FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
14-10-17 13:00  [R/G] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam Wszystkich
Wątek będzie relacją z budowy helikoptera KAZAN ANSAT 2RC opracowanego przez Русские инженеры https://yadi.sk/d/VN5kAjdPiFpfL.



Klika uwag odnośnie opracowania i modelu.
1. Model jest darmowy i dość szczegółowo opracowany w atrakcyjnym malowaniu.
2. Instrukcji budowy jako tako brak, za to jest sporo rysunków i kilka zdjęć gotowego modelu (nie rendery). Niestety mimo sporej liczby rysunków nie wszystko jest miejscami jasne. Przykładowo wyświetlacze HUD na panelu mają takie same nr, ale nie wiadomo który ma być "lewy", a który "prawy" (schematyczny rys. tego nie precyzuje).
3. Sam model wydrukowany na laserówce, na bloku technicznym, ale radzę sprawdzić jakość wydruku. Ja tego dokładnie nie zrobiłem i kolory wyszły mi ciemniejsze niż opracowaniu (przykładowo fotele powinny wyjść bordowe, mi wyszły buro ciemne, czekoladowe :) ). Zauważyłem także różnice w odcieniach kolorów na stronach. Niestety nie mam na chwilę obecną możliwość ponownego wydruku modelu na laserówce.
4. Model będzie wykonany bez retuszu (krawędzi także), chyba że zdarzy się coś drastycznego, ale tu raczej będę się w pierwszej kolejności posiłkował zapasem koloru, którego autor nie pożałował.
5. Helikopter to typowa "kijanka" czy "plemnik", bo ma rozbudową przednią część, a tył to jedynie ogon ze śmigłem i belka stabilizatorów. Budowę te odzwierciedla także szkielet modelu, rozbudowany w części przedniej i szczątkowy w tyle. Powinno to także sprawić, że model nie będzie opadał na ogon, ale podejrzewam, że bez balastu z przodu się nie obejdzie. W dużym uproszczeniu budowa podobna do Cobry, więc kto kleił Bell'a to wie o co chodzi.

Po tym krótkim wstępnie zapraszam do relacji.

Budowę zaczynam od przedziału załogi, bo jego budowa powinna dać dość sztywną konstrukcję i nadać formę całej bryle kadłuba.

Kabina załogi - szkielet-poszycie - szpara w połączeniu ściany-wręga tylna wynika z grubość kartonu. Opracowanie chyba przewiduje trochę grubszy karton 1mm ;) lub autor założył taką tolerancję dla połączenia. Całość po sklejeniu daje dość fajną sztywną bryłę.


Panel instrumentów z HUD'ami - rys. nie precyzują, który wyświetlacz jest lewy, a który prawy (obie części mają ten sam nr, bez dopisu R/L).


Pawie kompletny przedział załogi, do tego wklejone panele boczne oraz drążki sterownicze. Z racji, iż w otworach okien (jasny kolor na niebieskim tle) rzucał się w oczy kolor kartonu, zostały on zamaskowany cienkimi paskami w niebieskim odcieniu z zapasu kolorów. I tu kolejna niespodzianka, rys. montażowy nie wyjaśnia, którą stroną do góry, przykleić panel drążka. Ja przykleiłem go tak jak był zamieszczony na arkuszu części.




Częściowo sklejony segment centralny. W porównaniu z kabiną szkielet znacznie skromniejszy, chociaż dla mnie na "+" usztywnione powierzanie pionowe, co powinno zapobiec powichrowaniu poszycia na dużej płaskiej powierzchni (odpada podklejenie czy inne usztywnienie poszycia)



Na sucho złożona całość centralna modelu. Z tyłu dojdzie belka ogonowa ze śmigłem, z przodu obudowa nosa.



Na chwilę obecną, jeszcze się nie zdecydowałem, czy model będzie miał otwierane drzwi (jak na zdjęciach z opracowania), czy też zrobię go z zamkniętymi drzwiami wklejonymi na stałe.

Post zmieniony (28-10-17 12:27)

 
14-10-17 13:09  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
AWOT   

Pięknie wycięty szkielet! Zapowiada się ładnie wykonany model.

--

AWOT

 
14-10-17 13:17  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Bardzo ładnie to wygląda. Kleję także ten model i do ukończenia pozostało mi skleić wiatrak.
Będę kibicował- Powodzenia.

--

 
14-10-17 13:24  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Ciekawy projekt, będę podglądał.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
16-10-17 17:35  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam
Kilka zdjęć z postępów

Sklejony i w 90% kompletny główny segment kadłuba (poziome wzmocnienie ma kształt trapezu schodzącego się ku przodowi, stąd szpary po bokach, jednak ściany boczne z wręgą przednią i tylną tworzą w obrysie prostokąt. Wynika to z załamania na powierzchni ścian bocznych kadłuba.


Dla usztywnienia dolnego elementu szkieletu dodałem od siebie dodatkowe pionowe usztywnienia. Z racji, iż do poziomego wzmocnienia będą później przyklejone płozy, dodatkowe wzmocnienia powinny zapobiec zapadnięciu się poszycuia kadłuba w tych miejscach.


Wklejone na swoje miejsca zostały także tablice z wyświetlaczami. Z prawej strony podpierają się na wyprofilowanych bocznych pulpitach. Na swoje miejsca zostały także wklejone fotele załogi.






Po zakończeniu prac ze szkieletem i wyposażeniem kabiny, przyszedł czas na przyklejenie pierwszych elementów poszycia. Na pierwszy strzał poszło poszycie części centralnej.



Po wklejeniu "szyb" w otwory po prawej stronie kadłuba całość została oklejona poszyciem. Zgranie otworów szkieletu i poszycia nie jest idealne, ale nie jest złe. Poza tym, na całość przyjdą jeszcze "uszczelki", które powinny zamaskować te drobne różnice.







W poszyciu wyciąłem otwory w miejscach montażu skrzydeł i podstaw płóz tak by te elementy po przyklejeniu do kadłuba miały bezpośredni styk ze szkieletem.

Wyszły różnice w odcieniach koloru, o których wspominałem na początku. Niestety nie mam teraz możliwości ponownego wydruku modelu i sprawdzenia kolorów.

 
16-10-17 17:59  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
PABLOS 

Na Forum:
Galerie - 27
 

Oglądam z ciekawością , również mam zamiar skleić jakiegoś wiatraka z tej stajni .
Oglądając zdjęcia wydaje mi się, że brakuje gdzieniegdzie retuszu .
Pozdrawiam

--
PABLOS

 
16-10-17 18:25  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Różnice koloru są także i u mnie , wydruki na atramentówce robione parokrotnie to potwierdziły.
Model bez balastu stoi statycznie.
Kibicuję .

--

 
17-10-17 12:04  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

PABLOS  walkiria  pisze w pierwszym poście, że model będzie bez retuszu, choć przyznam, że mnie samemu też to się rzuca w oczy... Ale model ładnie wychodzi, też go sobie pobrałem, może kiedyś...

--

Post zmieniony (17-10-17 12:05)

 
18-10-17 12:07  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witam

@PABLOS - brak retuszu, to założenia budowy. Modele wydają mi się wtedy bardziej naturalne - takie mniej sztuczne.

Dziś niewiele, bo choć części mało, to roboty przy nich sporo

Drzwi do kabiny załogi. Nie pasują zbyt idealne, ale po drobnym doszlifowaniu wchodzą w otwory.


Przyklejona ściana czołowa kabiny


Pulpit na suficie tylnej cześć


I cała gotowa kabina z zamontowanymi na stałe drzwiami - jakoś nie miałem zaufania do mechanizmu otwierania zaproponowanego w opracowaniu (ruchomy listek jako zawias). A z racji, iż kleje to co w opracowaniu bez przeróbek, to drzwi będą w pozycji zamkniętej.


Trochę roboty było z uszczelkami bo to dość wiotkie elementy i łatwo o ich zniekształcenie. Świetnie jednak maskują drobne przesunięcia otworów względem części wew. i zew. poszycia.

 
18-10-17 21:40  Odp: [R] Kazan ANSAT 2RC 1:33 (opracowanie Русские инженеры)
Kurt 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 3

Gdzie ja byłem jak mnie tu nie było? Fajny wiatrak i świetnie wychodzi Również uważam że retusz powinien by ale to Twój wybór. Lekko spóźniony ale zasiadam na widowni i kibicuje.

--
"Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości. "

Śmigłowce i inne ulepki
Modele Kurta

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024