FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
29-11-17 22:47  [G] Polski parowóz typu TKp30, 1:45, Answer
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Witam,
Chciałbym zaprezentować model polskiego parowozu typu TKp30 z wydawnictwa Answer - Kartonowe Hobby.
Po wykonaniu kilku(-nastu?) modeli kolejowych w skali 1:87 zdecydowałem się na pierwszy model kolejowy
w skali 1:45. (Może "dojdę" kiedyś do modeli w skali 1:25 ?) A więc z tej okazji szczególnie pozdrawiam
Kolegów modelarzy budujących modele w skali "0". Jest to chyba skala jakoś specyficzna - bo stosunkowo
mało reprezentowana na konkursach i wystawach modeli kartonowych, mimo aktualnie dużego wysypu modeli w
tej skali.
Wracając do parowozu TKp30, zbudowano go w Polsce dla kolei prywatnej tylko 2 sztuki. Stąd szczupłość
dostępnych materiałów. Powstał na podstawie dokumentacji niemieckiego tendrzaka typu ELNA-6.
Jako ciekawostkę można tu przytoczyć fakt, że na serii ELNA Niemcy testowali unifikację i standaryzację
produkcji parowozów, która osiągnęła szczyty dla parowozów wojennych serii BR52.
Sam model jest stosunkowo prosty i jest to historycznie rzecz biorąc chyba jeden z pierwszych modeli
kolejowych wydanych u nas w skali 1:45. Postanowiłem ten model wykonać zgodnie z wycinanką, jako
"rozgrzewkę" do budowy większych parowozów w tej skali. Model jest malowany z zastosowaniem zestawu
laserowego dla kół.







Pozdrawiam,
Zdzisław

Post zmieniony (30-08-18 23:18)

 
29-11-17 23:03  Odp: [G] Polski parowóz typu Tkp-30, 1:45, Answer
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Ładne wykonanie, podoba mi się bardzo. Tylko tabliczka z lewej strony odstaje ,,temu misiu".

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
30-11-17 07:42  Odp: [G] Polski parowóz typu Tkp-30, 1:45, Answer
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,podoba mi się ,jakoś najbardziej lubię tendrzaki,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
30-11-17 08:31  Odp: [G] Polski parowóz typu Tkp-30, 1:45, Answer
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Nooo, proszę - już skończyłeś? Gratulacje!

Pochwalę sie, że widziałem ten model, kiedy nie był jeszcze skończony i byłem pod wielkim wrażeniem precyzji wykonania. Mam nadzieję, że zerówka na stałe zagości na Twoim warsztacie. Czekam na kolejne modele i kolejne "pogaduchy przy modelach" :)

Co teraz? Pozostajesz przy stajni "Wandtkowej", czy może coś "Kierownikowego"?

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
30-11-17 08:36  Odp: [G] Polski parowóz typu Tkp-30, 1:45, Answer
klint   

Mnie też bardzo się podoba, gratuluję finału.

Pozdrawiam Piotr.

 
30-11-17 09:39  Odp: [G] Polski parowóz typu Tkp-30, 1:45, Answer
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Dziękuję za słowa uznania.
Andrzej - dzięki za zwrócenie uwagi. Bezwzględne oko obiektywu pokaże wszystko. Poprawki na modelu zrobiłem.
Marcin - wybór autora opracowania nie jest dla mnie na razie priorytetem. Zbieram w sobie determinację, aby pozostać przy skali 1:45. Kusi mnie wykonanie kolejnego modelu w "czystym standardzie". Ale te modele, które mi się podobają są wydrukowane "cyfrowo" - co wiąże się z nowymi wyzwaniami.
Chciałbym poruszyć problem wykonania nitów na parowozach w skali 1:45. Nie jestem do końca zadowolony z tego jak je wykonałem. Naklejane "gotowce" wydają mi się trochę przeskalowane. Łby śrób - OK, można naklejać. Mozna stosować metodę wytłaczania od spodu, lub punktowego nanoszenia wikolu. Problemem jest utrzymanie liniowości, która jest bardzo widoczna.
Proszę Kolegów o podzielenie się swymi doświadczeniami, oczywiście dla skali 1:45.

Zdzisław

 
30-11-17 13:15  Odp: [G] Polski parowóz typu TKp30, 1:45, Answer
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Na nity dość fajne są kulki BGA. Tanie, dużo i w różnych rozmiarach.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
30-11-17 15:59  Odp: [G] Polski parowóz typu TKp30, 1:45, Answer
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2
 
01-12-17 14:26  Odp: [G] Polski parowóz typu TKp30, 1:45, Answer
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Artur, te kulki BGA - to w którym ze swych modeli je zastosowałeś Ty37, Cn2t, BN2T ?
Mają one kształt półkolisty ? Jak nie, to jak je dzielisz, aby dobrze przykleić ?
Jakiej średnicy kulki należy zakupić, aby ich wielkość była odpowiednia do nitów w skali 1:45 ?
Jak sobie radzisz z utrzymaniem liniowości "nitowania" ?

Pozdrawiam, Zdzisław

 
01-12-17 15:49  Odp: [G] Polski parowóz typu TKp30, 1:45, Answer
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

W Ty37. Nawiercenie dziurki o mniejszej średnicy, przyklejone BCG, potem podkładem i farbą. Ojciec stosował 0,4 mm.

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024