FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
10-11-17 17:32  [R]/[G] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
Aras45 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 0

Witam wszystkich w mojej pierwszej relacji :) na wstępie przepraszam za jakość zdjęć, ale wykonuje je telefonem przy sztucznym świetle. Nie wspominając już o tle czy kadrowaniu :)
Coś o sobie: lat 27, w modelarstwo "bawię się" ok 13 lat, z dłuższymi czy krótszymi przerwami ;)

Co do modelu. Jest to jeden z dwóch panzerjagerwagenów wchodzący w skład dość pokaźnego modelu jakim jest Panzerbetriebwagen 16 z wydawnictwa GPM, skala 1:25:


Do tej pory nie spotkałem w sieci żadnej relacji z budowy tego wydania(starsze wydania: "żółte" GPM, skala 1:35 oraz DELTA-te, skala 1:87), a szkoda, bo model prezentuje niesamowitą grafikę.

Jeśli nic się nie zmieni, to całość będzie podzielona na pojedyncze relacje.Do budowy zakupiłem dedykowany zestaw laserów ;) planuję wykonać standard + wykorzystać część "laserów". Retusz - farbki Humbroll(nr podam później)

Kilka zdjęć na początek:


Jeszcze przed pierwszym cięciem postanowiłem sprawdzić pasowanie poszczególnych elementów na sucho + pomiary. I tutaj zaczęły się schody. Jedne części są za krótkie, inne nie dadzą się zastosować z powodu przekroczenia grubości po złożeniu, nie właściwe kształty, itd. Listę uzupełniam na bieżąco, i niestety jest ona coraz dłuższa...Jeżeli znajdą się chętni, to mogę tutaj opisać jakie trudności napotkałem przy składaniu.

Kolejnym problemem jest znalezienie materiałów do panzerjagerów - o ile do Panzerbetriebwagen'a 16 materiałów jest naprawdę sporo, to w sieci znalazłem tylko kilka, niskiej jakości zdjęć PzJW T-34(w tym 2 modele żywiczne). Przedstawiają one co najmniej 2 różne warianty, różniące się detalami. Nie wspomnę już o braku rysunków czy planów z wymiarami :)

Ale wystarczy już tego "biadolenia", pozdrawiam i czekam na Wasze komentarze ;)

Post zmieniony (01-06-18 12:39)

 
10-11-17 18:01  Odp: [R] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Aras45 - "Nie wspomnę już o braku rysunków czy planów z wymiarami :)" - jak dla Mnie normalnie rozj* system tym stwierdzeniem. W 90% były to samoróbki, przepis był prosty:
- weź wannę T34 ze sprawną wieżą
- wytnij z niej co zbędnie
- znajdź lawetę/platformę kolejową
- wytnij w niej dziurę, tak by przez otwór przeszła pocięta wanna T34
- pospawaj wszystko do kupy by się nie rozleciało

http://beutepanzer.ru/Beutepanzer/su/t-34/based_t-34/train_t-34-1.htm

swoją drogę były jeszcze warianty oparte o kadłuby innych czołgów, np.

"planuję wykonać standard (...) Retusz - farbki Humbroll" - to w końcu standard czy ciapany farbami?

Post zmieniony (10-11-17 18:14)

 
10-11-17 18:19  Odp: [R] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

O matko to retusz zabija standard : )

 
10-11-17 18:39  Odp: [R] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
Aras45 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 0

walkiria - nie wiem jakie masz doświadczenie, ale napisze to tak. Retuszujemy białe krawędzie powstałe po przecięciu części na których występuje nadruk. Prościej się już nie da.

"jak dla Mnie normalnie rozj* system tym stwierdzeniem." - a ja zostawię takie stwierdzenie bez komentarza. Może nie uściśliłem - brak jest rysunków i wymiarów samej platformy na której osadzono podwodzie T-34, stąd moje wątpliwości co do opracowania modelu.

Halogen - w opinii nie których, widocznie tak ;)

 
10-11-17 23:33  Odp: [R] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

A ja bym go pomalował i "pobrudzingował" :)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
22-11-17 18:36  Odp: [R] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
Aras45 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 0

Witam po krótkiej przerwie:


Jak widać, prace posuwają się w żółwim tempie. Niestety, ostatnio mam mało wolnego czasu :( Udało mi się poskładać w całość ramę platformy oraz dwuczęściowy kadłub T-34. Mimo błędów w opracowaniu, sam też się takowych nie uniknąłem :( na każdym kroku trzeba sprawdzać wymiary elementów. Na przykład, nie dopatrzyłem się, że element C1 (szkielet platformy) jest krótszy o 1mm od pozostałych(C2, C3). I to zarówno w wycinance jak i jako element wycięty laserowo(tutaj nie mam pretensji, lasery powstały na bazie wymiarów poszczególnych elementów z wycinanki). Co ciekawe, w elementach szkieletu T-34 też są błędy, choć pochodzi on podobno od innego autora(żródło: GPM)...mimo wszystko, chcę dokończyć budowę tego panzerjagerwagena, a zapisane uwagi posłużą przy budowie drugie egzemplarza ;)

Post zmieniony (01-06-18 12:41)

 
17-01-18 16:19  Odp: [R]/[G] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
Aras45 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 0

Witam ponownie. Długo nie było żadnej aktualizacji, ale wynikało to z niechęci do klejenia tego modelu. Dlatego wrzucam niniejszą galerię, co by pozostał jakiś ślad w internecie ;)

Nie będę się rozpisywał na temat błędów, bo jest tego po prostu zbyt dużo. Jeśli kogoś najdzie chęć do walki z tym modelem, to zapraszam na prv. Model jak widać idzie złożyć, ale jak już, to polecam malować całość - nie ma zgodności kamuflażu na całym modelu. Ogólnie szkoda go, bo bardzo wdzięczny temat, a sam model mógłby być świetny dla początkujących lub tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił z koleją

Co do mojego wykonania - szału nie ma, tym bardziej, że dokończyłem go "na siłę" co by nie zmarnować zainwestowanych środków na model i lasery.

- Brakujący sprzęg śrubowy - to taka furtka na przyszłość, gdybym jednak chciał powrócić do tego tematu :)
- Różne "policzki" na jarzmie - element jest zbyt duży, a że chciałem delikatnie przyciąć, to wyszło jak wyszło. Drugi już zostawiłem bez zmian.
- Koła są luźne, na razie ich nie przyklejałem do osi zestawu. Tak na wypadek problemów z dopasowaniem do rozstawu szyn.

Pozdrawiam wszystkich :)

Post zmieniony (01-06-18 12:42)

 
17-01-18 18:08  Odp: [R]/[G] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ale co może nie pasować w takich pudłach ? Konkretnie pisz na czym połamałeś sobie zęby . Bo bardzo mi ten model i to cały chodzi po głowie.

 
19-01-18 12:49  Odp: [R]/[G] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
Aras45 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 0

ABC - proszę Cię bardzo :) najpierw wrzucam fotki arkuszy na których znajduje się model, aby można było odnieść się do tego co napiszę poniżej:


Ogólnie: części mierzyć jeszcze przed wycięciem, trzeba przemyśleć grubość poszczególnych, gotowych modułów np. czołownice czy sama platforma. Błędy spotkasz zarówno w platformie jak i przy T-34(chociaż tutaj pracowali dwaj różni Autorzy)

Co tam wyłapałem i spisałem:
- C1*** - jest za krótka o 1mm względem C2 i C3
- C2*** - nie podklejać, w przeciwnym razie osłona(fartuch) nie zakryje bocznych krawędzi platformy. Poza tym brak miejsca przyklejenia czołownic(kreska prawie niewidoczna)
- C3*** - nie wiadomo czy wycinać otwór(zwłaszcza pod wręgę C10***) {nie wycinałem}
- C4 - brak zastosowania(po sklejeniu podwozia, wszystkie miejsca są zaklejone czarnym kolorem
- C6*** - wzmocnienie podłogi w kadłubie t-34 - jest za długa o ok 15-16mm. Brak zaznaczonego miejsca na C10***(choć w wersji laserowej jest)
- C10*** - niewłaściwy kształt przekroju nadwozia, trójkąty powinny mieć większe nachylenie {pominąłem tę część w ogóle}
- szkielet T-34 - mierzyć i docinać wręgi na wymiar bo występują drobne różnice, brak szkieletu wierzy
- C5L i P oraz C71 - problem z długością "skrzydełek" w C5, które powinny(?) przylegać do nadwozia T-34, a są za krótkie i nie zakrywają miejsca przyklejenia. Wynika to z tego, że nadwozie jest węższe niż szerokość platformy. Skrzydełka mają 4mm a powinny mieć ok 6mm
- C28*** - nie podklejać, inaczej czołownica będzie miała w sumie ok 3,5mm grubości i będzie wystawać poza platformę
- C21*** i C23/C24 - wzmocnienie jest ciut za krótkie, w wersji laserowej o 1mm albo C23/C24 są za długie o 1mm
- C28a - jest za wąska(?)
- C18 - nadmiar elementów ;)
- C22 - brak oznaczeń L i P
- C38 - resory, podklejać czy nie ? {ja nie podkleiłem, i wyszły liche ;) dobrze, że ich nie widać}
- C81 i C95 - to są elementy, które powinny być sferyczne, a są narysowane jako płaskie
- C99*** - ścięcia w tym elemencie nie są równe, jedna krawędź jest dłuższa. Poprawnie narysowany jest element C100
- C87L i P - "policzki" jarzma. Element po właściwym uformowaniu jest za duży w każdym wymiarze. Ponadto, siatka nie powinna mieć zaokrągleń u podstawy{dlatego pominąłem element C85*, nie da rady go przykleić w wyznaczonym miejscu}
- Jarzmo działa - trzeba się trochę nakombinować, aby coś z tego złożyć. Rysunków jest jak na lekarstwo.
- C78 - miejsce przyklejenia C80(wizjer) jest zbyt duże, tak x2
- C47 - wydaje mi się, że ktoś zapomniał o zgrubieniu koła w miejscu łączenia kół z osią zestawu. Widać to w postaci szarego paska na C52(oś zestawu). {Chyba, że to ten pasek jest zbyt szeroki?}
- C44b - trzeba wyciąć otwór na C40 lub przyciąć część C40, w przeciwnym razie, sprzęg śrubowy będzie wystawał poza zderzaki.

W tej chwili więcej nie pamiętam, pewnie jeszcze o czymś zapomniałem. Detal - brakuje oznaczeń frontu modelu. Grubości starałem się dobierać na bazie wymiarów miejsc przyklejenia, np czołownic czy podłużnic. Podobnie z samą platformą. Na koniec drobna bolączka - czarne kreski na czarnych elementach - to może wkurzyć, zwłaszcza w miejscach gięcia. Gdyby nie przejaśnienia, to można by stwierdzić, że ich tam faktycznie niema.

Post zmieniony (01-06-18 12:43)

 
19-01-18 16:03  Odp: [R]/[G] Panzerjagerwagen T-34/76 GPM, skala 1:25
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

I to jest dokładne przedstawienie sprawy. Dzięki.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024