kolejności poprawiłem linie łączenia poszycia kadłuba, zamierzam tak jak w oryginale naklejać arkusze papieru na zakładkę dlatego też odbiłem kilka razy na ksero arkusz z poszyciem kadłuba.

Zaczynam sklejanie od szkieletu, na tym etapie trzeba bardzo uważać bo karton 0,5 mm jest bardzo podatny na zwichrowania przekonałem się o tym swego czasu na własnej skórze klejąc Knollera

To właściwie jest tyle jeżeli chodzi o sklejanie tego modelu zgodnie z tym jak proponuje autor wycinanki, teraz można poszaleć ale o tym następnym razem

No to tymczasem….

Paweł O.

Odpowiedz na tę wiadomość 

01-12-17 19:04  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Grupa: ŁSM

No to ja już jestem. Uwielbiam ten niezmiernie barwny okres lotnictwa i przeciekawe maszyny. Z wypiekami na twarzy oczekuję na każdą aktualizację! Trzymam kciuki!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

01-12-17 19:21  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5

Pięknie !
Zacieram ręce i kibicuje .
Zaglądałem na stronę Craft Lab przy okazji zbierania materiałów o Brandenburgu C I i z trudem powstrzymałem się , żeby nie wysłać maila z CV i zapytaniem , czy nie potrzeba mu spawacza :)
Robota wymarzona wprost !!

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

01-12-17 19:25  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
piotter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 14

Jest nas tu więcej. :)
Jeśli dobrze zrozumiałem będziesz go malował ?
Zapowiada się smakowicie. :))

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

01-12-17 20:34  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 21
Galerie - 21

- 9

Paweł - piszesz, że "...w jakich barwa będzie mój Phonix..."
Zwróć uwagę na kamuflaż większości Phoenixów (nawet nie wiem jak go określić - "popstrzony' ?) sądzę, że jest to bardzo trudna sprawa by wiernie go oddać malując.
Chyba, że za pomocą grafiki komputerowej i potem wydruk. .
Działaj więc,
Powodzenia życzę.
Może znasz te zdjęcia - trochę kokpitu widać
http://www.wwi-models.org/Photos/AH/Pho_DIII/index.html

Post zmieniony (01-12-17 20:53)

02-12-17 13:42  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Witam.

Ależ się szacowne grono oglądających zebrało,cieszę się że relacja trafiła w zainteresowania. Trzeba się będzie postarać by efekt końcowy był zadowalający. Ale to może trochę potrwać tak więc proszę o cierpliwość.
Teraz dopasowuję wszystko co jest w kabinie i mam nadzieję że wszystko co wymyśliłem uda się poskładać w całość. Szukam jeszcze potwierdzenia moich założeń.

Cider - w rzeczy samej piękna by to była praca, a swoją drogą to jestem ciekaw czy oni to spawają tak jak w tedy gazowo czy jadą tak jak teraz TiG-iem. Bo patrząc na fotki nie jestem do końca pewien chociaż w kilku wypadkach obstawiam za TiG-iem. A już całkiem na marginesie to tam ober spawaczem jest....Pani Doris Kern.

Ryszard - model będzie malowany ale nie do końca, zdaję sobie sprawę że to bardzo enigmatycznie brzmi ale jeśli pozwolisz to wszystko w swoim czasie. Nie ukrywam że pomysł powinien się spodobać.

Pozdrawiam.

Paweł O.

--

Post zmieniony (02-12-17 13:56)

02-12-17 19:56  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Seweryn F.   

Świetny temat, jeden z moich ulubionych samolotów. Będę zaglądał do relacji.
"model będzie malowany ale nie do końca"
Znaczy się co? Planujesz go okleić kalkomanią, tak to robimy przy modelach plastikowych czy żywicznych? Myślę, że to dobry pomysł. Tym bardziej, że dzisiaj można sobie samemu taką kalkę zaprojektować i wydrujkować w domu, albo wybrać z bogatej oferty licznych producentów.
pozdrawiam

02-12-17 20:24  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Seweryn - blisko, kalka też będzie w użyciu tyle tylko że będzie to gotowy wyrób firmy HGW bądź Uschi jeszcze nie jestem do końca zdecydowany. Ale tak jak już napisałem w poprzednim poście wszystko wyjaśni się podczas dalszego ciągu.

--

03-12-17 12:28  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Ryszard 

Na Forum:
Relacje w toku - 21
Galerie - 21

- 9

Pawle tu masz dwie fotki (może się przydadzą ) i Josefa Cagaska.

Lotnisko Feltre 1918 r. Flik 14J. Pierwszy z lewej Josef Cagasek obok Albin Heidl

03-12-17 13:55  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
OSTOJA 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11

- 17

Ja też jestem i powodzenia życzę.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018