FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-10-17 01:15  [R] USS Iowa, JSC, 1:400
ja.seba 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Hejka wszystkim dobrym duszom.

Po 20 latach przerwy w sklejaniu zabrałem się za USS Iowa - akurat o tym okręcie czytałem i mnie naszło.
Wydawnictwo JSC, skala 1:400 (+ elementy wycinane laserowo) - dla mnie świetne modele z kilku powodów: fajnie opracowane, rozmiary takie, że jeszcze żona w mieszkaniu się zmieści, no i nie lubię sklejać poszycia.



No to siup.


W tej chwili w zasadzie skończyłem szkielet - poniżej kilka fotek:







Szkielet sklejało mi się dobrze, widzę kilka moich niedociągnięć (trzeba sobie pewne rzeczy przypomnieć :-)), ale na tym etapie niedoróbki nie będą widoczne, więc spoko. Części wszystkie pasują, choć w części rufowej niektóre linie pokazujące gdzie przykleić wręgi się nie zeszły. Także na wzmocnieniu pokładu niektóre linie pomocnicze nie trafiają we wręgi, choć całość wygląda, że pasuje dobrze.

Zastanawiam się nad taką sprawą - wedle kolejności "instrukcyjnej" teraz powinienem nakleić wzmocnienie pokładu na górne części wzmocnień i wręgów. Potem burty, gniazda rufowe i pokład główny.
Pokład i wzmocnienie znajdują się na zdjęciu poniżej:



Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby teraz skleić pokład ze wzmocnieniem, całość na szkielet i potem burty i gniazda rufowe. Zalety według mnie są takie: po pierwsze teraz mogę pokład ze wzmocnieniem ładnie docisnąć na czas klejenia (a to dość duże powierzchnie); po drugie, pokład ze wzmocnieniem będzie sztywny i są mniejsze szanse, że zdeformuje się podczas przyklejania do szkieletu. Potencjalna mina jest taka, że pokład jest szerszy od wzmocnienia o ok. milimetr z każdej strony (burty przychodzą z boku wzmocnienia ale wchodzą pod pokład) więc trzeba by uważać żeby nie skleić wypustek wzmocnienia z pokładem. Nie wiem, czy nie za bardzo kombinuję. Jak myślicie?
Poniżej parę foci wzmocnienia z nałożonym pokładem i całość położona na szkielecie.





No i wsio na razie. Dzięki i do zobaczyska w następnym odcinku.

 
25-10-17 07:35  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ja bym odciął te sklejki z tego podpokładu, odrysowałbym go pod spodem pokładu i przykleił po kawałku pod pokładem trzymając się obrysu mniejszego o tem mm. A co do poszycia to będziesz je tu kleił: poszycie burtowe ;) Ja osobiście w takich modelach mam odruch dorabiania dna. USS Iowa nawet w tej skali to kawał modelu bo jest to ok 68 cm.

--

Post zmieniony (25-10-17 07:36)

 
25-10-17 08:10  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Nie zmuszajmy ludzi do części dennej. Waterline jest też super bo można dorobić dioramę wody.
Będę obserwował i dzielił się uwagami bo skleiłem podobnie duży w tej skali. Postaraj się o ostrość zdjęć. Powodzenia.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
25-10-17 09:40  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
Blackbear 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Odcinanie oklejek może być w tym wypadku niekorzystne, poszycie burty musiałoby się trzymać na pojedynczej warstwie kartonu, ściśle przyklejonego do pokładu. To nie przejdzie. Robiłbym według instrukcji na tym etapie, bo większe przeróbki struktury trzeba by uwzględnić wcześniej, np podklejenie pokładu = zmniejszenie wysokości wręg i podłużnic.
Czy burty mają jedną warstwę, czy tradycyjny w JSC rodzaj podposzycia? To tłumaczyłoby różnicę szerokości pokładu.
Powodzenia w budowie, będę obserwował.

--

 
25-10-17 14:29  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
ja.seba 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Dzięki za rady, myślałem od odcięciu oklejek, ale odrzuciłem ten pomysł ze względów, o których pisze Blackbear. Na razie chyba przychylam się do robienia według instrukcji, tylko muszę zdecydować czym przykleić pokład i podpokład. Do tej pory w zasadzie wszystko kleiłem wikolem, ale pokład to duża powierzchnia, a jak będę szedł według instrukcji to go bardzo mocno nie docisnę.
Muszę odnaleźć wątek o tym, który butapren jest dobry - mam z Castoramy chyba, w każdym razie robił go Dragon, a z tego co pamiętam, to nie był turbo-polecany.

Blackbear, burty mają jedną warstwę.

Saburo, oglądałem Twój GrossDeutschland - szacun. Myślę o nim ciepło, zwłaszcza, że jest na tylnej okladce Iowy i kusi. Choć bardziej kusi Yamato, ale to na razie przyszłość.

 
25-10-17 15:07  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
Blackbear 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zawsze obawiam się falowania burt, na Twoim miejscu podkleiłbym je warstwą kartonu. Musisz sam ocenić.
Butapren odrzuciłem, mała nieuwaga i może przybrudzić model. Sam używam UHU, to chyba poliuretanowy, najbardziej przypomina dawny Hermol. Koledzy z forum będą Ci polecać też BCG. Nie mam doświadczeń, raz próbowałem i nie jestem przekonany. Ale co ja tam wiem...

 
25-10-17 17:36  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

UHu cacy ale drogi. Na podklejenie tego podkładu pójdzie pół tubki. Butapren z Dragona bezwzględnie do wywalenia. Najgorszy możliwy chłam na rynku. Każdy tylko nie ten.

 
25-10-17 18:16  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

No, jeszcze długo się nie wezmę za płaskodenne pływadła, co nie znaczy że nie kibicuję każdemu kto to robi.
Prosta droga do zbieractwa :-)
Pzdr

 
25-10-17 18:33  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Model w stylu waterline to dobra koncepcja a w połączeniu ze skalą 1:400 pozwala stworzyć ładną kolekcję. Zawsze podobały mi się tak prezentowane okręty.
Niestety skala nie dla mnie. Za mała. Nie dał bym rady nawet dwusetki skleić a co dopiero czterysetkę :)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
25-10-17 19:00  Odp: [R] USS Iowa, JSC, 1:400
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

I to rozumiem!
Cieszę się z pokazania efektów, które są bardzo zadowalające. Gratuluję.
Butapren Dragona miałem i mam po raz ostatni - nigdy więcej!
Zdjęcia dobre, jedynie spróbuj zwiększyć głębię ostrości, która na zdjęciach jest bardzo skupiona.
Co do modelu - JSC ma swój styl opracowywania i dobrze się go trzymać.
Oczywiście z innymi opiniami też się zgadzam. Każdy ma swoją rację.
Pracuj nad własną techniką, próbuj różnych rozwiązań i w końcu zobaczysz co Tobie najbardziej odpowiada.
Część podwodna jest w każdym modelu a urokiem JSC jest właśnie jej brak.
Sam mam takie modele.
Powodzenia w dalszym klejeniu, wychodzi bardzo dobrze.
Najważniejsze, że kleisz i się rozwijasz.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024