FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-09-17 08:45  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Ciekawie rzeczy piszesz o taśmie i odchodzenie farby. Mam nadzieję, że dalej będzie szło Ci już "z górki". Powodzenia w budowie ;)

p.s. jakiego kleju używasz do łącznie poszycia? Tylko polimerowego?
--

Post zmieniony (18-09-17 08:55)

 
18-09-17 14:41  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
proArte   

Witam
muszę tutaj dodać swoje 5 groszy w celu wyjaśnienia kwestii druku. Model jest wydrukowny technika offsetowa w systemie farb UV (a zatem utwardzanych światłem a nie wyparowaniem rozpuszczalnika).
Mimo że są to farby o wiekszej wytrzymałości na ścieranie, nie mam pojęcia jak zachowują się po zastosowaniu chemii w postaci caponu lub klejów. Jak każdy rodzaj druku wymagją przetestowania z wykorzystaniem stosowanych specyfików. Należy pamiętać że farby offsetowe tradycyjne mimo wielu wad mają jedną zaletę. Wnikają znacznie głębiej w papier offsetowy niż pozostałe rodzaje farb dlatego też ich wytrzymałość jest znacznie większa na np. czynniki chemiczne. Niestety znacznie gorzej uzyskać jednorodna strukturę farby jak i odpowiednie nasycenie koloru. Co do papieru. Zastosowany papier to papier offsetowy o zwiekszonej bieli aby jakość druku była jak najlepsza. Może być jednak tak że niestety to 'lepsze' nie spełnia efektów wytrzymałości. Wrócimy zatem do standardowego papieru offsetowego aby nie stwarzać wiekszych problemów.

--

Post zmieniony (18-09-17 14:42)

 
18-09-17 18:36  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Spokojnie z tym wracaniem do starego papieru. Taśma maskującą naklejona na arkusz pokryty caponem może przywierać do niego mocniej niż do "czystego" arkusza. To wymaga głębszych testów. Miałem ten problem w innym modelu z innego wydawnictwa, też po pokryciu caponem, choć przy użyciu taśmy innej marki.
Nasycenie kolorów i jakość druku są super więc nie warto podejmować pochopnych decyzji.

 
28-09-17 22:57  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Zastosowany papier to papier offsetowy o zwiekszonej bieli aby jakość druku była jak najlepsza. Może być jednak tak że niestety to 'lepsze' nie spełnia efektów wytrzymałości. Wrócimy zatem do standardowego papieru offsetowego aby nie stwarzać wiekszych problemów.

Jak już napisałem wcześniej nie udało mi się wypatrzeć różnicy pomiędzy papierem w Cyclonie, a papierem stosowanym przez inne wydawnictwa, więc chyba równie dobrze możecie stosować normalny papier. Nie potrafię natomiast powiedzieć czy problem z drukiem to wina papieru, farby, czy interakcji z caponem. Mogę natomiast stwierdzić że problem występuje. Postanowiłem jeszcze popróbować i skorzystać z taśmy Tamiya. Niestety, przypłaciłem to zejściem sporej ilości nadruku na dole segmentu, co widać na jednym ze zdjęć poniżej. Również odklejanie plam z kleju polimerowego powoduje schodzenie nadruku. Próbowałem powtórzyć ten efekt na rysunkach montażowych, których caponem nie pokryłem - bezskutecznie. Ba, nawet przykleiłem taśmę do kilku niewyciętych części i też wszystko było dobrze. Może to więc kombinacja caponu z jakimś mechanicznym osłabieniem barwnika w wyniku formowania? Nie wiem, niech mądrzejsi ode mnie wykombinują.

Kabina niby prosta, a zeszło mi na nią kilka wieczorów. Zacząłem od tablicy przyrządów. Jak już pisałem wcześniej do modelu dołożone są zegary wydrukowane na przezroczystej folii. Przyznam, że nie zachwyciły mnie zbytnio. Druk jest nieostry i zdecydowanie ciemniejszy od druku w wycinance.

Ostatecznie więc wykonałem przeszklenie zegarów ze zwykłej folii bez nadruku.

Kabina, jak już wspomniałem, jest dosyć prosta.

A tutaj wspomniane problemy z odchodzeniem druku od taśmy (0,5cm wzdłuż łączenia segmentów) i kleju (plama farby przy końcu segmentu - w rzeczywistości mniej widoczna).

W dalszej części biorę się za tył kadłuba.

Post zmieniony (10-02-19 16:14)

 
29-09-17 08:34  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Miło zaglądać do Twojej relacji.
Wykonanie bardzo mi się podoba:)

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
29-09-17 09:03  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
lubię placki   

Cześć killy9999.Tak jak napisałeś ,prawdopodobnie kapon wsiąkając w arkusze spowodował taką reakcję, gdyż jak zauważyłeś na częściach nielakierowanych już nie występuje.Przy formowaniu elementów przypuszczam ,że występują mikropęknięcia, co powoduje odrywanie druku wraz z farbą drukarską.W miejscach uszkodzeń wykonaj odpowiedni retusz i walcz dalej bo efekt jest zadowalający.Szkoda ,że wcześniej nie przetestowałeś metody użycia taśmy po kaponowaniu arkuszy .Pozdrawiam Jacek1971.

--
modele to moja pasja.

 
29-09-17 09:49  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kupiłem ten model w Przeciszowie. Caponować nie będę ;-)
Zresztą i tak nie mam w nawyku ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-09-17 10:11  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Szkoda ,że wcześniej nie przetestowałeś metody użycia taśmy po kaponowaniu arkuszy

Przetestowałem wczoraj. Postanowiłem zaryzykować i przykleić taśmę do zacaponowanych części na arkuszach. Żaden druk nie odszedł.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
29-09-17 11:39  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Z mojego skromnego doświadczenia z Caponem doszedłem do wniosku że najlepszy efekt daje lakierowanie 2 razy (Można już po kilkunastu minutach i tylko od strony druku). Gdy lakierowałem tylko raz, zdarzało się że druk się rozmywał, a przy trzech warstwach to już klej BCG ciężko łapie...
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 
30-09-17 14:47  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Skleiłem dwa kolejne segmenty kadłuba. Części niewiele, ale ze względu na oszklenie musiałem chwilę się pogłowić w jakiej kolejności to poskładać żeby wyszło dobrze. Ostatecznie zrobiłem jak następuje. Szablon oszklenia, domyślnie obejmujący oba segmenty (cz. 18 i 20) rozciąłem na pół i wkleiłem osobno do każdego segmentu.

Potem dokleiłem segment 18 do kadłuba, następnie wkleiłem pasek łączący i podposzycie.

Potem wręga G i części 19.

Tu od razu mała uwaga odnośnie wręg. Otóż spasowane są na styk do poszycia, nie uwzględniają pasków łączących. Trzeba je więc nieco doszlifować. Potem segment 20: pasek łączący, wręga H i podposzycie. No i tak przyszykowany segment 20 dokleiłem do całości. Tylne końcówki części 19 nie przylegają od wewnątrz do części 20. Można to zobaczyć patrząc pod dużym kątem z góry, ale na szczęście samo z siebie nie rzuca się bardzo w oczy.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:14)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024