FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
22-10-17 23:39  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Czołem Janku :)
A którego producenta rury wydechowe zamierzałeś kupić? Bo jest kilka zestawów już i ceny niektórych faktycznie budzą najwyzszy szacunek. Ale widziałem również akceptowalne. Produkt CMK to coś ok. 30-35 pln (w zależności od sklepu).

Post zmieniony (22-10-17 23:45)

 
23-10-17 00:04  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

No właśnie te CMK widziałem w internecie - 38 zetów za taką drobną *******kę to jednak sporo. Wolę za tą kwotę kupić model od ProArte ;-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
23-10-17 07:03  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jest dobrze a jak model będzie ukończony to - jak to się mówi "zginie w tłoku". :-)

 
27-10-17 20:56  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Kolejna aktualizacja znowu nieco szybciej niż planowałem, a to dlatego że potrzebuję porady. Ale o tym na końcu - najpierw postępy. Po opisanych w poprzednim wpisie zagwozdkach z resztą ogona poszło bez większych problemów.

Stateczniki poziome w trakcie prac i po przyklejeniu do kadłuba.

Ster kierunku wygląda bardzo niepozornie. Niby jedna duża część, ale sklejenie jej okazało się bardzo trudne technicznie i pracochłonne. Wszystko z powodu poszatkowanej krawędzi wewnętrznej oraz wycięcie i wyoblenia na dole złożonego z czterech malutkich części.


Przy sterach wysokości coś poszło mi nie tak. Elegancko skleiłem ich wewnętrzne krawędzie, ale po przyklejeniu okazało się że pomiędzy zewnętrznymi końcówkami stateczników i sterów są spore szczeliny. Tymczasem powinno być płynne przejście. Musiałem za płytko osadzić końce szkieletu. Zeszlifowałem przednie krawędzie sterów wysokości, co pozwoliło nieco zmniejszyć szczeliny.

A teraz prośba o pomoc. Po raz pierwszy zamierzam korzystać z żywicznych kół, a że nie mam doświadczenia z modelami plastikowymi to i nie mam pojęcia jak je dobrze pomalować. Zrobiłem wstępną przymiarkę i wygląda to tak sobie.

Problemów jest kilka:

1. Farby nie kryją zbyt dobrze - kremowy kolor żywicy przebija spod środka. Mam kłaść kolejne warstwy farby aż dobrze pokryją?

2. Czarna farba, mimo że w teorii matowa, tutaj się błyszczy. Jak to zmatowić? Położyć lakier matowy? Jakaś inna metoda?

3. Farba jest jakoś nierównomiernie rozłożona. Da się uzyskać lepszy efekt bez aerografu?

4. Farba na krawędzi opona-felga wyszła mi nieco nierówno. Jest na to jakaś metoda, czy po prostu muszę się lepiej przyłożyć do malowania?

5. Tą dziurkę w feldze da się jakoś załatać?

--

Post zmieniony (03-01-19 22:44)

 
27-10-17 21:36  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Odnośnie kół dwa pytania:
1. Odtłuściłeś koła przed malowaniem?
2. Używałeś podkładu?

--

Post zmieniony (27-10-17 21:37)

 
27-10-17 21:48  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Piotrze, nie i nie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
27-10-17 22:24  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Zbyt wielkiego doświadczenia w klejeniu modeli żywicznych nie mam, ale z tego co pamiętam w technologii produkcji części z żywicy swój udział ma jakaś tłusta substancja, którą smaruje się formy. W związku z tym przed klejeniem wszystkie elementy trzeba obowiązkowo odtłuścić (np. wykąpać w wodzie z Ludwikiem). Po odtłuszczeniu można je swobodnie malować, ale mimo wszystko warto przed malowaniem potraktować je podkładem (np. samochodowy Dupli-Color albo Humbrol akrylowy).

--
pozdrawiam
Piotr


 
27-10-17 22:57  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
WOJTEK 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Puki co ładnie ci idzie, oby tak dalej.
Co do opon to mogę Ci tylko powiedzieć jak ja robię.
Pierwsza rzecz to nawiercenie otworu mocującego w feldze jeśli jest zbyt płytki.
Później lekkie szlifowanie opony dla uzyskania spłaszczenia.
Nie wiem jakiej farby używasz, ale jaka by nie była to dobrze jest używać maksymalnie rzadkiej farby. Rozcieńczona farba słabo kryje, ale nie zakleja szczegółów.
Oczywiście trzeba malować kilka razy do pełnego pokrycia, dla przykładu maluję teraz figurki do Is-a i oprócz podkładu malowałem mundury chyba z pięć razy, ale farba była wyjątkowa rzadka.
Co do koloru to radził bym unikać czystego czarnego, dobrze jest delikatnie rozjaśnić czerń bo będzie ci się bardzo odznaczać od reszty modelu i nienaturalnie wyglądać.
Jeśli chodzi o połysk to obowiązkowo mat, a na to można jakiś wash albo pigment dla delikatnego zakurzenia.
W tej oponie co pokazałeś to chyba lepiej najpierw pomalować felgę, a później oponę, no i granica felga-opona zależy od staranności i dokładności, chyba że użyjesz masek.
Nie wiem jak wyglądają felgi w oryginale, ale być może to zagłębienie powinno być, może miejsce na wentyl? Jak nie to najlepiej zaszpachlować przed malowaniem.

 
28-10-17 09:19  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Seweryn F.   

Czołem :)
Żywica to specyficzna materia. Jak ktoś tu wcześniej wspomniał, jest nieco 'tłustawa' zazwyczaj, a wiże się to z faktem, że formy silikonowe przed zalaniem traktuje sie tzw. 'rozdzielaczem', coby bezproblemowo wyłuskać odlany element z formy bez nadmiernego nacinania jej. Stąd ta 'tłustość'. Poza tym niektóre żywice same w sobie są tłustawe, a bardzo wiekowe odlewy z gorszej jakościowo zywicy lub zmiesznej w nie do końca dobrych proporcjach potrafią też wytrącić to i owo :).
Do malowania obowiązkowy jest podkład. Ja używam primera Gunze (surfacer 1000 lub 1200) lub Tamiya (1000). Do kół idealny jest podkład Gunze Mr Finishing Surfacer Black 1500. Jest pięknie czarny i pięknie kryje. Wtedy nie musisz już malować opon.
Surfacery wszelkiej maści możemy praktycznie nakładać tylko aerografem. To (z Twojego pubktu widzenia) ich zasadnicza wada. Jasne, pędzlem też można na upartego, ale na mniejsze powierzchnie.
A co zrobić z tymi kołami? Weż zmyj to co do tej pory pomalowałeś (będą wtedy odtłuszczone) a potem zanurz całe kółeczko w dobrze rozcieńczonym zwykłym surfacerze 1000; niech ocieknie i wyschnie. Nie martw się, że pozalewałeś detale - to wysychając odparuje i ten efekt zniknie, tworząc elegancką cienką powłokę. Potem lekko przeszlifuj i po problemie. Wtedy sobie pomalujesz dowolną farbką bez obawy, że trzeba sto warstw położyć a i tak smugi z pędzla zostaną. Powierzchnia potraktowana surfacerem jest matowa (no, prawie matowa) i farba ma bardzo dobrą przyczepność.
pozdrawiam

 
28-10-17 09:35  Odp: [R] Hawker Tempest V - Military Model 1/2013, skala 1:33
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Tak wyglądają koła żywiczne do modeli plastikowych w 1:32 :
https://www.hannants.co.uk/product/CMQ32242
https://www.hannants.co.uk/product/SH32054
Oryginał https://www.cybermodeler.com/aircraft/typhoon/pages/muth_temp5_06.shtml

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024