FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
01-12-17 18:19  [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Witam.
Zapraszam wszystkich na relację z budowy jednego z najciekawszych moim zdaniem samolotów z okresu Wielkiej Wojny a jednocześnie mimo swoich bardzo dobrych osiągów bardzo mało znanego dzieła zespołu konstruktorów zakładów Phoenix-Flugzeugewerke A.G. Wien-Stadtlau pod kierownictwem Gabriela T. Kristego
Phoenixa D.I

Ten skonstruowany w 1917 roku samolot był modernizacją maszyny Brandenburg D.I konstrukcji Ernsta Heinkla. W efekcie wprowadzonych zmian powstał nowy płatowiec który doczekał się licznych modyfikacji i był stale unowocześniany ostatni wariant to wersja D.IV używany też po rozpadzie C.K. monarchii przez Szwecję gdzie jedyny egzemplarz ( wersja D.II )dotrwał do dnia dzisiejszego.
Model który zamierzam zbudować został opracowany przez Stanisława Śliwińskiego a wydany przez wydawnictwo Orlik w roku 2008. Orlikowy Phoenix przedstawia samolot K.u.K. kriegsmarine z eskadry ochraniającej bazę floty w porcie Pola z roku 1918.

Model nabyłem praktycznie zaraz po ukazaniu się w sprzedaży z zamiarem natychmiastowego zrobienia, niestety materiałów i dokumentacji jest mało w szczególności że chciałem pokusić się o waloryzację wnętrza. Dlatego też model trafił na półkę ,, jak zbiorę dokumentację ”. No i tak przeleżał na półeczce trochę. W tak zwanym między czasie działo się wiele a temat Phoenixa dojrzewał bardzo wiele dowiedziałem się od Pana Piotra Mrozowskiego człowieka który napisał rewelacyjną monografię Albatrosa B.II a opracowany przy jego udziale przez Mirage Hobby plastikowy model Halberstadta C.II w skali 1:48 to światowy poziom pod każdym względem.W Austrii znany Austriacki pasjonat C.K. lotnictwa i zabytków techniki w skali 1:1 Koloman Mayrhofer właściciel firmy Craft Lab zaczął budować repliki ( dwie) latające Brandenburgów D.I a na stronie swojej firmy umieszcza arcyciekawe zdjęcia z budowy którymi to zdjęciami zamierzam się posłużyć przy swoim modelu. Są też zdjęcia Szwedzkiej dwójki które też zamierzam wykorzystać.
U naszych południowych sąsiadów zaczęły się pojawiać publikacje historyczne dotyczące Phoenixa tak więc teczka na materiały powoli zaczęła się wypełniać treścią. Ale o książkach to chciałbym napisać trochę później.
Liczę też po cichu na pomoc kolegów modelarzy, za każdą jestem niezmiernie wdzięczny.
Długo zastanawiałem się w jakich barwa będzie mój Phonix i tak na dobrą sprawę nie jestem zdecydowany w 100% do teraz ale wstępnie powinien wyglądać tak

To samolot offstv. Josefa Cagaska z Flik 14J na froncie Włoskim, jako ciekawostkę dodam że Josef Cagasek mimo iż urodził się na terenie dzisiejszych Moraw to po rozpadzie Austro-Węgier na swoją nową ojczyznę wybrał Polskę i bardzo energicznie włączył się w tworzenie Polskich Sił Powietrznych. O Cagasku napisze trochę więcej podczas trwania relacji.

Tyle tytułem wstępu na początek jak zawsze okładka plus nasiąknięte Caponem arkusze.

Oraz naklejone na karton elementy szkieletu kadłuba.

W następnej kolejności poprawiłem linie łączenia poszycia kadłuba, zamierzam tak jak w oryginale naklejać arkusze papieru na zakładkę dlatego też odbiłem kilka razy na ksero arkusz z poszyciem kadłuba.

Zaczynam sklejanie od szkieletu, na tym etapie trzeba bardzo uważać bo karton 0,5 mm jest bardzo podatny na zwichrowania przekonałem się o tym swego czasu na własnej skórze klejąc Knollera

To właściwie jest tyle jeżeli chodzi o sklejanie tego modelu zgodnie z tym jak proponuje autor wycinanki, teraz można poszaleć ale o tym następnym razem

No to tymczasem….

Paweł O.

Odpowiedz na tę wiadomość 

02-12-17 13:42  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Witam.

Ależ się szacowne grono oglądających zebrało,cieszę się że relacja trafiła w zainteresowania. Trzeba się będzie postarać by efekt końcowy był zadowalający. Ale to może trochę potrwać tak więc proszę o cierpliwość.
Teraz dopasowuję wszystko co jest w kabinie i mam nadzieję że wszystko co wymyśliłem uda się poskładać w całość. Szukam jeszcze potwierdzenia moich założeń.

Cider - w rzeczy samej piękna by to była praca, a swoją drogą to jestem ciekaw czy oni to spawają tak jak w tedy gazowo czy jadą tak jak teraz TiG-iem. Bo patrząc na fotki nie jestem do końca pewien chociaż w kilku wypadkach obstawiam za TiG-iem. A już całkiem na marginesie to tam ober spawaczem jest....Pani Doris Kern.

Ryszard - model będzie malowany ale nie do końca, zdaję sobie sprawę że to bardzo enigmatycznie brzmi ale jeśli pozwolisz to wszystko w swoim czasie. Nie ukrywam że pomysł powinien się spodobać.

Pozdrawiam.

Paweł O.

--

Post zmieniony (02-12-17 13:56)

02-12-17 20:24  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Seweryn - blisko, kalka też będzie w użyciu tyle tylko że będzie to gotowy wyrób firmy HGW bądź Uschi jeszcze nie jestem do końca zdecydowany. Ale tak jak już napisałem w poprzednim poście wszystko wyjaśni się podczas dalszego ciągu.

--

03-12-17 16:48  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Witam.

Ryszard - dziękuję bardzo za fotografie szczególnie ta ostatnia to perełka nie wiem czy zwróciłeś uwagę na śmigło normalnie Berliński Axial żywcem wzięty z Fokkera Dr.I

Jarku - dzięki wielkie :-)

03-12-17 19:54  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Ryszard - na tobie to może człek jak na Zawiszy polegać. Z góry dziękuję.

--

10-12-17 17:47  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Witam.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem, szmatopłaty ponad wszystko.

CIDER - to nie żaden off top tylko fachowa wypowiedź

Paweł - po rozglądnięciu się dokładniejszym po CSP i okolicach tam jest cała masa materiałów do budowy modeli nie tylko drewno ze skrzynek :-)

Ryszard - dziękuję za fotografię właśnie walczę teraz z artykułem P.A. Tessara na temat czerwonych pasów 14 i 60 Flik J.

Mariusz - mówisz i masz może trochę za mało ale zawsze do przodu.

W dalszym ciągu walczę z miejscem pracy pilota, zlikwidowałem wręgę między kokpitem a silnikiem gdyż w oryginale wręga ta miała zupełnie inny kształt. Zupełnie inaczej niż w wycinance wygląda sposób zamocowania fotela pilota, nie ma też dodatkowej podłogi jak w wycinance .
Przerabiać zacząłem od wręgi do której jest mocowany folel i pasy pilota.

Następnie powstał stelaż do którego będzie przymocowany fotel oraz busola, podczas budowy okazało się że zabrakło mi profili evergreen które bardzo pomagają w budowie. Ale jak powszechnie wiadomo potrzeba matką wynalazku i po wnikliwych poszukiwaniach okazało się że pusty arkusz po wręgach wyciętych laserowo nadaje się idealnie, trzeba tylko wycięty profil nasączyć klejem CA i można działać dalej

Jak wszystko sobie spokojnie podeschło zmontowałem w całość i zacząłem zabezpieczać i czyścić przed malowaniem surfacerem.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak na to że całą pracę z dzisiejszego odcinka trzeba będzie wykonać raz jeszcze bo po pomiarach nie chcą mi się zgodzić proporcje w rozmieszczeniu elementów wnętrza. Ale o tym mam nadzieję w przyszłym tygodniu.

No to tymczasem ….

Paweł O.

--

10-12-17 18:58  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

CIDER - evergreen to w rzeczy samej ten biały profil więcej tutaj

http://www.m-zone.pl/manufacturer/evergreen

Co zaś tyczy się surfacera to płynna szpachla produkowana min. przez firmę gunze stanowi ona podkład wyrównujący i przygotowujący pod malowanie można nakładać pędzlem, aero bądź też gotowca w spray-u. Moim zdaniem niezbędna rzecz przy malowaniu modeli.

https://www.mojehobby.pl/catalog/Mr.Hobby-939044.html

Pozdrawiam.

Paweł

11-12-17 10:22  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Ryszard, oczywiście że o te na kadłubie na których w obu Flik-ach umieszczano pierwszą literę nazwiska pilota.

--

01-01-18 08:16  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Witam.

Ciąg dalszy walki z wnętrzem mojego szmaciaczka, tak jak pisałem w poprzednim poscie cała robota była psu na budę i nie bez żalu trzeba było wszystko delikatnie acz stanowczo usunąć. W między czasie powstawał fotel pilota gdyż ten z wycinanki ni jak nie chciał przypominać oryginału. Praca lekka łatwa i przyjemna, szkielet z brystolu i papieru milimetrowego odrobina cyny do lutowania, która to cyna robiła za wypełnienie brzegów a potem to już tylko szpachla Wamod-u papier ścierny, pilnik, wełna metalowa a na zakończenie surfacer i kolor bazowy. Na zdjęciach to co napisałem do obejrzenia.

Następną rzeczą która powstaje to busola i jej mocowanie, na początek kosz busoli, Wykonany z drutu ołowianego i blachy aluminiowej 0,1 mm. W pierwszej wersji miał być z samego drutu ale wyszło jakieś takie nie fajne. Druga wersja po nałożeniu surfecera też pokazała że jeszcze się muszę przyłożyć do pracy. Nie mniej materiał wyjściowy już jest.

W między czasie powstawało nowe wnętrze, na podstawie rysunku z monografii wydawnictwa JA-PO dorobiłem przegrodę miedzy kabiną pilota a silnikiem w późniejszych konstrukcjach będzie się to nazywać ścianą ogniową tu z racji ażurowej konstrukcji ciężko by było pretendować do tego miana. Następnie podkład i kolor bazowy Tamiya XF-59 oraz sienna palona. Na razie wygląda to trochę makabrycznie zwłaszcza w powiększeniu ale jak za trzy dni wszystko wyschnie to po oszlifowaniu i zabezpieczeniu lakierem bezbarwnym będzie to miało wygląd.

Teraz powstają drążek, orczyk, tablica przyrządów ale o tym w następnej odsłonie.
Z okazji Nowego 2018 roku życzę wszystkim dużo zdrowia i jeszcze więcej wolnego czasu by móc sobie posklejać małe co nieco

No to tymczasem.....

Paweł O.

--

Post zmieniony (01-01-18 08:29)

01-01-18 10:53  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Mariuszu - wzajemnie i mam nadzieję że do zobaczenia na którymś z tegorocznych konkursów.

CIDER - co się tyczy koloru to dopiero wstępniak czyli Tamiya XF- 64. Co zaś tyczy się fotela to zauważ że awiatorzy z państw centralnych latali na skórze pod czterema literami a lotnicy Antanty to albo wiklina jak u brytoli albo sklejka jak u żabojadów ale taką prawidłowość można zauważyć jeszcze w kilku rozwiązaniach w tym okresie. Zapewne ciągnie się to po dziś dzień.

01-01-18 20:55  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Ryszard i GTiStyle - dzięki za miłe słowa.

02-01-18 19:21  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

Szebi-San dzięki przyjacielu że zajrzałeś, ja się nie pastwię ja po prostu nie umiem sklejać w standardzie :-)

02-01-18 20:55  Odp: [R] Phoenix D.I zapomniany C.K. myśliwiec skala 1:33 /Orlik/
Paweł O. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5

marek1 - to jest na razie podstawa pod busolę do samej busoli jest jeszcze daleka droga.

Ryszard - ależ hasło jak za czasów słusznie minionych brakuje jeszcze tylko norm w procentach :-)
Może transparent taki napiszę i będzie tłem w relacji.

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2016