FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
28-09-17 17:05  [N] SIKORSKY S-XVI Answer
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Otrzymałem zamówiony model i pozwalam sobie zamieścić kilka drobnych uwag




Poprawna nazwa to „Sikorski S-16”” (Sikorsky to konstrukcje projektowane na emigracji w USA). Samolot ten był 16-tą konstrukcją Igora Sikorskiego - zbudowanym w Oddziale Lotniczym RBWZ (Rosyjsko-Bałtycka Fabryka Wagonów) w Petersburgu i swoje kolejne konstrukcje oznaczał cyframi arabskimi nie rzymskimi, podobnie jak fabryka dla produkowanych w niej różnych samolotów.

Model nie jest ten sam co na okładce.
Doskonały rysunek przedstawia samolot z końca 1915 r. (tzw. „lekki”- rosyjski scout) użytkowany m.in. w Eskadrze Powietrznych Okrętów („Muromców”), natomiast model to wersja (produkcja od października 1916 r.) zbudowana w ilości 14 egz. i oznaczona nr. 245 - 260.
Różni się ona znacznie od tego z okładki (m.in. inny obrys końcówek płatów, statecznika pionowego/steru kierunku, statecznika poziomego/sterów i nie ma nadbudowy kadłuba za kokpitem).

Nie zagłębiając się w szczegółowe porównanie na pierwszy rzut oka widać :
- brak cofnięcia dolnego płata (krawędź natarcia licuje z krawędzią natarcia górnego)
- przód osłony silnika jest zbyt kanciasty
- zbyt ciemny (buraczany) kolor na znakach państwowych - fladze i kokardach
- kolor poszycia za mało nasycony żółtym/beżowym kolorem
Plusem są posrebrzone elementy metalowe (osłona silnika)
- dwie pary kół szprychowych są z płóciennymi osłonami (na żadnych archiwalnych zdjęciach nie natrafiłem na osłony)

Szkoda, że nie zamieszczono pełnych (z numeracją elementów) rysunków samolotu w rzutach (są dwa – boczny i górny/dolny razem ale małe i w niczym nie pomocne przy budowie).
Słaby jest rys. przebiegu naciągów (pomijam, że naciągi od zastrzałów do słupków w komorze płatów były podwójne).

Sam model to raptem dwa arkusze + jeden z wręgami.
Rysunki montażowe dwie strony – na odwrocie czyste gdzie można by zamieścić wspomniane rzuty i inne pomocne rys.
Dodatkowo zamieszczono na tylnej okładce cztery szare, niewyraźne zdjęcia gotowego modelu, nic to kompletnie nie daje.
Mały zapas koloru 6 x 3,5 cm.

Wręgi i elementy konstrukcyjne kadłuba/płatów do naklejenia na tekturę 0,5 i 1 mm wydrukowane są na papierze o takiej samej gramaturze jak kolorowe elementy a nie na cienkiej kartce. Nie wiem czy nie będzie to miało wpływu na spasowanie.
Do modelu można dokupić laserowo wycinane wręgi.

Osobiście wolałbym model w wersji z Eskadry Powietrznych Okrętów bo jakimś tam stopniu związany byłby z Polską (eskadra stacjonowała w Jabłonnej).
Wielka szkoda, że nie ma opcji podwozia z nartami ale wymagałoby to także zmiany przyburtowego Lewisa na kaem Colt zamocowany na górnym płacie i paru innych drobnych poprawek.

 
28-09-17 18:25  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
Seweryn F.   

Heh, czyli jednak wreszcie się ukazał ten model :). Dobrze, bo już legendy krążyły jak o Yeti...
Gdy malowałem okładkę (dziesięć lat temu!) to nie wiedziałem co będzie w środku, stąd pewnie ta rozbieżność. Ale myślę, że nie ma to większego wpływu na sam model.
pozdrawiam

 
28-09-17 19:10  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"... to nie wiedziałem co będzie w środku"
Jest zlecenie do zaprojektowania okładki bez informacji jakiego typu/wersji będzie model ?!
Reasumując - jasne, że nie ma wpływu ale jest wielce myląca bo są widoczne różnice.
To tak jak np. na okładce byłby T-34 a w środku T-34/85 :-)

 
28-09-17 19:21  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
Seweryn F.   

Wiedziałem, że Sikorski, ale nie wiedziałem konkretnie który. A moze po prostu plany się zmieniły? Nie pamiętam. To jednak dziesięć lat temu było :)
Nie zapominaj Ryszardzie, że o ile różnice pomiędzy T-34-76 a T-34-85 zna prawie każdy, to już różnice pomiędzy wieżami z armatą 85 mm produkcji Zakładu nr. 100 a Zakładu nr. 183 już tylko wąskie grono specjalistów i modelarzy maniaków T-34. I tutaj właśnie jest taka sytuacja. Nie rozdzierałbym szat z powodu tego, że na okładce jest inna wersja, a w środku inna.

 
28-09-17 19:57  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Szat nie będę rozdzierał.;)
Wielkie "Dziękuję" Ryszardowi za prezentację modelu.
Podziwiam szczerze jego fachowość i wręcz pedanterię opisu. Sądzę że tak powinny wyglądać każde (!) merytoryczne uwagi do modeli.
Cieszę się na ten model - wyląduje on u mnie na wierzchu kupki "do sklejenia w pierwszej kolejności poza kolejnością". ;)
Dla wydawcy podziękowania i słowa zachęty do wypuszczania takich i podobnych tematów.
Uwględnienie choćby części uwag Ryszarda sprawi że każdy następny będzie tylko lepszy.
Czego sobie i współmodelarzom gorąco życzę!

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
28-09-17 20:00  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Seweryn F. - ja szat nie rozdzieram. Okładka to tylko okładka.
Ryszard sercem patrz. Najważniejszy jest środek. Nie raz chłopaki marynarze kupowali w Neapolu pięknie opakowane odtwarzacze video ;-)

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
28-09-17 20:40  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
Kartonik39 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Prawda leży jak zawsze po środku. Chciałoby się aby okładka odzwierciedlała zawartość. Bo wszak jak najczęściej kupujemy dany model to sugerujemy się okładką, która winna nam wskazywać model finalny. No ale dziesięć lat oczekiwania okładki na model ma swoje efekty. Ale tragedii wszak nie ma. Model super.

--
Vivat czołgusie!

 
28-09-17 20:51  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

OK, fakt - wspaniale iż się ukazał.
Sądzę, że model tego "druciaka" w głównej mierze trafi w ręce właśnie maniaków.
W opisie czytamy : " opracowany model przedstawia model samolotu Sikorsky S-16 z muzeum w New England Air Museum w stanie Connecticut w U.S.A."
Porównanie repliki muzealnej z elementami modelu pokazuje pewne różnice jak:
- inny wykrój końca płata/lotek
- inny kształt łopat śmigła
- gumowe sznury amortyzujące (w modelu brak wzmianki o ich wykonaniu)
i czego nie widać - fotel pilota był na zbiorniku paliwa którego brak i jeszcze kilka innych różnic - zaznaczam, że istotnych dla 'maniaków" :-)

Maniakom jakby co służę rosyjskimi materiałami źródłowymi

 
28-09-17 21:03  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
megami   

Wiadomo co z Mohawkiem? Będzie/jest w Empiku?

 
28-09-17 21:39  Odp: [N] SIKORSKY S-XVI Answer
Seweryn F.   

Ryszardzie - również posiadam rosyjskie monografie tego samolotu (dwie, jedną z lat 90tych, drugą stosunkowo niedawno wydaną, kilka lat temu), i mniej więcej wiem co w Sikorskim piszczy.
Acz zakładam, że autor mógł nie do końca się orientować (zrobił tylko ten jeden model), a juz wydawca nie ma takiego obowiązku na pewno (fajnie by było, ale nie da rady znać się na wszystkim).
Bardzo podoba mi się Twoja recenzja. Nie napisałem przecież, że zarzuty są bezzasadne, a jedynie do okładki się odniosłem, bo z nią mam najwięcej wspólnego :D
pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024