FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-09-17 21:40  [R/G] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zdjęcia z relacji
Galeria końcowa

============================================

Miałem wrócić do klejenia Tempesta, ale po dwóch miesiącach przerwy poczułem spadek formy. Postanowiłem więc skleić sobie coś odpoczynkowego, tak bez stresu. Padło na niedawną nowość od ProArte, francuski samolot Caudron CR.714 C1 Cyclone:



Samolot niezbyt piękny i z kiepskimi osiągami, ale stanowiący element historii polskiego lotnictwa na Zachodzie. Polscy piloci latali na nim we Francji w 1940 - Francuzi wzięli sobie lepsze MS.405 i D.520, a naszym dali ten złom :-) Tak czy siak model warto mieć w swojej kolekcji.

Model wydany jest na czterech arkuszach offsetu, z czego dwa to poszycie zewnętrzne, jeden zawiera wręgi oraz wnętrze kabiny, a ostatni arkusz to podwozie, śmigło i kilka rysunków montażowych. Model nie jest więc zbyt obszerny, a że detalizacja też nie jest jakaś z kosmosu to powinien świetnie sprawdzić się w roli klejenia odpoczynkowego. Niektóre uproszczenia mi się nie podobają, ale to będę wytykał w trakcie klejenia. Autorem opracowania jest pan Marek Pacyński. Nie różni się ono zbytnio od innych opracowań tego autora, z wyjątkiem jakości opracowania graficznego które w moim skromnym odczuciu stanowi spory krok naprzód jeśli chodzi o modele tego autora i tego wydawnictwa.

Od strony wizualnej model plasuje się więc zdecydowanie bliżej Kartonowej Kolekcji niż np. Małego Modelarza. Dodatkowym gadżetem dołączonym do modelu są wydrukowane na folii zegary oraz siatki oszklenia.

Zegary traktuję obojętnie, ale patent z siatkami oszklenia uważam za genialny. Zawsze się męczyłem z przeniesieniem siatek na folię, więc cieszy mnie takie ułatwienie. Do tego zakupiłem wręgi, które wykonane są na niewielkim arkusiku.

Instrukcja budowy jest skromna. Nieco tekstu, kilka rysunków montażowych.

Niby dużo, ale jak przychodzi co do czego to okazuje się że część rzeczy z rysunków nie wynika i trzeba, o zgrozo, myśleć. Tekst sugeruje klejenie modelu zgodnie z numeracją części. Ja radzę podejść do tej rady dystansem.

Porównanie modelu z profilami w książce "Polski samolot i barwa. 1940-1946" objawiło kilka zagadek. Widać różnicę w kształcie wlotu silnika oraz oszklenia. Model zawiera również dodatkowe wyważenie steru kierunku oraz anteny, których na profilu w książce brak. Daleki jestem od krzyczenia że w modelu jest źle, bo rozstrzygające może być jedynie zdjęcie oryginału, a tych niestety w internecie jak na lekarstwo. Jeśli ktoś jest w stanie coś wnieść w kwestii anten to będę wdzięczny. Intryguje mnie szczególnie ta dolna - jest tak długa że model by się na niej opierał.

Arkusze pokryłem caponem i ruszyłem z klejeniem. Konstrukcja modelu nieco nietypowa, bo klejenie rozpoczyna się od skrzydeł. Szkielet w kilku miejscach nie zgrywa się idealnie. Niewielki problem pojawił się przy wnękach podwozia.

Inny kłopot to niespasowanie na długość części 1G i 3E o 1mm. Postanowiłem dociąć 3E żeby żeberko 3C pasowało elegancko, ale potem okazało się że wystaje ono z wnęki na lotkę - musiałem więc uciąć końcówki żeberek. Mam jednak pewne obawy że nawet gdyby część 3E była dłuższa to żeberko i tak by wystawało. Dalsze trudności miałem przy oklejaniu centropłata. Po spasowaniu go tak żeby krawędzie spływu schodziły się dobrze okazało się że wnęki podwozia nie pokrywają się z wycięciami w poszyciu. Po spasowaniu tak żeby poszycie pasowało do wnęk miałem z kolei problemy z równym sklejeniem krawędzi spływu. Nie wiem czy to wina projektu czy ja coś pokopałem. Nieco namęczyłem się też przy poszyciu skrzydeł, ale to już ewidentnie z mojej własnej winy. Efekt pracy po dwóch dniach jest zadowalający, ale nie powalający.

Bardzo niemiłą niespodziankę sprawiła mi druk, który pomimo cudów z utwardzaniem UV oraz mojego zabezpieczenia caponem, trzyma się słabo. Odchodzi pod wpływem taśmy maskującej, co właściwie wyklucza jej stosowanie. Starałem się to pokazać na zdjęciu, chociaż nie widać tego najlepiej.

Jeszcze gorzej wychodzi w zetknięciu z klejem polimerowym. Zrobiłem niechcący nitkę z kleju przy wklejaniu wnęk lotek. Nitka odeszła bez problemów, niestety razem z farbą.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:13)

 
16-09-17 22:11  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Proszę bardzo - 3 zdjęcia oryginału:



Zdjęcia pochodzą z forum "Odkrywcy"

--
http://messer.cba.pl

 
16-09-17 22:31  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Na pewno będę tu zaglądał. Jestem ciekaw tego opracowania. Powodzenia

 
16-09-17 22:47  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Killy podaj maila mam jakieś zdjęcia z artykułu Avions . Rysunki , przekroje i zdjęcia na których tej anteny nie ma.
Jestem teraz w Przeciszowie i akurat siedzę w gronie kilku modelarzy i chyba 6 wydawców i oglądaliśmy ten model i wszyscy mi tutaj orzekli , że kupiłem model wydrukowany cyfrowo. Wydawca zapewnia , że to model offsetowy . Nie rozmazanie przez capon może to potwierdzać. Czy rozcieńczasz jeszcze capon przed użyciem ?.
Jeden kolega powiedział , że ten papier jest jakiś taki świecący jakby satynowany. Możliwe , że drukarnia dała ciała i użyła papieru przeznaczonego do wydruku cyfrowego. nie wiem , ale coś jest na rzeczy skoro masz takie problemy z drukiem. Pewnie wydawca się niedługo wypowie. Życzę powodzenia.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
16-09-17 23:19  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Jeszcze jedno zdjęcie - widać antenę, ale nie takiego kalibru jak na rysunku w modelu, raczej to antenka.



--
http://messer.cba.pl

 
16-09-17 23:53  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Seweryn F.   

Killy - na żadnym zdjęciu samolotu stojącego na ziemii nie zobaczysz tej dolnej anteny. Była ona bowiem, tak jak w MS-406, zdalnie rozkładana w locie, za pomocą 'wajchy' w kabinie :)
Górna antena faktycznie jest w modelu (na rysunku) nieco przesadzona (co słusznie zauważył kol. messer), ale dolna jak najbardziej jest zgodna z oryginałem.
Natomiast rysunek z książki, który pokazałeś jest nikczemnie uproszczony :)
Polecam Polish Wings n.1. Tam jest sporo n/t polskich Caudronów. Posłałem Ci ją w postaci skanu (prawie 100 Mb, więc przez WT poszło). Odbierz maila :)
Co do druku - nie wiem, czy Caudron jest już drukowany na offsecie UV. Na pewno Beaufighter.
pozdrawiam

Post zmieniony (17-09-17 09:21)

 
17-09-17 12:02  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Messer, dzięki za zdjęcia.

Partyzant, wysłałem ci maila.

> wszyscy mi tutaj orzekli , że kupiłem model wydrukowany cyfrowo

Nie jestem ekspertem od technik druku, ale na oko ten model niczym nie różni się od wszystkich innych modeli offsetowych które mam na półce.

> Czy rozcieńczasz jeszcze capon przed użyciem ?

Nie. Capon prosto z puszki, jedna warstwa po stronie zadrukowanej.

> Jeden kolega powiedział , że ten papier jest jakiś taki świecący jakby satynowany.

Papier wygląda mi całkowicie normalnie, nie różni się od papieru w innych modelach.

Seweryn, również dzięki za materiały.

> na żadnym zdjęciu samolotu stojącego na ziemi nie zobaczysz tej dolnej anteny

A to niespodzianka, bo na 8 stronie Polish Wings tę antenę właśnie widać :-) Zgaduję, że ona składała się poprzez przesuwanie góra-dół, a nie przez położenie do tyłu jak w MS.406 i D.520, i możliwe jest jej częściowe wysunięcie na ziemi.

> Górna antena faktycznie jest w modelu (na rysunku) nieco przesadzona

To samo zdjęcie na ósmej stronie pokazuje antenę górną o rozmiarach zbliżonych do tego co jest w modelu. Czyli zarówno anteny jak i wyważenie steru kierunku są dobrze w modelu.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
17-09-17 13:06  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Seweryn F.   

Tak, mówiąc 'składana' miałem na myśli wysuwaną. W Morane jest składana do poziomu chyba.
Na tym zdjęciu z 8 str. faktycznie jest ta antena wysunięta, ale chyba nie do pełnej długości. Przeoczyłem tą fotkę :))).
Co do druku - dziwna sprawa. UV powinien utwardzać i wręcz zapobiegać takim sytuacjom. Może po prostu miałes pecha ;)
Albo taśma była za mocna...

Post zmieniony (17-09-17 13:07)

 
17-09-17 13:19  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Póki co idzie dobrze.
Powodzenia w budowie:)

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
17-09-17 14:43  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może się przyda.

Powodzenia w budowie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024