FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 
07-07-17 10:09  Odp: [technika] - klej
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Zgadza się, nie mam dostępu do igieł tapicerskich (sle pomyślę), natomiast od zawsze używam wyłącznie cerówki. Chyba że gdzieś się zapodzieje a nie ma zapasu to ewentulanie częściowo wyprostowany spinacz i leko zaostrzozny pilnikiem.

 
07-07-17 11:11  Odp: [technika] - klej
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Ja używam długich igieł, patyczka też. Natomiast do dużych powierzchni używam szpachelki. Dzięki kiej klej jest równo i cienko nałożony na powierzchnię.
Dokładnie czegoś takiego https://artykulydlaplastykow.pl/userdata/gfx/b2b54b249800d9c811c9a0e45211936a.jpg

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
07-07-17 11:18  Odp: [technika] - klej
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Igły nie muszą być tapicerskie - wystarczy pójść do pasmanterii. Do dużych powierzchni mam igłę 15cm, również z pasmanterii (nie wiem do czego oryginalnie służy).

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-07-17 13:03  Odp: [technika] - klej
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Do dużych powierzchni, zamiast szpachelki można użyć również starej karty do bankomatu :)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
07-07-17 13:21  Odp: [technika] - klej
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Do nakładania kleju używam wąskiego, długiego , metalowego nożyka do papeterii.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-07-17 13:37  Odp: [technika] - klej
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Też karty używam. Plusem jest to że bardzo łatwo taka kartę się czyści z butaprenu

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
12-09-17 15:46  Odp: [technika] - klej
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Dzisiaj kleiłem elementy za pomocą CA inaczej "super glue", ale w czym rzecz.
Kiedyś czytałem, żeby klej wolniej wysychał i nie trzeba było co jakiś czas sięgać po nową kroplę kleju, to używa się niepotrzebnej płyty CD.
Co prawda proces wysychania kleju się wydłużał, ale i tez gęstniał, że w końcu i tak trzeba było dawać nową kroplę.

I teraz najważniejsze.

Na płycie miałem naklejoną przeźroczystą taśmę klejącą biurową. Na takiej taśmie klej nie wysycha proces przebiega bardzo długo. Po 10 minutach klej dalej miał bardzo dobre właściwości klejące.
Czemu tak się dzieje, to nie mam pojęcia.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
19-09-17 03:56  Odp: [technika] - klej
NOVEMBER   

Do klejenia używam strzykawki 2 ccm z igłą 0.8 mm. Jak klej jest w słoiku zdejmuję igłę naciągam klej , jak w tubce to wyjmuję tłoczek i nalewam klej od góry, ważne aby strzykawkę odpowietrzyć.
W przypadku kleju CA ( cjanopan itp. ) , z butelki po wodzie mineralnej gazowanej odcinam dno, mam naczynie z 5 wgłębieniami, od wgłębienia nalewam klej CA , a do aplikacji kleju stosuję igłę krawiecką zamocowaną w ołówku automatycznym. Klej pozostaje płynny przez kilka godzin, a igłę jak po kilku użyciach narośnie na niej zaschnięty klej wypalam zapalniczką. A poza tym do dużych elementów to stosuję pWitam
Wracam jeszcze raz do tematu kleju HERMOL. Trochę to trwało ale testowałem klej, którego recepturę dalej przedstawię, w praktyce testowałem go na modelu F111 ( FLY MODEL), tak na marginesie, to tak „ pokręconej” kartonówki jeszcze nie spotkałem, ale to inny temat. Pozdrowienia dla Pana Sajdaka, prawe skrzydło jest po prawej ręce pilota .
1/ Na płytkę szklaną ok. 30X30 cm wylewamy klej polimerowy. Po 24 godzinach z kleju odparuje alkohol etylowy, ok. 1/3 masy początkowej.
2/ Szpachlą zbieramy powstały „glut” do słoika i dodajemy rozpuszczalnik. Może to być aceton, nitro lub toluen. Ja dodawałem nitro. Rozpuszczalnik dodajemy w stosunku 1:1 do masy „gluta”. Mieszamy aż „glut” się całkiem rozpuści, jeżeli roztwór zmętnieje można dodać 1 do 2 ccm acetonu. Na koniec roztwór powinien być klarowny. Tak otrzymaliśmy „ bazę”.
3/ Do bazy dodajemy klej nitrocelulozowy AK20 w proporcji 3 części bazy + 1 część AK 20, po wymieszaniu klej jest gotowy, można dodać trochę rozpuszczalnika do uzyskania właściwej gęstości. Rozpuszczalnik dodajemy w małych dawkach dokonując próbnych klejeń.

Gotowy klej najwygodniej aplikować przy pomocy strzykawki 2 ccm z igłą 0.8 mm, do klejenia małych elementów. Jeżeli igła nam zaschnie podgrzewamy jej koniec zapalniczką. W przypadku dużych powierzchni ja stosuję płaski pędzelek do kaligrafii chińskiej.

Do dozowania rozpuszczalnika polecam strzykawkę 10 ccm z długą igłą do wenflonu .
Klej jest skuteczny nawet gdy nakładamy go na jedną klejoną powierzchnię. W przypadku klejenia dużych części np. oklejania płatów nakładamy klej obustronnie ale musimy się spieszyć bo klej jest skuteczny przez ok. 2 min.
Sama baza dobrze klei karton z folią przeźroczystą do podklejania kabin.

Pamiętamy że mamy do czynienia z substancjami łatwopalnymi i trującymi !
I to by było na tyle.
Jakieś komentarze ?

--
Festina lente

 
19-09-17 17:17  Odp: [technika] - klej
pawcio37   

Nie wiem po co takie niepotrzebne zabiegi z odlewaniem gdzieś kleju cyjanoakrylowego i aplikowanie go później igłą krawiecką na powierzchnię sklejaną/ impregnowaną. Większość producentów klejów (Loctite, Parfix, Sicomet) dla opakowań po 20g czy 50g ma końcówkę aplikatora dostosowaną do nałożenia jeszcze mniejszego aplikatora. Ja używam do tego igieł medycznych od 0,3mm - 0,9mm (profesjonalne aplikatory Loctite wyglądają jak igła lekarska z obciętą zaostrzoną końcówką) w zależności od lepkości kleju i miejsca oraz rodzaju aplikacji.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024