FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
23-11-17 22:17  [R/G] Mirage III @1:33 - YOAV HOZMI - Yaron repaint
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 11
 

Witam
Zapraszam do relacji z budowy modelu Mirage III C. Jest to udostępniony repaint przygotowany przez Yaron'a modelu opracowanego przez Yoav Hozmi z PaperModelers.com. Oryginalny model jest w skali 1:30, jednak by dopasować go do pozostałych modeli kolekcji, został przeskalowany do ~1:33 (~0,91%). Tradycyjnie dla Mnie, model będzie wykonany z dostępnych części (i szablonów) oraz bez retuszu. Jako owiewkę, najprawdopodobniej zastosuję wytłoczkę kupioną kiedyś w GPM do modeli Mirage/Kfir. Autor udostępnił "suplement" do modelu w postaci podwozia i ich wnęk. Stąd na częściach występują zakreskowane pola, które należy wyciąć w przypadku wykonywania podwozia. Ja wykonam wariant "pierwotny" czyli model w locie. Rysunków nie ma, za to jest "instrukcja" obrazkowa w postaci relacji z budowy modelu. Na zdjęciach widać pewne "niedoróbki", ale zobaczymy jak to wychodzi w praktyce.

Oryginalny model:


No dobra koniec gadania czas, na fotki.

Budowę rozpoczynamy od środka, czyli segmentu "7".

usztywnienie "brzucha"


Póki co kadłub sklejam w stronę ogona, więc segment "8" - lekkiego dopasowania wymagała wręga, ale trochę szlifowania i pasuje


Segment "7" i "8" razem
Na zdjęciach szary wychodzi trochę różowy, ale spokojnie, w realu :) jest szary. Zaróżowienie to wina oświetlenia i ustawień aparatu. W sobotę postaram się wrzucić jakieś fotki w naturalnym świetle.

Póki co tyle, do zaś :)

Post zmieniony (10-01-18 16:47)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-11-17 13:08  Odp: [R] Mirage III @1:33 - YOAV HOZMI - Yaron repaint "Silver Mirage III" - @1:33
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 11
 

Witam

Odnośnie techniki klejenia - każdy klei po swojemu, tak jak pozwala mu "tworzywo", koncepcja, "widzi mi się" czy zdobyte umiejętności. Jedni robią retusz krawędzi, inni malują swoje modele w całości, inni udają, że kleją, a jeszcze inni kleją je w swojej wyobraźni :).

Model retuszowany owszem wygląda lepiej, ale dla mnie to już inna działka :). Modele malowane w całości to już dla mnie kompletne wynaturzenie w kartonie, bo tego kartonu nie widać, co nie zmienia faktu, że podziwiam trud włożonej pracy. Jednak taki model to także inna działka modeli czy replik.

Poza tym wychodzę z założenia (wydaje mi się że dobrego), że jak ktoś robi retusz zawsze, to nigdy nie nauczy się dobrze kleić czy próbować eliminować błędów we własnej technice. Bo zawsze będzie "wymówka", że można błędy maskować "retuszem". Dlatego wydaje mi się, że coraz więcej jest tylko "sklejaczy" niż modelarzy, którym przeszkadza wszystko, brak symetrii, za grube linie, brak nitowań, przesunięcia kolorów itd itp. Jestem czasami ciekaw, jak by tacy sklejacze przeżyli w czasach MM, czy 70/80/90 XX wieku., gdy niedopracowania modeli były czasami wręcz "standardem".

Jak ktoś dostaje "piany" na widok niezamalowanego/zadrukowanego białego kartonu, to trudno. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Ja dostaje takiej gorączki jak widzę malowany model (znacznie retuszowany / "waloryzowany") i nazywa to standardem (nie uwzględniam malowania elementów wykonanych z szablonu). Bo to takie samo pieprzenie jak nazywanie parówki kiełbasą.

Ja mam taki kaprys i kleję po swojemu. No ale koniec tej gatki, czas na zdjęcia

Dysza wylotowa:


Kadłub podzieliłem sobie na kilka większych segmentów:
cześć centralna


część ogonowa


segment kabiny


kadłub od środka


całość do kupyCzęść nosową skleję, gdy skończę większość prac przy kadłubie. Nie chcę jej uszkodzić przy "grubszych" pracach.

Póki co koniec. Czas zająć się kokpitem

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-01-18 16:46  Odp: [R] Mirage III @1:33 - YOAV HOZMI - Yaron repaint
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 11
 

@97 - budowa modelu dobiegła końca.

Kilka zdjęć i komentarzy z budowy (jak już wspominałem wcześniej, kadłub podzieliłem sobie na kilka większych segmentów):

Dysza wylotowa - od wew. strony dodałem pierścień, dzięki któremu dysza "opiera" się na wrędze:Kokpit - lekkiego dopasowania wymagała tablica przyrządów:
Fotel pilota - budowa nie stwarza większych problemów, chociaż wydaj mi się, że "poduszki" lepiej ponaginać (wyoblić), niż pozaginać/ponacinać w wyznaczonych miejscach:Owiewka - dopasowana z KFIR z GPM.Wloty powietrza do silnika - lekkiego dopasowania wymagają paski między wlotem, a kadłubem - górny fragment jest trochę za długi:Skrzydła:
- dźwigar:- poszycie (wklejone wzmocnienie górnej krawędzi wykonane z okładki z bloku technicznego, podobnie jak wzmocnienie dolnej powierzchni:Skrzydła kleiłem tak, że najpierw "zamykałem" skrzydło i sklejone poszycie nasuwałem na kadłub. Lekkiego formowania wymagała dolne pow. poszycia, by dopasować ją do wyoblonego brzucha kadłuba.

Niestety projekt zawiera mały błąd - zakończenie skrzydeł wychodzi trochę niżej, niż przewiduje to pole na części. Na szczęście całe pole jest w kolorze i nic "białego" nie wychodzi. Ten sam błąd widać w innych relacjach z budowy, w tym w modelu autora.


- oprofilowanie skrzydło-kadłub (główną sklejkę (długi pasek) kleiłem od tyłu posuwając się do przodu. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, że owa część okaże się za krótka i zostanie szpara):Ogon - prosty jak budowa cepa:

Dolna płetwa (wychodzi lekka szpara na styku obu części - widać ją na zdjęciu):Dodatkowe wloty, działka i inna drobnica na kadłubie:Dziób - lekkiego zmniejszenia obwodu wymagał czarny stożek dziobu - antena wykonana z drutu:Mechanizmy na skrzydłach - przykleiłem je po swojemu (bez usztywnienia):
Belki uzbrojenia (sklejone, ale nie przyklejone do płatów):


Gotowy model:Z racji swojej bryły model raczej prosty i przyjemny w budowie. Pozbawiony jest także udziwnionych, czy też kretyńskich rozwiązań konstrukcyjnych.

Post zmieniony (11-01-18 12:10)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-01-18 17:54  Odp: [R/G] Mirage III @1:33 - YOAV HOZMI - Yaron repaint
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 11
 

Pylony są sklejone, jednak nieprzyklejone - czekają na pomysł co na nich podwiesić :)

Prawdę powiedziawszy to szukałem w necie, by podwiesić coś ciekawego pod skrzydłami i natrafiłem na takie 2w1 jak JL-100. Jednak nie znalazłem żadnego "gotowca" i trzeba będzie samemu coś wykroić.Do tego tak myślałem by na zew. belkach podwiesić PYTHON3 albo "oklepane" AIM9

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-01-18 11:55  Odp: [R/G] Mirage III @1:33 - YOAV HOZMI - Yaron repaint
walkiria Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 11
 

Przechodząc od słów do czynów:

Opracowany zasobnik MATRA JL-100. Model wydrukowany był na laserowce, zasobniki jednak drukowałem na domowej atramentówce, stąd różnica w jakości druku.

No i model z podwieszonymi pod skrzydłami 2 zasobnikami:
Dla KFIR'a odpracuję sobie chyba wariant JK-200 - combo 3w1

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2018