FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
30-10-16 19:13  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Według mnie czerwony kolor miał swoje znaczenie w odniesieniu do sprzętu ppoz. Kosz jak zrobisz szary czy czerwony i tak będzie dobrze.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
07-11-16 16:52  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam.

Winek – dziękuję za dobre słowa ;-)

Zgodnie z radami kolegów zrobiłem węże pożarowe białe (użyłem cienkiej gumki, nitka była za drobna), kosze zaś wykorzystałem te z wycinanki czyli szare.
Dorobiłem też kolejny poziom nadbudówki.



Co do gaśnic to zamierzam je zrobić zgodnie z radami czerwone, ale trochę poszperałem w sieci aby zobaczyć jak one mogły wyglądać i jak to mówią im dalej w las tym więcej drzew, czyli chcąc rozwiązać jeden dylemat pojawiły się następne.

Czytając o niszczycielach/liderach proj. 38 znalazłem informacje, że przenosiły 8 zapasowych torped, w modelu ich nie ma, ale programiści pewnej gry komputerowej odwzorowując Leningrada czyli jednostkę bliźniaczą z której wywodził się Baku umieścili zapasowe torpedy po bokach nadbudówek na wysokości kominów.



Byłbym skłonny dorobić te zapasowe torpedy tylko na znalezionych przeze mnie zdjęciach nigdzie nie mogę tego potwierdzić. Tu zdjęcie nadbudówki z rufowym kominem i wyraźnie widać, że nie ma tam nawet żadnych uchwytów na te torpedy.



Czy to radosna twórczość grafików czy jednak są jakieś potwierdzenia, że tam były te zapasowe torpedy, może ktoś z kolegów ma wiedzę na ten temat?

Może w czasie wojny zdemontowali i nie przenosili zapasowych torped, które zawsze są dodatkowym zagrożeniem dla okrętu w razie trafienia w nie.


Drugi dylemat to kolor brezentu na nadbudówkach.

Poniżej widać, że brezenty były raczej szare, zbliżone do koloru okrętu:



Za to tu widać że były raczej białe:



Nie wiem czy miało to jakieś znaczenie czy na przykład w czasie pokoju były białe, a w czasie wojny szare, czy po prostu były takie jakie w danej chwili były dostępne?

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
07-11-16 17:55  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Cześć
Nadbudówka ładnie wychodzi, węże z koszami są ok i tak zostaw,Gaśnice no cóż zawsze można przemalować,
Co do torped ciężko okreslić czy były tak transportowane jak na obrazku z gry ( mimo wszystko jest sporo nieścisłości w tych sylwetkach i nie brałbym ich za wzorzec)
Ja na razie tą kwestię bym zostawił otwartą i trzymał sie wycinanki.Co do brezentu to na fotkach widać że jest szary ale sa i białe. Możesz zrobić te brezenty więc na 2 sposoby i każdy będzie dobry.
--

Post zmieniony (07-11-16 18:53)

 
08-11-16 08:06  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Edekyogi 

 

Co do zapasowych torped.
Takoweż były też początkowo przenoszone na niszczycielach pr. 7 i 7U. Ale stwierdzono, że w "świeżą" pogodę przeładowanie torped ma morzu ręcznie jest praktycznie niewykonalne i z nich zrezygnowano. A lidery pr. 1 i 38 również nie grzeszyły dużą dzielnością morską - tak samo jak i 7 i 7U.
Więc chyba nie będzie grzechem bez tych torped

 
17-11-16 11:54  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam

Jorzik, Edekyogi – dziękuję za objaśnienia, naprawdę fajnie się buduje model, gdy można liczyć na pomoc innych.

Zapasowych torped nie będę robił, może i uatrakcyjniły by model, ale jakiejś fikcji też nie chcę robić na modelu, jeśli zdjęcia z okresu służby nie potwierdzają, że te torpedy dodatkowe tam były.

Co do brezentu to też postanowiłem, że zrobię szary, jakoś biały mi bardziej paradnie się kojarzy, a model przedstawia okręt raczej z okresu działań wojennych – wnioskuję to po ilości działek plot.

Obecnie przybył 3 poziom nadbudówki dziobowej.



Gaśnice zrobione z oszlifowanej wykałaczki.

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
17-11-16 16:06  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
megami   

Strasznie mocny filtr odszumiający jest na tych zdjęciach.

 
18-11-16 13:38  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ale treść zdjęć jak najbardziej zasługuję na uwagę. Najger oby tak dalej.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
27-11-16 17:36  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam.

Mam nadzieję, że teraz zdjęcia są lepsze.

Autor opracowania w instrukcji zalecał przyklejenie pokładów do szkieletu, a po oklejeniu kadłuba poszyciem i burtami dopiero wykonać nadbudówkę śródokręcia i wsunąć ją pomiędzy pokład dziobowy a pokład obniżony na śródokręciu.
Ja jednak obawiałem się, że nie uda mi się tego tak zrobić jak zalecił autor, aby ta nadbudówka idealnie wpasowała się dołem na miejsce na pokładzie obniżonym i jednocześnie aby górą zgrała się z wysuniętym pokładem dziobowym, zwłaszcza, że pokłady były by już przyklejone. Postanowiłem więc wykonać tą nadbudówkę śródokręcia i przykleić ją do pokładu dziobowego.



Minusem takiego rozwiązania jest ryzyko uszkodzenia wystających z nadbudówki ścianek jakiś wywietrzników wentylacyjnych. Aby tych ścianek nie uszkodzić, wykonałem od razu te wywietrzniki wentylacyjne., trochę je przy okazji waloryzując poprzez wycięcie imitacji kratek wentylacyjnych i wklejeniu w tym miejscu siateczki.



Teraz po przymiarkach i nadbudówka zgrywa się ze swoim miejscem na obniżonym pokładzie i pokład pasuje mi na dziobie.
Będę musiał jednak wykonać jakąś specjalną konstrukcję osłonową tych wystających wywietrzników, bo robiąc poszycie model będzie na nich leżał. Wiec czy moje podejście okazało się słuszne przekonam się jak już będę miał oklejony cały kadłub i wywietrzniki będą całe ;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
28-11-16 14:23  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Edekyogi 

 

Może to się do czegoś przyda?
http://navalmuseum.ru/collection/ship/modeli?id=1489
http://only-paper.ru/forum/9-7218-1

Post zmieniony (28-11-16 14:26)

 
02-12-16 20:39  Odp: [R] Radziecki niszczyciel / lider BAKU 1:200; GPM 13'99
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Witam

Dziś ponownie nadbudówka dziobowa, a w zasadzie walka z drutologią konstrukcji wspierającej pokłady nadbudówki, relingami i na koniec brezentem.



Przepraszam za jakość ale zdjęcia były robione w różne dni przy różnym oświetleniu, ostatnie z dzisiaj gdy świeciło słoneczko, a moje umiejętności fotograficzne rosną wprost proporcjonalnie do ilości promieni naszej gwiazdy, które docierają na naszą planetkę ;-)

Zauważyłem pewną nieścisłość (niestety jak już wszystko skleiłem) otóż w opracowaniu jak i na planach okrętu osłona przeciwbryzgowa (czy jak to się tam nazywa) jest nad relingiem/brezentem ostatniego poziomu, zaś na zdjęciach widać, że była zlicowana z górnym poziomem relingu.
Dodatkowo tak w opracowaniu jak i planach ostatni poziom pokładu nadbudówki jest zaokrąglony, zaś na zdjęciach widać, że od czoła było jeszcze dodatkowe wypuklenie.
To tak dla tych, którzy by kleili ten model i chcieli upodobnić do oryginału, u mnie to już niestety jak to mówią ... musztarda po obiedzie :-(




Edekyogi – dziękuję za linki, zdjęcia gotowego modelu się przydają przy braku ogólnych rysunków montażowych.
Dodatkowo części potrafią być rozrzucone po arkuszach, a przy braku rysunków trzeba czasem dobrze przejrzeć wszystkie arkusze, czy czasem się nie pominęło jakiejś części danego zespołu, bo bez rysunków człek nie wie czy dany zespół kończy się na części XXc, czy gdzieś na ostatnim arkuszu nie jest zakamuflowana jeszcze część XXd. Pocieszam się, że im więcej części skleję tym mam mniej szukania na arkuszach ;-)

Pozdrawiam i będę wdzięczny za rady, sugestie i słowa krytyki też ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024