FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-11-17 10:13  [Relacja/Galeria] Allege d'Arles WAK 4/2016
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam koleżanki i kolegi ;)

Tak jak obiecałem w relacji Mercurego (na papermodelsach), zacząłem najpierw od jakiej prostszej krypy.

Wybór nie był trudny, wszak do siedziby WAKu mam góra kwadrans spacerkiem, poszperałem Homikowi wśród wycinanek, i wygrzebałem
tę łódeczkę, projektu Tomasza Weremko, nam znanemu jako SeaHorse.

Do wycinanki dobrałem sobie laserki i żagle, całość wyniosła mnie całe 60 PLN, więc dlaczemu by nie skorzystać, cena patrząc na inne modele,
bardzo atrakcyjna!

Na początek wrzucę tylko 3 fotki szkieletu, ponieważ cały czas eksperymentuje ze zdjęciami (nie bijcie, dopracuje jeszcze warsztat fotograficzny),
tym bardziej, że dopiero od niedawna w moje lepkie ręce trafiła lustrzanka, muszę też i jej obsługi się nauczyć.

Ale postaram się jeszcze w tym tygodniu coś wrzucić, podposzycie przynajmniej ;)




Spasowanie szkieletu nie budzi zastrzeżeń, sam projekt jest ciekawy, przemyślany, Tomek zauważyłem, stara się pewne kwestie rozwiązywać tak, by stanąć
naprzeciw typowym bolączkom łodziarzy, a nie kopiując cały czas te same utarte schematy, co jest bardzo fajne.

Przeraża mnie jedynie w tym modelu wielkość, to jest po prostu malutka łódeczka, a elementy umieszczone na niej to jest już po prostu jazda po bandzie, jeżeli chodzi o rozmiary, ale nowe okulary już mam, myślę, że dam radę ;)

SeaHorse, zauważyłem już 2 małe niedopasowania, ale niewielkie i jeden...brak części? pokażę Ci to z resztą w następnej odsłonie.
Prośbę mam natomiast do Ciebie, czy podesłałbyś mi na maila swój opis budowy? Zapomniałem zamówić tektury 0,5mm, więc wykorzystałem okładkę :)

Pozdrowienia!

--

Post zmieniony (13-04-18 15:38)

 
10-12-17 17:35  Odp: [Relacja] Allege d'Arles WAK 4/2016
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam serdecznie,

prace postępują, główne poszycie gotowe ;-)

Przedstawiam zdjęcia w dwóch balansach bieli, oprócz samej dyskusji na temat modelu, chętnie wysłucham rad na temat samych zdjęć,
bo zarówno model jak i relacja wraz ze zdjęciami to mój swego rodzaju poligon doświadczalny.

Zdjęcia wykonuję operując głównie przesłoną i czasem naświetlania, w tej serii zdjęcia w trybie automatycznego balansu bieli:



Natomiast tutaj ręcznie próbowałem ostudzić kolory, straciłem przez to niestety głębie ostrości i światło:



Wydaje mi się, że pierwsza opcja jest dużo lepsza. Za wszelkie uwagi, z góry dziękuję.

Co do samego modelu, z poszycia jestem średnio- zadowolony, mimo proponowanej przez autora techniki i tak wyszły krowie żebra.
Zauważyłem również, u siebie oczywiście, dziwne zjawisko. Mianowicie mam problem z wycinaniem takich łukowatych kształtów w sytuacji, gdy część jest jednolicie czarna i nie ma wyraźnej, czarnej krawędzi. Przez to powstało mnóstwo szpar w dolnym poszyciu, a w okolicy poszycia zielonego problem zanikł.
Temat do przećwiczenia. Może ktoś z was również zetknął się z czymś takim?

Sam projekt modelu - bez zastrzeżeń.

Zrobiłem sobie również małe podsumowanie, po pierwsze, następny model - obowiązkowo gładkie i wykończone podposzycie + więcej staranności przy wycinaniu i formowaniu klepek. Po drugie, mimo początkowych nerwów, przy kawce doszedłem do wniosku, kurcze, poza kilkoma MMami kilka lat temu, tak na prawdę to będzie mój pierwszy żaglowiec na poważnie. Nie ma co się załamywać, wyciągać wnioski, kleić modele i ćwiczyć temat dalej.

Jeszcze prosiłbym o radę, jak i czym uzupełnić co większe szpary? Planuję zabezpieczyć poszycie jakimś lakierem, by nie zmaltretować go za mocno przy dalszym montażu. Myślałem zrobić to na zasadzie raz olejny błysk, potem raz akrylowy mat (żeby zniknęły błyszczące ślady kleju) i na koniec jeszcze raz mat, po ukończeniu modelu. Dobrze kombinuję?

Pozdrowienia!

--

Post zmieniony (13-04-18 15:25)

 
08-02-18 16:12  Odp: [Relacja] Allege d'Arles WAK 4/2016
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam!

Jak już w końcu do domu zajechałem, to wrzucam dwie fotki, żeby pokazać, że coś się dzieje :D



Generalnie cały czas dłubię drobnicę jak widać, tyle, ze troszeczkę po swojemu.
Cokolwiek SeaHorse miał na myśli, to jak dla mnie wykonywanie elementów drewnianych składanych ze zwykłego papieru w formę kwadratowej rurki o wymiarach 1x1mm czy 2x1mm itp było całkowicie bez sensu, dlatego jak widać rozrysowałem sobie to na papierze milimetrowym, podkleiłem odpowiednią grubością tektury i wydzięcioliłem te elementy i pomalowałem. W niektórych nawet troszkę mnie fantazja poniosła, ale mnie się podoba.
Wykonałem również inaczej ten duży blok służący do podnoszenia rei. Po prostu nie byłem w stanie wyciąć całego tego mechanizmu, dla mnie i moich oczy to po prostu jest za małe, więc użyje dwóch potrójnych bloków wycinanych laserowo, które mi zostały jeszcze po Mercurym. Wrzucę zdjęcie następną razą ;-)

A takie kwiatki ostatnio upolowałem na olx:

HMS Endeavour's longboat, 1:50, zestaw drewniany firmy Artesania Latina, nówka, cena producenta €59, ja z przesyłką stargowałem na 160PLN
Byłem ciekaw wykonania takiego zestawu z drewna, wiec za jakiś czas będę próbował.



Cutty Sark, 1:150, Academy, nówka kosztuje 191PLN, ja ten napoczęty (sklejone 2 połówki kadłuba i pomalowane kilka części, wszystko w ramkach) kupiłem za 35PLN z wysyłką :-)



W końcu mam wolne, więc niedługo zdjęcia z pierwszych zmagań z takielunkiem.

Pozdrowienia!

Post zmieniony (13-04-18 15:27)

 
02-03-18 16:07  Odp: [Relacja] Allege d'Arles WAK 4/2016
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Dłubanie jakoś idzie do przodu.
Poza tymi kółeczkami od pokryw ładowni jestem zadowolony z efektów, tym bardziej, że tak daleko z tak malutkim i skomplikowanym modelem jeszcze nie dotarłem, więc w pewnym sensie przecieram sobie szlak. Olinowanie stałe jest gotowe:



Próba podstawki (muszę jeszcze popracować nad tymi "słupkami"):



Ujęcia na pokład (wybaczcie z góry, nadal walczę z ostrością, z fotografią mi jakoś nie po drodze):



Próba barwienia tkaniny bawełnianej w kawie, reja główna i żagle przed obróbką:



Gotowych żagli dedykowanych nie polecam, kupiłem...materiał beznadzieja, sypią się włókna, bryty tylko z jednej strony (co ciekawe, na jednym żaglu z jednej, na drugim...z drugiej. Bez sensu). Kolor, który uzyskałem na próbce mnie zadowala, nie jest przesadzony moim zdaniem, a bryty wymaluje brązowym cienkopisem z obu stron.

Jeszcze ujęcie z grosikiem, żeby tradycji stało się za dość :) :



Pozostaje gotowe żagle uwiązać do rei i wciągnąć wszystko na maszt! Myślę, że następna odsłona będzie już galerią końcową.
Ponawiam zapytanie w sprawie lakierowania. Gdzieś na forumie przeczytałem o lakierze w sprayu MOTIP Clear Varnish, czy ktos z Was używał go już wcześniej? Może jakieś inne pomysły (a przede wszystkim konkretne, sprawdzone produkty). Plan wstępnie zakłada rozpylenie satynu, żeby wyrównać ton do śladów kleju, a następnie pędzelkiem wykończyć matem, żeby całość równomiernie zmatowić. Dobry to pomysł?

Pozdrowienia!

Post zmieniony (13-04-18 15:31)

 
13-04-18 15:38  Odp: [Relacja] Allege d'Arles WAK 4/2016
Merkava 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam.

I tak wolnym krokiem dotarłem do końca budowy.
Podsumowanie będzie proste, bardzo ciekawy model, polecam dla osób takich jak ja - idealnie się nadaje na przetarcie szlaków, jeżeli chodzi o żaglowce.
Projekty kolegi Tomka, rewelacja, daje duże pole popisu, nie trzeba wykonywać wszystkiego sztywno z wycinanki. W każdym razie ja z uzyskanego efektu jestem bardzo zadowolony, dużo nowych rzeczy się przy tym modelu nauczyłem, zastosowałem kilka nowych dla mnie technik, więc następny bankowo będzie lepszy!




Pozdrowienia i do zobaczyska w następnej galerii!

Cześć!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024