FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 
28-09-17 13:34  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Tak pewnie spróbuję zrobić przy kolejnym projekcie.
Nigdy nie podchodziłem do niektórych rzeczy zbyt ortodoksyjnie.
Lubię wiele poprawiać i dodawać ale jednocześnie lubię też sobie niektóre rzeczy upraszczać.

Pewnie ułożenie płyt jest błędne. Nie wiem. Widziałem na różnych innych okrętach wiele nielogicznych dziwactw w tym zakresie że w sumie nie ma jednej przyjętej metody. Są tylko te popularniejsze, ale są też i te nietypowe.
Ponieważ w przypadku Zuiho nie miałem żadnych materiałów co do ułożenia blach w części dennej, układałem poszycie odwrotnie (czyli od burt - bo mam ich zdjęcia) i tak ostatecznie się ułożyły przy stępce.

Nie przejąłem się tym za bardzo bo i tak stępki prawie nie widać.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
02-10-17 09:35  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Witam,
Co prawda nie wiem jak to było wykonywane historycznie, ale za to wiem, jak wyglądają poszycia nowych statków. Co prawda zupełnie inny charakter jednostki, ale sama filozofia wydaje się poprawna.
Na przykładnie poszycia tankowca (duża wstawka cylindryczna) i kontenerowca. różne kolory to inne grubości blach. Czarne linie to podziały. Zasada jest taka, aby zrobić ale się nie narobić. Dlatego tam gdzie się da, to płyty zostawia się proste. Tak jak kolega orkan napisał. Ida od pokładu i stępki w kierunku obła. i dopiero tam jest cięcie gięcie.

aby nie zaśmiecać wątku. Tylko linki do obrazków. https://imgur.com/a/51xzl
pozdr

 
02-10-17 12:45  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
Grzegorz82 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Kubeksus,
Wiem że model przerabiasz i malujesz, ale uważasz że dało by radę zrobić go z jednej wycinanki ?
Mam ochotę na ten lotniskowiec, bo nie jest duży jak inne kolosy.. ale opinie mnie troszkę przerażają.

 
02-10-17 14:59  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Modelu nie da się zrobić z jednej wycinanki. Myślę że i 2 to za mało.
Ma bardzo poważne błędy merytoryczne:
Dziób i rufa wyglądały zupełnie inaczej jak w modelu.
Kształt wind też był zupełnie inny.
Wszystkie pomosty na burtach miały inny kształt i inne położenie niż w modelu.
(np: w modelu jeden pomost to tak naprawdę trzy pomosty na różnych wysokościach i to innego kształtu). Ogromnej ilości części detali brakuje (lornetek, przyrządów celowniczych, działka ćwiczebnego, itp).
Zakryte działka 25mm są w tym modelu całkowicie niesklejalne - części nie pasują do siebie wcale.
Mechanizm spuszczania łańcucha na dziobie był inny.
Podpory pod działa 127 mm były innego kształtu.
Komin główny był lekko pochylony ku rufie - w modelu jest prostopadły do burty.
Zabudowane działko 127mm wyglądało zupełnie inaczej niż w modelu.
Model nie posiada całego pięknego ożebrowania pod pokładem lotniczym.
Okręt miał 2!!! stery - model ma jeden ster i to zupełnie innego kształtu.
Dno musiałbyś robić z barwionki bo tego z wycinanki nie starczy na oklejenie poszycia (zabraknie około 5-6mm)
Bulaje na burcie lewej i prawej są odbite lustrzanie. W okręcie burta lewa i prawa różniły się od siebie rozmieszczeniem bulai.
Okręt miał więcej łodzi pod pokładem na rufie. w sumie było 9 kutrów i łodzi na całym okręcie - model oferuje 4.

Pewnie o czymś zapomniałem ale myślę że dość obszernie przedstawiłem co to za model i czy warto go kleić w standardzie czy nie. Wg mojej czysto subiektywnej opinii - NIE WARTO.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
03-10-17 10:01  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
Grzegorz82 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Dzięki za odpowiedź, chodziło mi bardziej nie o poprawność historyczną, tylko samą czystą sklejalność tego co dała wycinanka.. ale widzę że nie bardzo.
Zakupie chyba model z JSC.

 
03-10-17 10:23  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ok, rozumiem.
Myślę w takim razie że z twoimi umiejętnościami uda ci się go ładnie skleić.
Bo poza dnem i za długą burtą w części przy sterówce (trzeba odcinać ok 1cm), drobnymi niedokładnościami szkieletu, niesklejalnymi działkami 25mm, i błędami przy kominie pomocniczym to z tego co widziałem na innych forach model da się skleić. Ale będzie to tylko ładny zielony mały lotniskowiec podobny do Zuiho (a nawet możnaby go pomylić z Zuiho jakby na niego patrzeć z odległości 8 metrów).

Model JSC z tego co analizowałem ma identyczne błędy jak ten z Angraf. Myślę że autor bardzo się nim inspirował jak go projektował.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
03-10-17 11:20  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
orkan   

Mógłby Pan napisać coś więcej o japońskich rysunkach na podstawie, których korygowana jest wycinanka.

 
03-10-17 13:01  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ja znalazłem część materiałów w czasopiśmie "Kansen Mokei #56" tam jest ładny rysunek okrętu na rok 1944 (widok z prawej burty i częściowo z lewej) i kilka rysunków technicznych.

Mam też rysunek Soho podobny do Myukikai (ale uproszczony) z rzutem od góry i z prawej burty i narysowanym podziałem na pomieszczenia na każdym pokładzie. (Jest mało dokładny - ale czasami pomaga wyobrazić sobie niektóre rzeczy lub lepiej zinterpretować rysunki Zuiho).

Mam też rysunki przedstawiające okręt na 1942 rok (obie burty). Nieznam źródła.

Mam też wiele zdjęć wysokiej rozdzielczość przedstawiające okręt z prawej burty (zarówno Soho i Zuiho), rufy i cześci lewej burty (Zuiho podczas remontu).

Także wszystko odbywa się na zasadzie porównywania jednego z drugim i trzecim. Wyłapywania podobieństw i różnic.

Nic nie mam podane na tacy w jednym miejscu. Na pierwszym miejscu są u mnie zawsze zdjęcia, potem rysunki które porównuje ze zdjęciami i sprawdzam czy się w miarę zgadza a na koniec jak już totalnie nie mam pojęcia jak to mogło wyglądać to sprawdzam jak coś zostało rozwiązane w innych modelach.

Liczę się z tym że mój model nie będzie w 100% zgodny. Ale postaram się żeby nie brakowało mu zbyt wiele.:)

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 
03-10-17 20:07  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Polacy narzekają, Niemcy kleją ;-)
http://www.die-kartonmodellbauer.de/index.php?thread/3287-ijn-zuiho-cape-engano-1944-angraf-1-200/

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
03-10-17 21:28  Odp: [R] Japoński lotniskowiec Zuiho (Na podstawie modelu z wyd. Answer 1:200)
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Gość skleił sobie ładny zielony lotniskowiec który z daleka przypomina Zuiho. Fajnie:) Brawo! Ja jednak od modelu oczekuję czegoś więcej.

--
Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
Flota japońska:
Na morzu
MATSU | NAGATSUKI | KIJI | ISUZU | SBT | OTSU GATA | KAMIKAWA MARU

W stoczni
NOTORO | ZUIHO

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 10 z 12Strony:  <=  <-  8  9  10  11  12  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024