FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-11-17 14:31  [R/G] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam wszystkich w relacji z budowy niemieckiego niszczyciela Z 32 typu 1936A ”Narvik”.

Narviki były rozwinięciem niszczycieli typu 1936, zaś te były rozwinięciem typu 1934 i 1934A. W zasadzie wszystkie niemieckie niszczyciele okresu II WŚ z wyglądu były podobne.

Dlaczego serię 1936A nazwano Narvikami – dla upamiętnienia pogromu jaki niemiecka flota poniosła koło norweskiego Narviku, gdzie 10 niemieckich niszczycieli uwięzionych w Ofotfjordzie skończyło mniej więcej tak:



To zdjęcie wraku niszczyciela Z2 Georg Thiele z roku 1995.
Zawsze mnie zdumiewały te zdjęcia, że tak blisko brzegu - raptem 3-4 metry a wrak jest tak prawie że pionowo zanurzony, ale takie są fiordy gdzie brzegi są prawie pionowe.

Narvikom nie nadawano już nazw, a model jaki będę kleił przedstawia niszczyciel Z 32.

Były to dość silnie uzbrojone niszczyciele bo artyleria główna składała się z 5 dział 150 mm, a więc kalibru stosowanego na lekkich krążownikach a nie niszczycielach, ponadto posiadały 2 czterorurowe wyrzutnie torped 533 mm.

Z ciekawszych epizodów służby Z 32 wspomnę tylko jego ostatnie godziny gdzie 9 czerwca 1944 r zespół niemiecki w składzie Z 24, Z 32, ZH 1 i T 24 natknął się na 8 niszczycieli 10 Flotylii w skład której wchodziły OORP Błyskawica i Piorun. W historii wydarzenie to zapisano jako bitwa pod Ushant. Po wymianie ognia, rozbiciu niemieckiego zespołu i licznych uszkodzeniach odniesionych od brytyjskich, kanadyjskich i polskich niszczycieli dowódca Z32 postanowił wyrzucić okręt na brzeg. Dalsza ucieczka nie miała sensu, gdyż przed Z 32 była cała flota inwazyjna. Była to w zasadzie ostatnia bitwa niemieckich niszczycieli w II WŚ na zachodzie.

Przejdźmy teraz do modelu.
Tradycyjnie okładeczka:



Będzie to 5 niszczyciel budowany przez mnie pod rząd ;-)

Model już lekko leciwy, w zasadzie 20 letni, rzadko spotykany.
Autor modelu jest ten sam co opracował poprzednio klejony przez mnie BAKU, więc wszystkie mankamenty są tu powtórzone – praktyczny brak rysunków montażowych oraz rozrzucenie części po arkuszach, za to ze spasowaniem i sklejalnością nie powinno być problemów.

To są wszystkie rysunki montażowe w opracowaniu:



Model chcę wykonać, jak ja to mówię, w standardzie wzbogaconym czyli wykorzystując toczone lufy, fototrawione działka oraz laserowo cięte drabinki i dodając coś od siebie na podstawie nielicznych zdjęć jakie udało mi się wyszukać.

Nie ma jak to dobrze zacząć, ja zacząłem i już na starcie popełniłem kardynalny błąd :-(
Naklejając podłużnice na tekturę 2mm użyłem do podklejania wikol – i to był błąd. Klejem smarowałem 2 mm tekturę, lecz podejrzewam, że po przyłożeniu elementu podłużnicy wydrukowanej na zwykłej kartce, nasiąkła wikolem a poprzez moje wygładzanie aby nie była zmarszczona wydłużyła się. To jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy. W efekcie tego podłużnica była dłuższa o 5mm od reszty szkieletu, który już naklejałem butaprenem na tekturę 1 mm. Zróżnicowanie grubości tektury na 1 i 2 mm zalecał autor opracowania modelu.

Całe szczęście, że wychwyciłem to wszystko w porę:



Powyżej ponakładane są na siebie pokład rufowy, podłużnica i wodnica, widać jak pozycje wręg i koniec rufy są poprzesuwane od wręgi nr 6, na niebiesko ponanosiłem na podłużnicy poprawne pozycje wręg i zakończenia rufy.
Wodnice zgrywają się z poszyciem burt i pozycje wręg na wodnicy odpowiadają szerokością oklejek poszycia dna. Błąd jest tylko na podłużnicy i to od wręgi nr 6.

W końcu jakoś udało się ten szkielet złożyć do kupy, tak że wszystko już pasowało.



Następnym etapem będzie usztywnienie szkieletu, jeszcze nie wiem czy zrobię to metodą usztywniających poprzeczek czy zrobię podposzycie.

Narviki miały dość specyficzną rufę, którą będzie nie łatwo uformować.



Jak to u mnie zwykle bywa równolegle do budowy kadłuba wykonuję nadbudówkę dziobową - mój ulubiony element do klejenia przy budowie modeli okrętów.



Ponieważ kadłubów nie lubię robić to jednocześnie budując nadbudówkę jakoś mi ta praca przyjemniej schodzi;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--

Post zmieniony (20-10-18 13:31)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu  nowe
Najger 18928 08-11-17 14:31
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
Hastur 774 08-11-17 15:48
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
Jorzik 436 08-11-17 18:10
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
Winek 463 08-11-17 19:36
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
TRH 593 08-11-17 20:20
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
IJN Łukasz 430 08-11-17 21:09
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
Najger 585 21-11-17 15:27
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
Najger 562 14-12-17 14:23
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
kadlubek 416 15-12-17 03:30
 Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98  nowe
kari 505 15-12-17 08:39

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024