FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-09-17 14:53  [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Witam,
jest to mój pierwszy temat na tym forum. Chciał bym wam zaprezentować relację z budowy największego lotniskowca a zarazem największego okrętu II Wojny Światowej japońskiego Lotniskowca 1. Dywizjonu Lotniskowców.

Zawsze chciałem mieć coś dużego w gablocie nad telewizorem, kiedyś próbowałem zbudować USS Missouri z GPM, ale model po sklejeniu kadłuba i uzupełniania pokładu, okazał się dla mnie nie trafionym tematem. Teraz już jestem pewien że chcę mieć "deskę do prasowania".

Długo przeczesywałem wszystkie wydawnictwa w poszukiwaniu tego jedynego, trafionego modelu. Padło na IJN Shinano ze względu na gabaryt, ciekawą kolorystykę, pełne wnętrze hangaru oraz zdetalizowanie modelu. Aż dziwne że tak wspaniały model niema żadnej relacji w sieci,a bynajmniej ja na żadną nie natrafiłem.

Na razie zakupiłem model oraz zestaw laserów kadłuba, w przyszłym miesiącu pojawią się kolejne dodatkowe elementy.




Dziś zabrałem się do pracy nad kadłubem, na tą chwilę prace mają się tak:






Zapraszam do śledzenia i komentowania relacji. Z pewnością wasze komentarze będą motywować mnie o pracy nad tym kolosem.

Post zmieniony (09-04-18 18:47)

 
16-09-17 20:12  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Cześć Winek. Dziękuję za spostrzeżenia.

-Odnośnie płyty, leży bardzo sztywno i jest płaska, sprawdzałem.
-Podkładki były na całej długości więc nie było mowy o żadnym skrzywieniu.

Kadłub już na tą chwilę jest bardzo sztywny i jak na razie wychodzi prawie perfekcyjnie ( brak zwichrowania, leży idealnie płasko), prawie gdyż widzę drobne niedociągnięcie w pewnym miejscu, ale nie będzie miało to żadnych konsekwencji.

Będę dodatkowo stosował "podposzycie". Do środy będzie chwilowa i przymusowa przerwa w sklejaniu - mam delegacje.

Teraz kadłub prezentuje się tak, zaraz doleje jeszcze kleju w strategiczne miejsca, kadłub zostanie dociążony i tak będzie sechł do środy.








Post zmieniony (09-04-18 18:49)

 
16-09-17 21:09  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Ja chce wykonać model w standardzie, ale gdyby coś nie wyszło ( odpukać ) będę posiłkować się dodatkami ;)

Post zmieniony (16-09-17 21:18)

 
16-09-17 21:57  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Dodatkami do mojego modelu będą tylko elementy niewidoczne po sklejeniu na gotowo. Przynajmniej ja tak rozumiem standard. Może źle to ująłem w słowa.

Jedynymi dodatkami widocznymi, które rozważam to mosiężne lufy.

 
24-09-17 20:26  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Przez ostatnie kilka dni pracowałem nad kadłubem, piankowałem go 3 razy aby nie powykrzywiało wręg. Po zakończeniu piankowania zgrubnie okroiłem go nożem następnie wyszlifowałem papierem o gradacji 80. Następnie na kadłub nałożyłem szpachlówkę budowlaną z włóknem szklanym, która nie została jeszcze oszlifowana ze względu na długi czas schnięcia.

Kadłub jest bardzo sztywny i prosty, wolny od jakichkolwiek skręceń.




W między czasie pracy nad kadłubem, zacząłem sklejać nadbudówkę





Oraz rozebrałem klamkę aby wykorzystać gałki jako podstawa pod model



Sklejanie tego modelu to czysta frajda :D

Post zmieniony (09-04-18 18:45)

 
24-09-17 22:10  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

W tle widać AidaBlu od Revell w skali 1/400





Co do kadłuba Shinano, będę stosował szpachlówkę samochodowa na wygładzenie finalne. Chce być pewny, że po naklejeniu poszycia nie wyjda żadne kwiatki.

Ta szpachla to masa naprawcz Acryl-Putz Flex z zawartością włókna szklanego.

Post zmieniony (09-04-18 18:41)

 
27-09-17 06:41  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Nadbudówka ciąg dalszy:













Post zmieniony (09-04-18 18:39)

 
01-10-17 19:29  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Mała aktualizacja. Ostatnio skleiłem pokład a zarazem sufit hangaru. Dodatkowo zacząłem uzbrajac ściany i juz jutro zacznę wypełniąc hangar.







Post zmieniony (09-04-18 18:37)

 
15-10-17 17:18  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Prace nad Shinano nie stoją, po częściowym oklejeniu poszycia zdecydowałem się wykonać całą denną część kadłuba aż do linii wody z żywicy i maty szklanej.

Zdecydowałem się na to ponieważ poszycie było dzielone na dwustronne oklejki, powstała szwa wzdłuż kadłuba na dnie. Jak dla mnie nie wyglądało to ciekawie. Tym bardziej, iż zdecydowałem się model postawić na kielichach.

Kadłub pokryłem matą szklaną i zalałem żywicą, następnie wyszlifowałem i ponownie pokryłem żywicą. Przed kolejnym etapem prace wyglądają tak:





Dodatkowo wziąłem się za uzupełnianie hangaru. Niestety na razie brak zdjęć z postępu tych prac.

Post zmieniony (09-04-18 18:34)

 
09-04-18 15:33  Odp: [R] IJN Shinano - Model Hoby (1:200)
Baxter 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3
 

Dawno tu nic nie wrzucałem a model cały czas dostaje coś nowego i prace nie stoją, choć idą dość wolno.

Kadłub został pokryty szpachlą natryskową a następnie wyszlifowany, następna warstwa dojdzie po dodaniu sterów i wyjścia wałów.





Powstał także pierwszy samolot Yokosuka D4Y2 Suisei (Judy).







W następnej odsłonie, a to już na dniach, pierwsze elementy kratownicy sufitowej pokładu hangaru oraz kadłub na ukończeniu.

--

Post zmieniony (09-04-18 18:29)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024