FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-11-17 14:31  [R/G] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam wszystkich w relacji z budowy niemieckiego niszczyciela Z 32 typu 1936A ”Narvik”.

Narviki były rozwinięciem niszczycieli typu 1936, zaś te były rozwinięciem typu 1934 i 1934A. W zasadzie wszystkie niemieckie niszczyciele okresu II WŚ z wyglądu były podobne.

Dlaczego serię 1936A nazwano Narvikami – dla upamiętnienia pogromu jaki niemiecka flota poniosła koło norweskiego Narviku, gdzie 10 niemieckich niszczycieli uwięzionych w Ofotfjordzie skończyło mniej więcej tak:



To zdjęcie wraku niszczyciela Z2 Georg Thiele z roku 1995.
Zawsze mnie zdumiewały te zdjęcia, że tak blisko brzegu - raptem 3-4 metry a wrak jest tak prawie że pionowo zanurzony, ale takie są fiordy gdzie brzegi są prawie pionowe.

Narvikom nie nadawano już nazw, a model jaki będę kleił przedstawia niszczyciel Z 32.

Były to dość silnie uzbrojone niszczyciele bo artyleria główna składała się z 5 dział 150 mm, a więc kalibru stosowanego na lekkich krążownikach a nie niszczycielach, ponadto posiadały 2 czterorurowe wyrzutnie torped 533 mm.

Z ciekawszych epizodów służby Z 32 wspomnę tylko jego ostatnie godziny gdzie 9 czerwca 1944 r zespół niemiecki w składzie Z 24, Z 32, ZH 1 i T 24 natknął się na 8 niszczycieli 10 Flotylii w skład której wchodziły OORP Błyskawica i Piorun. W historii wydarzenie to zapisano jako bitwa pod Ushant. Po wymianie ognia, rozbiciu niemieckiego zespołu i licznych uszkodzeniach odniesionych od brytyjskich, kanadyjskich i polskich niszczycieli dowódca Z32 postanowił wyrzucić okręt na brzeg. Dalsza ucieczka nie miała sensu, gdyż przed Z 32 była cała flota inwazyjna. Była to w zasadzie ostatnia bitwa niemieckich niszczycieli w II WŚ na zachodzie.

Przejdźmy teraz do modelu.
Tradycyjnie okładeczka:



Będzie to 5 niszczyciel budowany przez mnie pod rząd ;-)

Model już lekko leciwy, w zasadzie 20 letni, rzadko spotykany.
Autor modelu jest ten sam co opracował poprzednio klejony przez mnie BAKU, więc wszystkie mankamenty są tu powtórzone – praktyczny brak rysunków montażowych oraz rozrzucenie części po arkuszach, za to ze spasowaniem i sklejalnością nie powinno być problemów.

To są wszystkie rysunki montażowe w opracowaniu:



Model chcę wykonać, jak ja to mówię, w standardzie wzbogaconym czyli wykorzystując toczone lufy, fototrawione działka oraz laserowo cięte drabinki i dodając coś od siebie na podstawie nielicznych zdjęć jakie udało mi się wyszukać.

Nie ma jak to dobrze zacząć, ja zacząłem i już na starcie popełniłem kardynalny błąd :-(
Naklejając podłużnice na tekturę 2mm użyłem do podklejania wikol – i to był błąd. Klejem smarowałem 2 mm tekturę, lecz podejrzewam, że po przyłożeniu elementu podłużnicy wydrukowanej na zwykłej kartce, nasiąkła wikolem a poprzez moje wygładzanie aby nie była zmarszczona wydłużyła się. To jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy. W efekcie tego podłużnica była dłuższa o 5mm od reszty szkieletu, który już naklejałem butaprenem na tekturę 1 mm. Zróżnicowanie grubości tektury na 1 i 2 mm zalecał autor opracowania modelu.

Całe szczęście, że wychwyciłem to wszystko w porę:



Powyżej ponakładane są na siebie pokład rufowy, podłużnica i wodnica, widać jak pozycje wręg i koniec rufy są poprzesuwane od wręgi nr 6, na niebiesko ponanosiłem na podłużnicy poprawne pozycje wręg i zakończenia rufy.
Wodnice zgrywają się z poszyciem burt i pozycje wręg na wodnicy odpowiadają szerokością oklejek poszycia dna. Błąd jest tylko na podłużnicy i to od wręgi nr 6.

W końcu jakoś udało się ten szkielet złożyć do kupy, tak że wszystko już pasowało.



Następnym etapem będzie usztywnienie szkieletu, jeszcze nie wiem czy zrobię to metodą usztywniających poprzeczek czy zrobię podposzycie.

Narviki miały dość specyficzną rufę, którą będzie nie łatwo uformować.



Jak to u mnie zwykle bywa równolegle do budowy kadłuba wykonuję nadbudówkę dziobową - mój ulubiony element do klejenia przy budowie modeli okrętów.



Ponieważ kadłubów nie lubię robić to jednocześnie budując nadbudówkę jakoś mi ta praca przyjemniej schodzi;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--

Post zmieniony (20-10-18 13:31)

 
21-11-17 15:27  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam.

Dziękuję koledzy za miłe przywitanie mojej relacji;-) Od razu się lepiej buduje model.

Dziś mała aktualizacja prac:



Jak widać bryła nadbudówki dziobowej jest już w zasadzie skończona.
Z wygospodarowanego zapasu koloru pozaklejałem nadrukowane drabinki, teraz moje zaklejenia są trochę widoczne, ale jak przykleję w tych miejscach cięte laserowo drabinki mam nadzieję, że nie będą się te moje zaklejki rzucać w oczy.

Na kadłubie trwa wykonywanie podposzycia.

Mam takie małe zapytanie do kolegów: niemieckie niszczyciele i lekkie siły na nadbudówce dziobowej nosiły godło, czy jak mawiał mój dziadek „gapę”, tu widoczną na poniższym zdjęciu:



Czy ktoś się orientuje czy narviki też miały to godło?
Chyba w którymś z numerów „Okrętów” był na ten temat artykuł, bo wiem, że gdzieś o tym czytałem, ale pamięć już nie ta...

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
14-12-17 14:23  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

kadłub w części dennej wzmocniony podposzyciem gr. 0,5 mm oprócz 3 ostatnich segmentów na rufie, gdzie wzmocniłem go poprzeczkami usztywniającymi.



W zasadzie model tej wielkości nie wymaga takiego wzmacniania szkieletu, ale jak już kiedyś wspominałem, te klejone obecnie niszczyciele traktuje jako trening przed modelami większych jednostek.

Sklejony też został przedni komin z nadbudówkami wentylatorów:



Jeszcze brakuje w nim kilka elementów, od siebie dodałem poręcze/handrelingi (nie wiem jak fachowo się to nazywa) oraz drabinki klamrowe w miejscach gdzie były narysowane na poszyciu komina, oraz przepierzenie wewnętrzne wylotu komina, w oryginalnym opracowaniu nic tam nie było.

Na koniec widok jak to się komponuje z nadbudówką dziobową.



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
15-12-17 13:00  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Dzięki koledzy za uwagi.
Przy tej górnej nadbudówce lewa strona zeszła się na styk a po prawej powstała szczelina, którą zamierzam zamaskować odpowiednio przyciętym kawałkiem koloru. Akurat ta nadbudówka każdą płaszczyznę miała z osobnych elementów.
Co do postrzępionych krawędzi, to w realu tego aż tak nie widać, zdjęcia makro wyciągną wszystko ;-), tam jeszcze przyjdzie taki wiatrochron od góry więc nie będzie tej krawędzi widać.

Kari - dzięki za zdjęcie, teraz mam pojęcie jak położona jest reszta tego okrętu, przypuszczam, że rufa leżu na głębokości ok 60-70 metrów, biorąc pod uwagę długość niszczyciela - 127 m.

IJN Łukasz - na pewno wypróbuje przy najbliższej okazji.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
31-01-18 13:33  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam,

prace nad Narvikiem posuwają się w „żółwim” tempie, ale skoncentrowały się na dokończeniu kadłuba.

Z nielicznych zdjęć sklejonych modeli znalezionych w sieci (jak się okazuje nie jest to popularny model) zauważyłem, że dużą trudność sprawiała specyficzna rufa, więc oklejanie kadłuba zacząłem właśnie od rufy.
U mnie rufa wyszła tak:



Zabrakło niewielkich klinów poszycia przy linii wodnej, na co nie miałem już wpływu, na pozostałych łączeniach poszycie mi się spasowało. Te kliny zamierzam później uzupełnić.

Oklejanie burt kontynuowałem od oklejek rufowych, następnie dziobowe a na końcu wkleiłem oklejki na śródokręciu, które około 1-2 mm musiałem przyciąć na długości.
Ponieważ w Narwikach burty nie były proste a miały półokrągły kształt, obawiając się zapadania pomiędzy wręgami wkleiłem tam podłużne wzmocnienia w połowie wysokości burt, gdzie wybrzuszenie było największe.



Tak wygląda kadłub oklejony burtami.



Skończyłem też całkowicie przedni komin z nadbudówkami wentylatorów:



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
02-03-18 13:30  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam

Kadłub już praktycznie skończony, zostały jeszcze do wykonania stępki przechyłowe oraz śruby i stery, ale te ostatnie zrobię na samym końcu.
Na poszycie dna zastosowałem barwionkę, bo jak sobie pomierzyłem oklejki z opracowania, to gdybym pościnał linie obrysowe wtedy zabrakło by mi około 5 mm poszycia na długości. Z liniami obrysowymi poszycie jest na styk, ale jak się je obetnie z 2 stron to każda oklejka staje się krótsza o 0,5 mm, razy ilość łączeń oklejek i wychodzi brak około 5 mm poszycia.
Barwionkę użyłem pierwszy raz i już wiem, że nie ostatni;-)

Zdjęcia robiłem telefonem, więc przepraszam za ich jakość.



Zacząłem też robić maszt główny oraz wykonałem dziobową wieżę.

A tak prezentuje się Narvik poskładany na sucho:



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
15-03-18 10:48  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam

Na pokładzie z szarej żyłki zrobiłem imitację szyn dla wózków z minami, na razie jest tylko na prawej burcie, ale za to widać na zdjęciach różnicę w porównaniu do tylko zaznaczonych graficznie tych szyn jak jest to w opracowaniu.



Zacząłem też pracę nad nadbudówką na śródokręciu i zdecydowałem się tu też zrobić małą waloryzację w postaci wycięcia krat wentylacyjnych i zrobienia ich z drutu.
Tutaj widać na górnym zdjęciu po prawej stronie zwaloryzowane kraty wentylacyjne, po lewej oryginalne z opracowania, dolne to widok od spodu.



Taka waloryzacja wymagała drobnej przeróbki szkieletu nadbudówki i pomalowania wnętrza na czarno.



A tak to wygląda już na gotowo:



Ostatnie wydanie Okrętów 3D ucieszyło mnie niemiłosiernie, gdyż zawiera renderingi Z 37. Co prawda to inna jednostka ale tego samego typu, a więc będzie kolejne pole do waloryzacji ;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
25-04-18 14:19  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Czasu na klejenie bardzo mało,
lecz przez ten czas coś tam jednak powstało.
Zaprezentuje szanownym kolegom i koleżankom to co zrobiłem,
jak z kartonową materią modelu się biłem.
Podobać lub nie podobać może się to dzieło moje,
gdyż cały czas staram się podnosić umiejętności swoje.

Taka wiosenna wena mnie naszła ;-) Ale to co w wierszyku jest jak najbardziej prawdziwe.

Dziękuję koledzy za doping.
Stare tematy – akurat Narvik był pierwszym modelem jaki kupiłem i nie był to Mały Modelarz, wtedy dla mnie to była nowa jakość w modelarstwie kartonowym, dziś kiedy go w końcu wziąłem na matę jest już modelarsko przestarzały i do dzisiejszych standardów mu daleko, ale i tak klejenie daje dużo frajdy ;-)

Prace skupiłem na 2 elementach modelu.

Jako, że doszły do mnie toczone lufy to postanowiłem skończyć wieżę dziobową:



W makro nie wygląda zbyt pięknie, ale w realu aż tak źle nie jest, wymaga jeszcze kilku poprawek, no i 2 tratw do przyklejenia po bokach.

Drugim elementem był maszt dziobowy/główny:



Z tej plątaniny linek i drucików jakoś po wielu skokach ciśnienia udało mi się w końcu coś utkać;-)



Linki sygnałowe wymagają jeszcze naciągnięcia, dlatego robię je z cienkiego drucika, który można przygiąć i naciągnąć, na koniec jak nie zapomnę to pomaluje je na czarny kolor (w poprzednim modelu zapomniałem pomalować i zostały takie miedziane).
Pozostałe olinowanie robię z cienkiej przezroczystej, czarnej nici poliamidowej.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
17-05-18 12:52  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam

Po ustawieniu dziobowej wieży na podstawie/barbecie coś mi nie pasowało, jakoś tak dziwnie i nienaturalnie wyglądała.
Po porównaniu ze zdjęciem oryginału doszedłem do wniosku, że podstawa/barbeta jest za wysoka:



Niestety barbetę oraz falochron miałem już przyklejone do pokładu, ale jakoś udało się ją odkleić i to bez uszkodzenia i skróciłem ją o połowę wysokości.

Tutaj widać na górze stan przed przeróbką a na dole już po obniżeniu barbety:



Teraz chyba wygląda dużo lepiej;-)

A tak się prezentuje Narvik na dzień dzisiejszy:



Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
17-05-18 23:10  Odp: [R] Niemiecki niszczyciel Z 32 typu "Narvik" 1:200; GPM 18'98
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Pawelecd - masz rację, też to zauważyłem, ale przerabiać tego już nie chciałem, bo by zostało białe pole na pokładzie. W modelu niestety nie ma zapasu koloru, a ten który udaje mi się wygospodarować nie starczył by na zamaskowanie tej powstałej białej obwódki w okół barbety jak bym jej zmniejszył średnicę.
Mi aż tak za szeroka barbeta nie przeszkadzała, jak za wysoko osadzona wieża.

--
"Si vis pacem para bellum"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024