FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
07-11-17 14:17  [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Witam
Każdy modelarz okrętowy ma swój ulubiony patent na podstawkę statku, czy okrętu. Pozwólcie, że zaprezentuję swój "wynalazek"





Modele do linii wodnej są dla mnie nieakceptowalne (pisze wyłącznie o swoich modelach), z drugiej strony model na przysłowiowych "gałkach od szuflady" też mi się nie podoba. Niektórzy stawiają modele na kilblokach, jakby stał w suchym doku, ale to trochę tak jakby rasowego biegacza fotografować na stole u masażysty ;-)
Do tej pory, zazwyczaj robiłem podstawkę z plexi, aby jak najmniej było ją widać, tylko że z pewnej odległości model wyglądał na latający, a nie pływający. Cóż więc pozostaje? Woda! Model jednostki pływającej powinien stać na "wodzie". Jak pomyślałem, tak zrobiłem :-)



Podstawka to skrzynka z plexi 2 mm, bez dna. Górna część ma wycięcie odpowiadające wodnicy modelu. Całość sklejone przezroczystym klejem. Górną część pomalowałem (celowo niejednolicie) farbą do witraży (zakup w miejscowym sklepie dla plastyków), a następnie wysmarowałem uszczelniaczem dachowym (zakup w miejscowej Castoramie). "Fale" (powiedzmy, że to fale) zrobiłem jednorazową, plastykową łyżeczką do kawy, która ładnie porobiła wgłębienia. Model jest wyjmowany, więc żeby mi ten uszczelniacz go nie upaskudził, kadłub wcześniej owinąłem paskiem foli kuchennej, którą następnie poobcinałem. "Piana" malowana zwykłą białą błyszczącą farbą. Minusem tego uszczelniacza jest to, że on się stale lepi, no ale w sumie nie trzeba go dotykać. Zastosowałem go bo mi pozostał po budowie i jest bardzo przezroczysty. Proszę o wyrozumiałość dla jakości prac. Muszę jeszcze popracować nad czystością wykonania.
No to na koniec jeszcze kilka fotek...



--

Post zmieniony (04-10-19 15:20)

 
07-11-17 14:24  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Takie proste a takie genialne :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-11-17 14:38  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Waldku, świetnie się Twoja technika prezentuje ale jedyne czego tu zabrakło to zdjęcie tego co pod "wodą" Uzupełnił byś?
Pozdrawiam

Jarek

--
GG 6801515

 
07-11-17 14:38  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Kartonik39 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Genialne rozwiązanie. Wilk syty i owca cała. :)

--
Vivat czołgusie!

 
07-11-17 14:58  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dzięki koledzy za miłe słowa.
Jaroslav, jest trochę na trzecim zdjęciu i tu mam jeszcze jedno:


--

Post zmieniony (31-10-19 15:23)

 
07-11-17 15:13  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Grzecho_W 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 1

Fajny patent i świetny efekt . Teraz brakuje jakiegoś U-Boot`a do kompletu ;-)

 
07-11-17 15:48  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Lukee 

 

Pomysł przedni!
Powiem szczerze, że też mi to chodziło od dłuższego czasu po głowie... I ja ostatnio zacząłem stosować pleksi na podstawkę - z tego samego powodu :-)

Ale według mnie do pełni wymowy takiej formy prezentacji modelu brakuje tylko wody. Ja kombinowałem tak, by model był z jednej strony jakby zatopiony w materiale imitującym wodę (u Ciebie tylko powierzchnia) a druga połowa byłaby widoczna normalnie. Taką podstawkę można by obracać w zależności od tego co chcę widzowi pokazać... Tyle tylko, że nie wiem jak wyjmować model z takiej formy (śruby, stery itp).

Ale Ty przynajmniej poszedłeś do przodu a ja dalej pracuję w wyobraźni ;-)

Pozdrawiam i gratuluje pomysłu

 
07-11-17 17:19  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Proponuję jeszcze dorobić dno z piaskiem, kamykami, roślinami ... :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
07-11-17 17:38  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jak dla mnie to podstawka prezentuje się nieciekawie. Wg mnie przedobrzyłeś.
Wygląda nienaturalnie a woda jest "amputowana".
Albo model do linii wodnej w "wodzie" na płaszczyźnie (rodzaj dioramy) albo normalnie (bo to wszak model) na słupkach z widoczną częścią dolną, sterem, śrubami.

 
07-11-17 19:47  Odp: [G] [Technika] Podstawka modeli jednostek pływających
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ja kiedyś o takiej podstawce myślałem. Mnie się podoba.
A co do wody, to chłopak potrenuje zastosuje inne materiały i będzie "gitara".

Valleyo produkuje jakieś chyba żywice/silikon z odpowiednim kolorem wody.

Ostatnio np widziałem genialnie wykonaną diorame okrętu podwodnego który został trafiony bombą głębinową. Kto śledzi pewne fanpage modelarskie na Facebooku to wie o co mam na myśli.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024