FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-11-17 12:08  [R/G] Chi Ri porównanie Modelik vs Kartonowa Kolekcja
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Porównanie modeli czołgu Chi Ri z wydawnictwa Modelik nr 7/08 i Kartonowa Kolekcja (KK) 3-4/2016 (nr 27).

Na Warszawskiej Fieście Modelarskiej, zaprezentowano po raz pierwszy model czołgu z Kartonowej Kolekcji.
Ja prezentowałem swój sklejony z Modelika. Była więc okazja do merytorycznego porównania obu projektów. Oczywiście modele ustawione przy sobie wyglądają zupełnie inaczej, ale po kolei.
W rozmowie z autorami dowiedziałem się, iż Modelikowy był opracowany wg rysunku zmieszczonego w Tank Power nr.4 Japońska Broń Pancerna vol.4 .na stronach 46,47, a model z KK, z przekroju technicznego zamieszczonego w tejże książce na stronie 26. Ciekawe.
Już na wstępie widać wyraźne różnice ze wskazaniem na plus dla modelu z KK. Projekt ten został przez autora pomierzony i przeskalowany, a efektem są poprawne wymiary i właściwy kształt czołgu.
Niestety Modelikowy bazujący na błędnym rysunku wyszedł zupełnie inaczej in munus.

Różnice występują:

- w długości lufy działa 37mm, prawidłowa z KK,
- działo główne 75mm za krótkie o jeden wąski przedostatni segment, właściwe w KK
- na klapie silnikowej brakuje jednego segmentu otworów wentylacyjnych, poprawnie w KK
- płyta silnikowa nie powinna mieć żadnych uchwytów i zawiasów na klapach, poprawnie w KK
- różnica w układzie wydechowym i jego wielkości jak i siatce, w Modeliku za mały, prawidłowa w KK
- wieża, właz dowódcy, całkiem inne kształty, wielkość, prawidłowa w KK
- układ jezdny w obu modelach jest ok, jednak koła tylne nośne różnią się znacznie w budowie.
- obrys drzwi pod wydechem również nieprawidłowy w Modelikowym , jest prosty, a powinien od połowy wysokości schodzić do środka (tworzyć trapez)
- kształt tylnych błotników powinien być kanciasty i jest prawidłowy w KK.

Wiele z tych elementów które wymieniłem można doszukać się w kilku istniejących fotografiach i są one zgodne z modelem z KK.
To czego nie było w modelu Modelikowym a ja dorobiłem to: lewar, uchwyty do mocowania liny holowniczej na klapie silnika, motylki na korkach do wlewu paliwa. Wszystkie te elementy są już naniesione w modelu z KK, tutaj też wykonałem poprawny lewar, bo ten z wycinanki był za wąski.

Można stwierdzić wiele różnic które wyszły po prawidłowym przeskalowaniu modelu w oparciu o właściwy rysunek techniczny i zdjęcia, a zmiany te miały wpływ na wygląd innych elementów.
Model z Modelika jest niewątpliwie merytorycznie niedoskonały, jednak nie mając na rynku jeszcze innych opracowań skleiłem go , dodając sporo od siebie właśnie bazując na zdjęciach. Sklejanie choć z trudnościami dało mi sporo satysfakcji ,a sam model dużo radości.
Model z Kartonowej Kolekcji jest już merytorycznie poprawny i właśnie tak powinien wyglądać .
Jednego tylko obaj autorzy się nie ustrzegli, a szczegół to znaczący i widoczny na fotkach. Są to cztery grube osłony węzłów mocowania sprężyn do wahaczy.W obu opracowaniach nie ma tych elementów, ale są one prosto do dorobienia.

Tyle mojego pisania reszta na fotkach. Uzupełniam info, model w kamo to KK , brązowy z Modelika.
Miłego klejenia.






--

Post zmieniony (24-11-17 08:22)

 
05-11-17 12:38  Odp: [R] Chi Ri porównanie Modelik vs Kartonowa Kolekcja
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

No fakt dodałem stosowną uwagę w opisie.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
05-11-17 18:52  Odp: [R] Chi Ri porównanie Modelik vs Kartonowa Kolekcja
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Tak to jest jak za dużo tego papieru stoi na półkach człowiek sie patrzy i miesza sie w głowie.
Vwsmok niweluje Twój dysonans poznawczy i poprawiam w rzeczonym temacie, jednoczesnie dzekuję za dociekliwość.

--

Post zmieniony (05-11-17 18:53)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024