FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
18-09-17 15:54  [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
mRqS 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć

Jak już wspomniałem w powitalnym wątku w cafe, do kartonu wracam po 30 latach przerwy.
Poniżej, wrzucam fotki z budowy mojego drugiego, od powrotu modelu, jakim jest P40E

Długo zastanawiałem się nad wyborem (w szufladzie leży kilka innych wycinanek od Pana Halińskiego). Szczerze mówiąc, nie potrafię odpowiedzieć (może dlatego, że jest to jedna z moich ulubionych maszyn?). Tak czy tak - jak na razie, jestem zadowolony z przebiegu budowy.

Aby nie zaczynać zbyt hardcore'owo, zdecydowałem się na "tryb leniwy", czyli z "laserami". ;)

Bardziej zależy mi aby sobie wypracować/przypomnieć technikę, niż zaorać się z powodu błędnego cięcia wręg.

Oto efekt kilku pierwszych dni.
NIgdy wcześniej nie budowałem modelu z taką ilością detali w kokpicie (za wyjątkiem niektórych moich modeli RC czy waloryzowanych plastików).

Jakoś to chyba w miarę nienajgorzej wychodzi jak na razie (poza zaciapaniem klejem folii w tylnej części kabiny (jaki klej, sposób polecacie?)

Na razie tyle.
Jak czas pozwoli - dzisiejszego wieczora walki ciąg dalszy (w przerwach pomiędzy: "Tata, pomożesz mi przykleić skrzydło" a "Tata, czy to jest dobrze wycięte?") :)



P.S. WOW! Nigdy nie budowałem kartonówki, gdzie elementy pasowały by tak dobrze/idealnie :) Ok, moim jedynym, wcześniejszym doświadczeniem był Mały Modelarz z lat 70-80tych, na które przypada moja ostatnia, kartonowa aktywność :)
--

Post zmieniony (18-09-17 16:10)

 
18-09-17 16:06  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Będę koniecznie obserwował.
Nie dość, że mój ulubiony samolot to jeszcze mam go w planach:)
Powodzenia w budowie:)

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
18-09-17 17:04  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Oglądam. Uwielbiam tę maszynę :-)

> (poza zaciapaniem klejem folii w tylnej części kabiny (jaki klej, sposób polecacie?)

Do klejenia folii Butapren. Po nałożeniu czekasz chwilę żeby nieco stężał. Ma wtedy taką gumowatą konsystencję - nie rozleje się po folii, ale po mocnym dociśnięciu złapie bez problemu.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
18-09-17 17:08  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
mRqS 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

>Do klejenia folii Butapren.

Dzięki serdecznie za podpowiedź! Szkoda, że nie zapytałem wcześniej :( No nic... lekcja zapamiętana (muszę tylko znaleźć tutaj jakiś klej butapreno-podobny) :)
Jest coś co się nazywa "Schoenenlijm" (klej do butów) produkcji Pattex'a. Mam nadzieję, że podobny w działaniu/konsystencji.

--

Post zmieniony (18-09-17 17:09)

 
18-09-17 20:01  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
RAVEN6   

Ja pozwolę sobie polecić inny klej - moim zdaniem najlepszy do folii - MICROMETAL FOIL ADHESIVE. Jest bezbarwny, idealnie klei folie z kartonem, nakłada się go tylko na karton, bardzo łatwy w użyciu. Butapren ma tę wadę, że jest "barwny", wiec każdy wyciek rzuca się w oczy. MFA to specjalistyczny klej modelarski do folii- jest trochę drogi, ale opakowanie wystarczy Ci do emerytury - jest dostępny w niektórych sklepach modelarskich w kraju.

 
18-09-17 20:30  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Maszyna fajna, ale łączenia segmentów wyglądają już nie ciekawie. Jakim klejem sklejasz te łączenia? Butapren jest dobry do klejenia ramek oszklenia nadmiar kleju który wyjdzie poza ramki łatwo usunąć wykałaczką. Czubkiem wykałaczki z podeschniętym na nim klejem, wałkujesz nadmiar i ładnie kleik zostaje na wykałaczce.
Powodzenia.

 
18-09-17 22:10  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
mRqS 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za patent z butaprenem i wykałaczką :)

Spróbuję z klejem butaprenopodobnym (nie mieszkam w Polsce i muszę eksperymentować z klejami, zanim znajdę podobny do tego co znam lub co się nadaje). Jeśli nie dam sobie z nim rady - spróbuję microscale (kosztuje w zasadzie tyle samo co inne kleje tutaj dostępne, więc nie jest to problem).
Co do łączeń - czy może mieć na to wpływ, że malowałem krawędzie przed klejeniem? Możliwe, że spowodowało to puchnięcie krawędzi, przez co robiły się bardziej widoczne.

--

Post zmieniony (18-09-17 22:11)

 
19-09-17 11:26  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
mRqS 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No to odpowiem sam sobie:
Zrobiłem test i nie pomalowałem krawędzi poszycia przed przyklejeniem.
Efekt? Dużo lepszy (fragment poszycia z czwórką)



--

Post zmieniony (19-09-17 11:31)

 
19-09-17 11:37  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
laszlik 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
 

https://www.google.pl/search?q=pattex+universal+classic&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj2qMHN97DWAhXCFJoKHcapDLcQ_AUICigB&biw=1280&bih=856#imgrc=42JyxVenZxagFM:&spf=1505813329231
To powinno być dostępne poza Polską.
Taki prawie butapren. Tak jak napisał zbin, do ramek oszklenia tylko klej tego typu. Bardzo łątwo usunąć nadmiar do czysta, także już nie eksperymentuj lepiej z innymi cudami.



--

Post zmieniony (19-09-17 11:39)

 
19-09-17 12:03  Odp: [R] P40E Kartonowy Arsenał - powrót po latach
mRqS 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak, to jest ten klej, ktory widziałem tutaj w sklepach. Zarówno "universal" jak i "klej do butów" Pattex'a.
Dzięki! Zostanę przy nim w takim razie :)

--

Post zmieniony (19-09-17 12:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024