FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
18-10-17 20:21  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Zabawa z końcowymi detalami nie poszła mi zbyt dobrze, po części z mojej winy, a po części z winy projektu.

Komory km-ów pod skrzydłami z grubsza poszły nieźle, ale za nic nie byłem w stanie skleić dobrze listków na łukach z przodu. Trzeba było jakoś to pozalewać klejem i wyretuszować. Ułatwiłem sobie nieco robotę i zamiast wycinać wewnętrzne zaślepki wyrzutników łusek (cz. 5c) pomalowałem po prostu na czarno wręgi 5a. Różnicy nie widać. Poza tym po obu stronach komory wyszły mi z tyłu o 1mm za krótki w stosunku do poszycia skrzydeł - trzeba było przyciąć.

Oszklenie kabiny to była droga przez mękę. Nie umiem robić kabin z folii. Jeśli ktoś ma jakiś patent na kształtowanie folii tak żeby trzymała kształt to bardzo bym poprosił, bo nie mam ta sposobu, a efekty są opłakane. Ponieważ nie byłem do końca pewien jak ostatecznie otwierała się kabina postanowiłem zrobić ją zamkniętą. Zacząłem od przyklejenia części tylnej. Błędem było niezrobienie oklejek wystających z poszycia. Klejenie na styk folii która nie trzyma kształtu nie mogło się skończyć dobrze. Potem dokleiłem wiatrochron. Jak widać nie zszedł się idealnie pod względem krzywizny z drugą częścią oszklenia. Nie pasuje też zbytnio do poszycia, tzn. wisi jakieś 2mm nad nim. Nie było innego wyjścia jak załatać szczelinę zapasem koloru zrobionym z lotki.

O projekcie podwozia nie mogę powiedzieć zbyt wiele dobrego. Goleń główna powinna być wg. instrukcji nawinięta na drut 0,5mm. Nie mam drutu tej grubości, który oferowałby sztywność wystarczającą do utrzymania modelu więc nawinąłem na 0,8mm. Niestety, wszystkie części wydrukowane są na kartonie, a w dodatku są bardzo wąskie. Zwijanie ich to męka, a przy owinięciu na grubszym drucie paski pogrubiające nawet nie starczyły na owinięcie goleni raz. Siłowniki boczne i tylne zaprojektowano do owinięcia na drucie 0,4mm. Nie wiem po co, bo nie daje to żadnej sztywności. Siłownik tylni jest tak wąski że nawet bez drutu nie daje się o dobrze zwinąć. Ostatecznie zrobiłem te części po prostu z drutu.

Śmigło. Tutaj skopałem przez brak umiejętności. Nie umiem kleić łopat tak żeby były dobrze wyprofilowane. Czy ktoś ma dobry sposób na kształtowanie i późniejsze sklejanie tychże? Nigdy jeszcze nie udało mi się zrobić łopaty tak żeby jej przekrój przy nasadzie był kolisty. Zgodnie z tym co pisałem wcześniej w relacji śmigło się obraca.

Wybrzuszenia nad rurami wydechowymi. Strasznie się z nimi namęczyłem. Pomimo wytłaczania na tekturce piwnej nie wyszło idealnie, ale efekt końcowy jest lepszy niż początkowo się bałem.

Galeria końcowa za dzień albo dwa. Nie jestem w stanie zrobić przy sztucznym świetle dobrych zdjęć całości modelu.

--

Post zmieniony (10-02-19 16:17)

 
18-10-17 21:40  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Mimo szczegółów projektu poradziłeś sobie z nim całkiem fajnie. Pilnie się przyglądałem, bo też kupiłem ten model.
Moje rady na przyszłość: Łopaty śmigła już na etapie wyciętego elementu z arkusza należy ukształtować maksymalnie wiernie. Następnie ja smaruję klejem wewnętrzne powierzchnie elementów, wklejam drut i pozostawiam do wyschnięcia. Następnie sklejam ze sobą połówki śmigła nie wywierając zbyt dużego nacisku, ale starając się zachować właściwy profil. No i na koniec zazwyczaj maluję łopaty...

Różne szparki, niedoskonałości wyobleń traktuję wikolem... Z pewnością stają się mniej widoczne.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-10-17 22:49  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Mariuszu, a jakiego kleju do tego używasz? Ja łapię krawędzi na CA. Myślę czy nie użyć BCG przy formowaniu. Zastanawiam się czy da się da sensownie krawędzie na BCG skleić. Nie udało mi się jeszcze uformować łopat tak dobrze żeby krawędzie same z siebie przylegały na całej długości łopaty, zawsze trzeba je dociągnąć. CA łapie natychmiast i jest ok, ale BCG przy długim czasie schnięcia stwarza problem.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
18-10-17 23:08  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kleję modele ostatnio Hemolem z Wamodu. Sklejoną łopatę dodatkowo szlifuję po krawędzi i ponownie retuszuję lub nawet maluję. Oczywiście po przygotowaniu lakierem bezbarwnym .

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-10-17 13:04  Odp: [R] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Słońce akurat wyszło na kilkanaście minut - akurat tyle żebym zdążył zrobić zdjęcia do galerii końcowej ;-)

Zanim przejdę do zdjęć to jeszcze krótkie podsumowanie samego modelu. Opracowanie klei się nieźle, ale Haliński to to nie jest. Poszycie w zdecydowanej większości spasowane dobrze, tu i tam drobne przesunięcia kamuflażu, kilka niezbyt dobrych rozwiązań projektowych - szczegóły opisałem w relacji. Model jest ładnie opracowany graficznie i po sklejeniu dobrze prezentuje się na półce. Samolot sam w sobie jest nieco paskudny, ale jednak wpisał się w historię polskiego lotnictwa i choćby z tego powodu warto mieć go skleić. Wydawnictwu ProArte należą się podziękowania za uzupełnienie tej luki wydawniczej. Jeśli chodzi o moje wykonanie to jestem umiarkowanie zadowolony. Większość wyszła dobrze, ale kilka drobiazgów nieco spaprałem. Muszę przyznać że model kleiłem czysto odpoczynkowo i nie zawsze dawałem z siebie 100% możliwości, więc też nie ma się co dziwić.

Pora na zdjęcia. Model póki co jest bez lakieru - nie chciało mi się do takiego małego knypka rozkładać całego majdanu lakierniczego. Polakieruję go razem z Tempestem.



Na potwierdzenie że samolot jest naprawdę mały garstka zdjęć z maszynami z epoki:



A tutaj cała moja kolekcja lotnictwa 2WŚ:





--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
20-10-17 13:50  Odp: [R/G] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Brawo!
Gratuluję kolejnego bardzo fajnego modelu!
Samolot może niezbyt piękny, ale z tego co pamiętam, pierwotnie był projektowany jako samolot wyścigowy...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-10-17 15:05  Odp: [R/G] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
tineo 



Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Śledziłem całą twoją relację i gratuluję ukończenia tego modelu, jak i całej imponującej kolekcji!

--
Pozdrawiam Tomek C.

 
20-10-17 16:12  Odp: [R/G] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Super !
Ładna kolekcja !

 
20-10-17 16:38  Odp: [R/G] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Gratulacje za wykonany model oraz dotychczasową kolekcję :-)

 
20-10-17 17:17  Odp: [R/G] Caudron CR.714 C1 Cyclone - Modelarstwo Kartonowe nr 33, skala 1:33
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Fajny model.
Wykonanie bardzo mi się podoba:)
Gratulację!

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024