FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-10-17 21:29  [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Jest mi niezmiernie miło przedstawić Wam kolejny odcinek o mieszaniu kolorów - tym razem skupiłem się na nie na samym procesie mieszania a na sposobie dobierania barw tak żeby finalnie wymieszany odcień był jak najbliższy kolorom wydrukowanego modelu.

W 2005 roku na łamach Kartonworka TU Syzyf przedstawił swój pomysł na komputerowe dobieranie koloru. Dopiero teraz odważyłem się skorzystać z tego sposobu wykorzystując do tego dzisiejszą technologię. Przedtem odstraszała mnie mnogość czynności niezbędnych do pobrania i analizy próbki - mozolne skanowanie, zapisywanie pliku, odczytywanie wartości CMYK w programie graficznym - i tak w kółko aż do uzyskania odpowiedniego odcienia. W dobie dzisiejszych technologii można znacznie przyspieszyć i skrócić cały proces. Mieszanie i porównywanie wartości CMYK odbywa się w czasie rzeczywistym. Nie skłamię mówiąc, że proces przebiega jeszcze szybciej niż w przypadku mieszania farb "na oko" co jeszcze do niedawna miałem w zwyczaju praktykować. Dzięki współpracy z Michaiłem Gribanovem od teraz wymieszanie idealnego odcienia do retuszu nie powinno być żadnym kłopotem. Zapraszam do oglądania

Link do filmu

Tłumaczenie dodam w wolnym czasie - powinno pojawić się do końca tego tygodnia.

Post zmieniony (02-10-17 21:31)

 
03-10-17 08:08  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Super sprawa. Wersja na ios przewidywana, wiesz może kolego?

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
03-10-17 08:28  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
Józef   

witam
Może by spróbować też coś takiego?.. http://trycolors.com/

 
03-10-17 14:39  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Super. Ja zamawiam małe próbki farb z mieszalnika w Leroy Merlin ze wzornika gdzie są tysiące odcieni do wyboru. Metoda idealna do porównania koloru oryginalnego z tym na wzorniku aczkolwiek wzornik to nadruk więc minimalne różnice będę ale nie na tyle duże żeby w retuszu to przeszkadzało.

 
03-10-17 22:21  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wszystko fajnie. Tylko jak coś zaczyna być zbyt skomplikowane i wyrafinowane, to budzi moją nieufność. Z doświadczenia wiem, że nawet doskonale dobrany kolor retuszu w przypadku np. ratowania uszkodzenia druku wycinanki będzie się rzucać w oczy jako plama o innej strukturze. Wynika to z technologii druku.
„Doskonałość” retuszu ma sens w modelach w których nie ma wzbogaceń w postaci zabrudzeń eksploatacyjnych, modelach zwłaszcza czystego sprzętu cywilnego. W przypadku modeli z „weatheringiem” retusz można dobrać mniej precyzyjnie ;-)
Ale to moje zdanie. Jak ktoś chce, to może dokonywać nawet spektrografii emisyjnej albo coś w tym stylu... ;-) Zawsze będzie to ciekawe.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
04-10-17 00:37  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
Jarek 

 

Super przydatny wątek.

Dzięki niemu w końcu wiem, jakie farby CMYK'owe mam kupić.
Dla kogoś kto maluje modele to nie problem wymieszać sobie trochę farby i nie wydawać kasy na kolejne puszki gotowych kolorów.

Dzięki i pozdrawiam.

 
04-10-17 11:44  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Koledzy, dowiedzcie się najpierw co to jest metameryzm, aby dyskutować o odcieniach kolorów.
Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
04-10-17 14:59  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
Jarek 

 

Kolego Propeler,

Z całym szacunkiem ale chyba nie zrozumiałeś idei tego pomysłu.
Właśnie "myk" polega na tym, że ludzkie oko nie ma tu nic do rzeczy ponieważ używamy smartfona jako densytometru i kalibrujemy swój kolor do wzornika w tym przypadku wycinanki za pomocą tegoż narzędzia (bardziej lub mniej dokładnego).
Można oczywiście mieć uwagi do temperatury światła, dokładności odczytu, powtarzalności, gatunku papieru itd. Pewnie nie będzie to zawsze super idealnie ale chyba nie o to chodzi.

Technick, jeszcze raz brawo za poświęcony czas i merytoryczne podejście do tematu.

--

 
04-10-17 16:36  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

W końcu możecie obejrzeć film z polskimi napisami :)

Bleriot, niestety programista nie planuje wypuszczenia tej aplikacji na iOS. Na sąsiednim forum Cotlet podrzucił nazwę innego programu, który spełnia podobną funkcję o nazwie "iDropper" . Niestety nie wiem jak wygląda jego funkcjonalność.

Józef, dzięki za bardzo pożytecznego linka, który mnie zainspirował. Okazuje się, że możliwe jest zastosowanie inżynierii wstecznej i określenie dokładnych proporcji posiadanych farb koniecznych do uzyskania odpowiedniego odcienia docelowo mieszanej farby

Mariusz, ale lepiej wygląda plama z dobrze dobranej farby . Nie każdy ma oko lub cierpliwość do mieszania farb, niektórym sprawia to dużą trudność i nawet "mniej precyzyjne" dobranie farby jest ciężkie do zrealizowania. Jeżeli jest możliwość usprawnienia tego procesu to myślę, że jednak warto się tym podzielić a skomplikowanie i wyrafinowanie jest tylko pozorne. Przecież można mieszać większą paletę barw i sprawdzać odczyt raz na jakiś czas bez zabawy w żmudne, powolne dodawanie farb procesowych. To tylko narzędzie a jak i czy wogóle zostanie wykorzystane przez modelarza jest bardzo indywidualne. Ludzie przez lata świetnie radzili sobie bez takich wynalazków i wierzę, ze ten stan będzie utrzymywał się jeszcze przez bardzo długi czas.

Jarek, cieszę się, że filmik okazał się przydatny :)

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
04-10-17 16:49  Odp: [Technika] Dobieranie idealnego odcienia farby do retuszu
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Bardzo dziękuję Technick! Wypróbuję, oczywiście.

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024