FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
18-10-17 18:16  Odp: [T] Malowanie modelu
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Karton na którym jest wydrukowany model pije wszystko jak gąbka. Szczególnie drukowany offsetowo. Malowanie sklejonego modelu od razu docelową farbką to pomysł przynoszący straty, bo takich warstw trzeba co najmniej dwie-trzy. Po pierwszym malowaniu duże powierzchnie będą matowe, miejsca sklejania będą błyszczały. Bo tam karton nasiąknął już klejami, zatem inaczej odparuje rozpuszczalniki.
Najlepiej kupić akrylowy podkład w sprayu, puszka dość duża za 17-20 złotych. Te podkłady mają kolory miniowy, biały, szary, czarny. W zależności od koloru docelowego można wybierać. Na przykład na koła parowozów, ostoje i kocioł używam miniowego. Czerwony i czarny kolor dobrze na tym potem wychodzi. Kiedy maluję docelowo np. budkę na zielono, używam podkładu szarego. Szarego lub białego używam też pod kolory trudno kryjące, jak np. żółty.
Po pierwszym malowaniu podkładem można to i owo poprawić, wyszlifować. Potem maluję ponownie. Po wyschnięciu widzę, czy na całym modelu podkład ma jednakowy stopień "połysku". Na koniec wystarcza jedna warstwa farbki modelarskiej - mniej obyci z aerografem pomalują drugą warstwą - przynajmniej miejsca niechcący pominięte.
W efekcie koszt malowania jest ostatecznie mniejszy, wynik dużo lepszy.
Odpowiednio dozując do farbki rozpuszczalnik i odpowiednio operując aerografem można farbką błyszczącą malować nawet na matowo.
Jeszcze jedno, mały przykład - malując wagon 418V w czerwony kolor DB użyłem farbki akrylowej Valejo. By dobrze wyglądała, użyłem najpierw podkładu w kolorze miniowym.

 
18-10-17 18:46  Odp: [T] Malowanie modelu
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Czyli z tego co piszecie jestem skazany na sklejanie modeli w standardzie.
Mieszkając w bloku nie mam warunków żeby malować aerografem lub sprajem gdyż tworzą one pył który osiada w całym pomieszczeniu. Cóż dokończę mój eksperyment z parowozem i zobaczę co z tego wyjdzie.

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
18-10-17 18:55  Odp: [T] Malowanie modelu
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Co stoi na przeszkodzie malowania pędzlem?

--
pozdrawiam
Piotr


 
18-10-17 19:34  Odp: [T] Malowanie modelu
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Jeżeli muszę dać pod pędzel podkład który jest w spraju albo na aerograf to nic nie poradze

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
18-10-17 19:49  Odp: [T] Malowanie modelu
Prowler   

Witam możesz użyć farby podkładowej "Surface primer" firmy Ammo Mig.
Ja używam "Black Primer A-MIG-2005"
Można nakładać pędzlem lub aerografem,dostępne są inne kolory.

Post zmieniony (19-10-17 10:37)

 
18-10-17 19:51  Odp: [T] Malowanie modelu
Prowler   

https://exito.sklep.pl/pl/c/PODKLADY/348
Sprawdz ten link

 
18-10-17 20:47  Odp: [T] Malowanie modelu
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Mam wrażenie, że szukasz dziury w... całym. Też mieszkam w bloku, ale znalezienie miejsca, w którym można raz na jakiś czas psiknąć podkładem na model nie stanowi dla mnie problemu.
Poza tym zdecydowanie więcej pyłu jest ze szlifowania części papierem ściernym (zwłaszcza grubych elementów, np. szkieletu) niż z malowania aerografem.

--
pozdrawiam
Piotr


 
18-10-17 21:29  Odp: [T] Malowanie modelu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pewno nie raz już był taki temat, ale i tym razem wtrącę swoje 3 grosze.
Nigdy nie malowałem całego modelu. Malowałem jego fragmenty - np.osłony silnika w modelach lotniczych, co moim zdaniem nie zmienia ogólnych zasad, które podaję niżej.
Moja zasada jest taka: mamy do czynienia z kartonem. To materiał drobnowłóknisty, wymagający odpowiedniego przygotowania do malowania, by owe włókna przestały być widoczne. Zwłaszcza,że owe malowanie powoduje dodatkowe "wstawanie" włókien i nieestetyczne zwiększenie ich widoczności...
Ja robię to poprzez wstępne malowanie lakierem bezbarwnym, który wiąże powierzchowną warstwę kartonu. Owszem, można użyć także profesjonalnych podkładów, ale ja z racji odległości do najbliższego sklepu modelarskiego staram się korzystać z bardziej dostępnych ( a przez to nieco tańszych) środków. Ponadto twierdzę,że użycie drogiego, profesjonalnego np.podkładu zagwarantuje niedoświadczonemu modelarzowi uzyskanie oczekiwanego bardzo dobrego efektu malowania.
( jak to mówią - "elektronika nie gra za muzyka"...).
Po wstępnym utwardzeniu, związaniu włókien powierzchni kartonu trzeba go przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, by "wykruszyć" wystające włókienka. Moim zdaniem takie przygotowanie ( malowanie+ szlifowanie) należy przeprowadzić przynajmniej 2 razy. W tym momencie dla wychwycenia nierówności np.łączeń elementów z pewnością lepszy będzie jednokolorowy podkład - ale nie upierałbym się przy jakimkolwiek. Ujednolicenie koloru znosi optyczny chaos wynikający z wcześniej zastosowanego nadruku...
Właściwe przygotowanie kartonu do malowania powoduje,że czy to pędzlem, czy aerografem możemy osiągnąć zadowalający efekt malowania.
Wszystko to zależy od doświadczenia, a tego nie da się kupić, czy uzyskać po przeczytaniu nawet najdokładniejszych poradników.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-10-17 21:48  Odp: [T] Malowanie modelu
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Nigdy nie zdarzyło mi się malować podkładem w domu. Wychodzę na zewnątrz ...

 
18-10-17 21:52  Odp: [T] Malowanie modelu
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Rzecz oczywista że będę malował mode3l etapami ostojs kocioł budka itd.
Ale ciężko było by mi biegać z elementami do malowania na dwór z 8 pietra i z powrotem

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024